1 milyon arsa ve 10 bin hareket yeri üzere TOKİ’ye referans zamanı! İşte füru…

Kira fiyatları ve ev fiyatlarındaki artışın peşi sıra Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı aracılığıyla “İlk evim” ve “İlk Arsam” projesi hazırlandı. Vatandaşların sonunda çakaralmaz fiyata basamak, yer ve gelişim yeri sahibi olabilmesinin önü açıldı.

Cumhuriyet tarihinin genişlik iri içtimai ev projesi 362 milyar lira yatırımla hayata geçirilecek TOKİ yoluyla düz yazı edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde yer bir iki 1 yıl durma fail yahut proje yer nüfusuna kayıtlı, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üstüne mutluluk sınırları içinde tapuda mukayyet konutları bulunmayan, elan geçmiş TOKİ aracılığıyla aile satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları başvuru yapabilecek. Toplumsal konutlar üzere aynı haneden tek referans alınabilecek. Seçkin haneden tıpkı birey ya konuta ya arsaya müracaat yapabilecek.

BAŞVURULAR BUGÜN BAŞLIYOR

81 ilde evi sıfır vatandaşın icar öder kabil karı sahibi olmasını sağlayacak proje kapsamında vadi düzlük arsalar için müracaat süreci bugün başladı. Türkiye’nin türlü illerinde 1 milyon hane imarlı yer ve 28 ilde 10 bin işyeri olan endüstri tesisi düzlük alıyor. Müracaat süresi 7 Kasım’a kadar devam edecek. İlk etapta 100 bin arsa ve 10 bin işyeri, 5 yılda 250 bin arsa ve 50 bin işyeri yapılması planlanıyordu. Gelen ağırbaşlı bağ sonrası yer sayısında artışa gidildi. Proje kapsamında iki zümre arsa saha alıyor. Müstakil konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare büyüklükte olacak. Buraya yapılacak konutların büyüklükleri ise 105 ila 150 metrekare ortada değişecek.

ARSALAR 10 YIL VADEYLE SUNULACAK

Bağımsız Milletvekili arsaların fiyatları 192 bin 500, taksitleri ise 1.604 liradan başlayacak. İkinci dalgalı ise paylı parseller olacak. Bölük büyüklüğü 150 metrekare olacak. Paylı arsalar 112 bin 500’den başlayan kıymet ve 937 liradan başlayan taksitlerle vatandaşa sunulacak. Etraf fiyatının altında, yüzdelik 30 indirimle satılacak arsalar, 10 sene vadeyle, faizsiz şekilde sunulacak. Arsalar, cıvıltı, su altyapıları tamam, bayındırlık planı yapılmış ve inşaat yapmaya hazır şekilde vatandaşa doğrulama edilecek.

28 İLDE 10 BİN İŞ YERİ SATIŞA ÇIKIYOR

Meydan fiyatı üzerinden yüzde 40 tenzilat yapılan işyerleri 350 bin liradan başlayan eşit ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle satışa sunuluyor. En iri işyerinin fiyatı 1 milyon 300 bin liraya çıkacak ve 9 bin 750 liralık taksit taksit ifa imkânı sağlanacak. Bedelin yüzde 10’u peşinen alınacak. Küsurat vecibe, 120 kamer vade ile ödenecek. 6 mahiye dönemlerde vazifeli maaşı çoğalma oranında çoğalma uygulanacak. TOKİ’nin kuruluşundan bugüne ilk kez uygulayacağı, banal ve orta ölçekli sanayicilere sunulacak işyerleri 28 ilde düz algı. 10 bin sayı işyeri metrekare büyüklüklerine göre 50, 100, 150 ve 250 metrekare kalkmak için 4 kategoride satışa sunulacak. İşyerleri, illerin nüfus ve ihtiyacına göre değişik sayılarda mensur edilecek

Ankara’da 1.000, İzmir’de 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 500, Diyarbakır ve Kocaeli’de 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’da 350, Sazak, Denizli ve Balıkesir’de 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’da 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Kalaba, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’da ise 100 adet mensur edilecek.

İŞYERİ İÇİN BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

TC vatandaşı girmek.Projenin bulunduğu yer nüfusuna mukayyet doğmak yahut o ülke sınırlarında faaliyette bulunuyor koyulmak.18 yaşını doldurmuş koyulmak.Ustalık belgesi, işyeri küşat belgesi, ilişik hane pusat belgesi veya vergi mükellefi almak, e-tecim yapıldığına dayalı nace kodu üzere bilgileri gösterir belgeler.Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından pespaye çocukları mülkiyetinde uran dükkanı olmaması.Başvuru bedeli 2 bin TL olup, basit işyeri çıkmaması durumunda bu denk gabi iadeli edilecek.

ARSA REFERANS ŞARTLARI NELER?

18 yaşını doldurmuş TC vatandaşı oluşmak.O belediye sınırları içerisinde ikâmet emretmek.Tahsis edilecek arsalar, büyükşehir gestalt ilçelerden herhangi birisinde ise hat ilçelerden rastgele birisi sınırı içre ikâmet eylemek. Sair belediyelerde ise arsa tahsisi öngörülen şehremaneti sınırları içerisinde ikâmet girmek.Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin, eşinin veya reşit olmayan çocuğunun seçkin uray sınırı içre aile yapmaya ergonomik arsaya veya temas yerde aynı ev veya apartmanın ayrı benzeri dairesine denk olan arsa payına ehil olmaması.Gecekondu Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği hükümleri mucibince işlenmiş olan uygulamalardan elan önceki faydalanmamış almak.Referans bedeli yerine 500 TL yatırılması.

Share: