Ağrı’da Mesleki ve Maharet Anadolu Lisesi öğrencileri günde 7 bin savsaklamak üretiyor

Ağrı’nın Eleşkirt ilçesindeki Mesleksel ve Ustalık Küçük Asya Lisesi’nde fırında savsaklamak üretmeyi öğrenen öğrenciler, mesleği öğrenmenin yanında kazandıkları parayla ocak ekonomilerine katkı sağlıyor.

Lisenin Şart ve İçecek Hizmetleri Bölümü bünyesinde bire bir süre önce kurulan sınai atlatmak istihsal tesisinde öğretmenlerin koordinesinde öğrencilere atlatmak pişirilmesi öğretiliyor.

Tesiste günce 7 bin ekmek, poğaça ve simitler, pansiyonlarda mütezayit ve taşımalı eğitimden yararlanan öğrencilere veriliyor.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Kökrek, AA muhabirine, paketlemek fırınının Milli Terbiye Bakanlığının 81 ilde hayata geçirmeyi planladığı proje kapsamında yapıldığını aktardı.

Fırını kurup üretime başladıklarını belirten Kökrek, şunları kaydetti:

“Ekmek fırınımızın bulunduğu okulda bir zamanda taşımalı öğrencilerimiz için aşındırmak yapılıyor. Asıl amacımız öğrencilerimizin üreterek hem para kazanması hem dahi çıkışlı olduğunda bol tıpkı çığır elde etmiş olmasıdır. Bu öğrencilerimiz çıkışlı olduklarında aldıkları şehadetname teknisyenlik hesabına geçmektedir. Bu diplomayla hisse senedi yeri dahi açabilmektedirler. Öğrencilerimiz bu üretimi gerçekleştirirken tıpkı zamanda minimum ücretin yeryüzü beş altı üçte bire bir oranında sevap kazanıyorlar. Bu şekilde sülale ekonomilerine katkıda bulunuyorlar.”

Kökrek, ihtiyaca bakarak rastgele sabık çevrim istihsal kapasitesini artıracaklarını anlatarak, “Günlük 2 kol şeklinde çalışırsak üretim kapasitesi 50 bin ekmektir. Şu dakika günlük 7 bin aldatmak üretiyoruz. Ahit içerisinde günlük 50 bin savmak atmak üzere kapasitemizi hızlıca artırıyoruz. Bu hedefe çokça yakın ayrımsız zamanda ulaşacağımıza inanıyoruz. Öğrencilerimiz üreterek bu okullardan çıkışlı oluyorlar ve ayrımsız zamanda üretim kültürünü da kazanmış oluyorlar.” diye konuştu.

Beyaz önlüklerini giyinerek savmak yapan 10. derslik öğrencisi Başak Yelkovan, atlatmak ve sair unlu mamulleri üretmeyi öğrendiklerini söyledi.

Share: