VEKIL DÖNMEZ ATI YÜZYIL, TÜRKİYE YÜZYILI OLACAK

Erke ve Tabiatıyla Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Gelecek yüzyıl ‘Türkiye Yüzyılı’ olacak. Gelecek asır Türkiye’nin her alanda varlığını hissettirdiği aynı asır olacak dedi.

Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Balıkesir’in Bandırma ilçesindeki Eti Eroin Tesisi’nde bakım verecek olan Ferrobor Istihsal Tesisi’nin anne atma törenine katıldı. Icra Vekili Dönmez’e, Ilbay Hasan Şıldak, YANLIŞSIZ Parti Balıkesir milletvekilleri Adil Polat ve İsmail Ok, Hitit Maden Genel Müdürü Serkan Keleşer’in yanı sıra gurur çalışanları zevcelik etti. Tören Düzeni konuşmalarının peşi sıra kürsüye çıkan Bakan Dönmez, sonuç zamanlarda Türkiye’nin dört bir yanı sıra açım ve temel atma törenlerine katıldıklarını belirtti.

Avrupa’birlikte yaşanan enerji krizine rağmen Türkiye’üstelik gelişigüzel zaman eskimemiş tıpkı tesisin devreye girdiğini tamlayan Bakan Dönmez, Türkiye’nin dört bir yanında eskimemiş fabrikalar yükseliyor. Avrupa enerji krizi dolayısıyla bırakın kullanılmamış tesisler ve fabrikalar açmayı, mevcutların kapanmaması üzere şişman aynı çaba içindeyken, Türkiye’de ise seçme dönüş eskimemiş tıpkısı tesis devreye giriyor. Mevcut fabrikalarımız de yetenek artışına gitmek amacıyla bakir araziler bakıyorlar. Eskimemiş araba ve teçhizat siparişleri veriyorlar. Serencam tıpkı yıllık ithalatımıza baktığımızda araba teçhizatlarının balaban aynı artma gösterdiğini görüyoruz. Ne emretmek bu Fabrikalarımız istihsal üzere müstelzim ekipmanlarını, altyapısını sağlıyor. Hamdolsun Sayın Cumhurbaşkanımızın zar ettiği istihsal ve dış satım odaklı kullanılmamış iktisat modelimizin meyvelerini toplamaya başladık dedi.

‘DÜNYA BORAK ÜRETİMİ VE İHRACATINDA LİDERİZ’

Dünya bor istihsal ve ihracatında Türkiye’nin şef devlet olduğunu dile getiren Icra Vekili Dönmez, Şimdi ferrobor tesisimizle bu silsileye yıpranmamış bir bölüt henüz ekliyoruz. Bildiğiniz için 2018 yılında Bakir Borak Stratejimizi zar etmiştik. Dünya borak üretiminde ve ihracatında lideriz. Geçtiğimiz sene 1 milyar 30 milyon dolar ile Cumhuriyet Altını tarihimizin bor ihraç rekorunu kırmıştık. Bu sene yola çıkarken hedefimiz 1,1 milyar dolardı. Ancak bu sene yıpranmamış sözleşmeler, yeni pazarlar, kullanılmamış bağlantılar sebebiyle hedefimizi fevk cepheli rötuşlu ettik. Bu sene hedefimiz 1,25 milyar dolar ile geçen yılki rekorumuzu tazelemek. Bor karbürün az daha tamamını sıkı dışından ithal ediyorduk. Bandırma’daki tesisimiz almanak bin ton üretim yapacak. Borak karbür tozunun tonu kısaca 40 bin dolar. Cebe yapıldığında tonu 400 bin dolara kadar çıkıyor. İnşallah bor karbür tesisimizle bu ayar zincirinin tamamına eş olacağımız imkanlara kavuşacağız ifadelerini kullandı.

100 KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Temeli atılmış tesisin yıllık 800 titrem kapasitesi olacağını ve 100 kişiye istihdam sağlayacağını dile getiren Bakan Dönmez şunları söyledi

Fabrikamız yıllık 800 ton üretim kapasiteli olacak. ve inşallah önümüzdeki yılın sonlarına akla yatkın dahi tesisimizi devreye alacağız. 100 vatandaşımıza burada istihdam sağlayacağız. Ferrobor tesisimizin mefret tıpkı özelliği elan var. O de yatırımımız bir zamanda teknoloji transferini de içeriyor. İnşallah ilerleyici zamanlarda buradan elde ettiğimiz tecrübelerle bu teknolojinin yerlileşmesinde de cesim adımlar atacağımıza inanıyorum. Bizim hep gayretimiz yerel üretim. Bizim bilcümle gayemiz yerli uygulayım bilimi. Türkiye’nin potansiyeli ve sahip oldukları beyninde. Henüz fazlasını yapabileceğimiz birlikte biliyoruz. Çünkü bizim bire bir idealimiz var. Ati asır ‘Türkiye Yüzyılı’ olacak. Ati çağ Türkiye’nin seçme alanda varlığını hissettirdiği bire bir asır olacak. Bugün yapılan hep bu altyapı yatırımları, hep bu dev projeler bugünden yarına geleceğin Türkiye’si amacıyla.

‘CUMHURBAŞKANIMIZ, BAŞLADIĞI HİÇBİR İŞİ YARIDA BIRAKMAMIŞTIR’

TOKİ eliyle yapılan konutlar üzerine yapılan eleştirilere cevap veren Vekil Dönmez, Son günlerde içtimai konut projesi tartışılıyor. Birileri dahi imdi ‘Bunların temellerini atıyorlar ama acaba bitecek mi’ diyorlar. Henüz önceki bile 1 milyonun üzerinde içtimai konutu bu hükümet, itidalli ve dar gelirli vatandaşıyla buluşturdu. 250 bini birlikte buluşturacağız. Unutmayın, Sayın Cumhurbaşkanımız başladığı hiçbir işi yarıda bırakmamıştır. 2 yıl önce zahir Bor Karbür’ün temelini attık, şimdi önümüzdeki aylarda üstelik devreye alacağız. Zaman temelini attığımız ve atacağımız tesisleri bile bire bir şekilde yapacağız. Bu çeşit eleştirileri petrol, doğal gaz ararken de duymuştuk. Arayamazsınız dediler, aradık. Bulamazsınız dediler, bulduk. Demin üstelik çıkaramazsınız diyorlar. Biz dahi diyoruz kim bittabi bulduysak öyle çıkaracağız. Sabredin, 2023’te kendi gazımızı insanımızla buluşturacağız dedi. Konuşmaların arkası sıra Ferrobor Istihsal Tesisi’nin temel atma töreni gerçekleşti. Buradaki programlarını bütünleyen Icra Vekili Dönmez, kentten ayrıldı.Share: