6 ildeki kâh yerlere ilişkin “sit alanı” ve “korunması vacip taşınmaz firez varlığı” kararları

Kültür ve Turizm Bakanlığının, altı ildeki kâh yerlerin “sit alanı” veya “korunması lüzumlu gayrimenkul firez varlığı” olarak tescillenmesine ait kararları Resmi Gazete’de yayımlandı.

Yayımlanan Van Firez Varlıklarını Himaye Nahiye Müesses, Diyarbakır ve İstanbul 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Havza Müesses ile Gelibolu Tarihi Alanı Kültür ve Beğeni Varlıklarını Esirgeme Komisyonu kararlarına göre, Bitlis’in Ahlat ilçesindeki Güzelsu Köyü mağarası ve yerleşim merkezi ile Siirt’in Kurtalan ilçesi Konakpınar köyündeki Musa Deresi Mağara Yerleşimi 1. adım kazı bilimsel sit alanı kendisine tescillendi.

Elazığ’ın Baskil ilçesi Bozoğlak köyünün Merkep Deresi mevkisindeki “Kelke Kayaç Oyma Sarnıcı 1” ve “Kelke Kaya Oyma Sarnıcı 2”, korunması lüzumlu emlak ekin varlığı olarak ilan edildi.

Conkbayırı’ndaki tarihi sit alanı, 1. ve 3. adım kazı bilimsel sit alanı oldu

İstanbul’un Fatih ilçesindeki 2351 ada, 8 ve 7 parsellerde düz düzlük ve özel mülkiyete ilişik gayrimenkul, korunması muktezi gayrimenkul kültür varlığı car edildi.

Çanakkale’nin Eceabat ilçesi Büyükanafarta köyü Conkbayırı mevkisindeki tarihi sit alanı üstelik 1. ve 3. rütbe kazı bilimsel sit alanı kendisine tescillendi.

Share: