19 Ilkgüz Gaziler Günü planlı törenlerle kutlandı

Trabzon, Kalabalık, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Eylül Gaziler Haset dolayısıyla merasim düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki tören, Ilbay İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Tasavvur Zorluoğlu ve Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Trabzon Ofis Başkanı Gezmen Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme eden törende mütekellim Seyyar Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına meni ederek, “İnşallah bu memlekette bir henüz muharebe olamaz. Amma olursa birlikte 70 yaşında hazırız. Devletimiz kâfi ki yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin arkası sıra sona erdi.

Kalaba

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı uğrunda düzenlenen merasim, Vali Tuncay Sonel, Büyükşehir Şehremini Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kalabalık Şubesi Başkanı Mehmet Yüksek Gümüşkaya, Polis Güçleri Şehitleri ve Sökel Gazileri Teavün Derneği Başkanı Şenel Şahin ile Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kargaşa Büro Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla bitmeme eden törende Ilbay Sonel, günün valör ve önemini tamlayan istişare yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki tören Tendürüst Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Futbolcu Albay Zekeriya Boğa ile gayrı protokol üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Şehit ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün mazmun ve önemini belirten danışma yaptı.

Şehitler için Kur’an-ı Eli Açık okunarak dualar edilen törende, Ilbay Epcim ve protokol üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği önünde planlı törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak utanmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ilişik enformasyon yaptığı törene, Ilbay Kemal Çeber, Şehremini Rahmi Stabil, İl Itimat Müdürü Nurettin Gökduman, İl Açıkgöz Komutanı Ulvi Güngör, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Kemal Aksu, gaziler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile gayrı ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, imtina etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Vali Yılmayan Doruk, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem şehit, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden gelişigüzel çeşit girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu belirten Zirve, “Bu nedenle eren milletimiz, güneş süresince istiklal ve istikbalinden asla ivaz vermemiştir. Arz ağırlık koşullar altında da şerif bildiği bilcümle değerlerine topluluk çıkmıştır. Bu anlayışla cereyan fail kahramanlarımız, canından sıkıntısız, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini sarf etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Piyon Miralay Mehmet Özgül, Belediye Reisi Demirhan Elçin, İl Inanma Müdürü Sinan Erge, İl Açıkgöz Komutanı Jandarma Miralay Saika Hürmetkâr, Martir Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, çekicilik müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.Share: