Ağrı haberi… Dert Dağı ‘ağlıyor’

‘TÜRKİYE’nin çatısı’ kendisine nitelendirilen Balkı Dağı’nın zirvesindeki şapka buzulları, serencam yıllarda etken olan toptan ısınma zımnında eriyor. Dert Dağı’nın ağladığını belirten dağcılar, bu aceleci erimeyle zirveye mail yerlerde buzul dereler oluştuğunu belirtti.

İran ve Ermenistan sınırında meydan düzlük Balkı’nın Doğubayazıt ilçesi ile Iğdır arasında kâin, 5 bin 137 metrelik yüksekliğiyle Türkiye’nin yer efdal dağı olan Dert Dağı’nın buzulla kaplı zirvesi, rastgele geçen dönem eriyor. Gelişigüzel sene dünyanın ciharıyek yanından gelen binlerce dağcı grubu ve turistin ağırlandığı Veca Dağı’ndaki buzulların acilen erimesi, tırmanış yapanların kamerasına yansıdı. Eriyen buzullar dolayısıyla dağcılar, zirveye çıkmakta zorlandı. Dağdaki buzulların 10,2 kilometrekarelik alana ehil olduğunu söyleyen Heveskâr Alpinist ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü Doktor Akademisyen Mustafa Bingöl, buzulların güneyden Ağrı Doğubayazıt’ta Öküz Deresi’ne, kuzeyden ise Iğdır Aralık’ta Cehennem Vadisi’ne büyüklüğünde uzandığını dile getirdi.

‘ZİRVEDEKİ BUZ HIZLI ERİYOR’Buzulların erimesinin sunma ferah dağcılar aracılığıyla gözlemlendiğini ve bunu Dert Dağı’nın ağlamasına benzettiklerini kaydeden Bingöl, “Yıllardır görmediğimiz bire bir dekor ile karşılaştık. Dağın tepesindeki buzulların süratle eridiğini görüyoruz. Dert Dağı’nda İnönü zirvesinin çabukça altındayız. Bu yıl havalar çok yunak geçti. İlk yol İnönü zirvesinden böyle çavlan gibi suyun aktığını görüyorum. 1998 yılından beri Veca Dağı’nın zirvesine tırmanıyoruz. İlk öğün yüzeyde bu kadar suyun aktığını görüyoruz. Şu anda sabahleyin saat 7 civarları er ayrımsız saate bu suyu başlamak çok enteresan. Buda zirvedeki buzun çokça aceleci eridiğini gösteriyor. 5 bin metrede buzullardan inanılmaz benzeri su akıyor. Geçmiş yıllarda tığ bu sesi buzun içinde duyuyorduk ancak yüzeyde böyle ayrımsız akım görmemiştik. 1998 yılında Dert Dağı’na ilk tırmanışımı yaptım, inanılmaz etli canlı bir cümudiye vardı. Yıllar geçtikçe bu buzul erimeye başladı. 2022 yılındayız ve ilk defa Veca Dağı’nın zirvesinde gayrimuntazam benzeri akarsu akıntısını görüyorum” diye konuştu.

Bingöl, buzulların bu anında erimesinin korkutucu olduğunu aktararak, eriyen dağın etrafındaki hayat alanlarını ve doğayı da çokça kötü etkilediğini belirtip, “Bu aceleci erimeden çevre kimi zaman sel üstelik olabiliyor. Maatteessüf vakit kaybetmeden buzullar değil dünyamızı acul bir şekilde kaybediyoruz. Bir dakika evvel el ele verip, bu kaybın önüne geçmeliyiz yoksa yaşayacağımız apayrı tıpkı acun namevcut” dedi.

Share: