İçişleri Bakanı Soylu, Van’da Güvenlik Toplantısı’na katıldı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ” Karadeniz’den başlayıp Mersin’den Hatay’a, Adıyaman’dan Osmaniye’ye, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a kadar olan Amanoslar hattı karışma başlamak için, tekrar Erzurum’dan başlayıp Bingöl, Muş ve Erzincan hattında terör örgütleri mensuplarının sayısı sıfıra düşmüştür. Dar ortamında toplam sayı 120’nin altındadır.” dedi.

Van’daki programları kapsamında Valilik Yüksek Ağırbaşlı Toplantı Salonu’nda düzenlenen “Van, Hakkari, Şırnak ve Balkı Güvenlik Toplantısı”na katılan Soylu, henüz geçmiş Diyarbakır, Mardin, Van, Şırnak, Hakkari ve Ağrı’nın, yıldırı örgütünün yüzde 90’ın üzerinde kadrolarının bulunduğu alanlar olduğunu söyledi.

“Bağ Bozumu ve kış operasyonlarında bittabi bir şekilperest ortaya koyacağız? Neler gerçekleştireceğiz? Şehirlerde neler yapmamız geçişsiz? Kırsaldaki mantığımız hangi olacak? Bunları bütün beraber müşavere edelim. Bunun değerlendirmesi içindeyiz.” diyen Aristokrat, şunları dile getirdi:

“Şöyle tıpkısı tabloyu söyleyebilirim: Terör örgütü sınırlara sıkıştırılmıştır. Terör örgütü tarihinde böyle ayrımsız tabloyla, terörle savaş tarihimizde böyle ayrımsız tabloyla ilk defa karşılaşıyoruz. Karadeniz’den başlayıp Mersin’den Hatay’a, Adıyaman’dan Osmaniye’ye, Gaziantep’e, Kahramanmaraş’a büyüklüğünde olan Amanoslar hattı karışma oluşmak amacıyla, esasen Erzurum’dan başlayıp Bingöl, Muş ve Erzincan hattında yıldırı örgütleri mensuplarının sayısı sıfıra düşmüştür. Dar süresince bütün aynı 120’nin altındadır. Biz bunun amacıyla bire bir aradayız. 2022 yılında yapılan çalışmalar cihetiyle bütün arkadaşlarımızı, düzenlilik güçlerimizi, valilerimizi, kaymakamlarımızı ve duyu birimlerimizin tamamını kutlama ediyorum.”

“Devletimizin adaletine güvenmeleri gerekir”

Soylu, teröristleri etkisiz arkaç ifade etmek amacıyla Hakkari’nin Çukurca ilçesinin Kulaklı Vadisi’nde başlatılan operasyonda yetişkin tıpkı cephaneliğin ele geçirildiğini rapor etti.

Daha önce Kato Dağı’nda üstelik bir nice cephaneliğin ele geçirildiğini anımsatan Soylu, şunları söyledi:

“Bu cephanelikler birçok mağarada ele geçirilen cephaneliklerdir. 76 kalaşnikof, havan topu, doçka, iki makineli, 88 umum bombası, 138 bin 300 biksi, kalaşnikof ve doçka mühimmatı, birçok mühimmat ve patlayıcı madde ile hazır sistem ele geçirildi. Bu, sahada olmanın, istihbaratın, arkadaşlarımızın cesaretinin ve asayiş güçlerimizin üstün fedakarlığının benzeri sonucudur. Yıldırı örgütünün karşı karşıya kaldığı durumu tercüman olmak amacıyla söylüyorum, bunu kül Türkiye’ye söylüyorum: Elverişsiz ortamında şu temel büyüklüğünde yakaladığımız bildirme balaban cephaneliklerden biri burası, perakende harabati yakalayıp tıpkı araya getirdiğimiz çokça, bire bir arada, bu büyüklüğünde cephanenin içre ayrımsız âdem tutulmaz mı evet? Bu, yıldırı örgütünün yüz yüze kaldığı tasdik durumunun sonuç halidir. Aynı iflas durumuyla cebin karşıyalar. Kimesne terör örgütünden imdat ummasın. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve tamlık düzenlilik güçlerimizin sınır ötesi yaptığı operasyonlarla canlarına okunmaktadır, okunacaktır. Ayrımsız tek çareleri var, konfirmasyon olmaları geçişsiz. Devletimizin adaletine güvenmeleri gerekir.”

“Esrar rotası değişti”

Bu sene dağların az daha tamamının fellek fellek arandığını, 725 mağara ve sığınakta hem kayıt malzemeleri hem da zırh ve mühimmatın ele geçirildiğini anlatan Soylu, inandırma çalışmaları kapsamında 83 teşekkül mensubunun adalete teyit edildiğini kaydetti.

Terör örgütünün, tarihinin genişlik düşük katılımıyla yüz yüze kaldığını vurgulayan Aristokrat, “Tıpkısı, içtimai kendisine destek bulamamalarından kontekst birbirlerine düşmüş durumdalar. İki, özellikle örgütten firarlar, kaçaklar zımnında birbirlerine sakıt durumdalar. Üç, henüz dokuzuncu ayın ortasına geldik. Örgütün zat içindeki telsiz haberleşmesi 35’i eski değil yani teşekkül öz içre haberleşemiyor. Arz asıl problemlerinden biri da kamu anlamıyla budur. Tıpkısı yılda 5 bin 558 kişinin katıldığı terör örgütüne en bağan katılımın olduğu 35 sayısı var. Örgütün sunu mehabetli finans kaynaklarından birisi olan uyuşturucudan kaynaklı, narko terör operasyonlarımız bitmeme ediyor.” diye konuştu.

Aristokrat, esbak 11,5 milyon ana kendir, 1 milyon 185 bin kaynak genetiği değişik duman, 2 ton 57 kilogram duman ele geçirildiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunların hepsi maden geliri yerine yıldırı örgütüne gidecekti. Toplanmış kendisine 91 milyon ana kendir, 5 milyon gerçek skunk, 10,5 titrem tütün ele geçirildi. Bunun 2 titrem 57 kilogramı dün ele geçirildi. Bir Vakitler uyuşturucunun yüzde 70’i Türkiye’nin batısında, yüzdelik 30’u doğusunda yakalanırdı. Yakalandığı iller bile Van, Hakkari ve Dert. Sahaya anca benzeri bilge olundu ki komşularımızdan ve sınırlarımızdan çaktırmadan giren uyuşturucuyla alakalı yüzde 73’ü bu üç vilayette ancak yüzdelik 27’si gün batısı ve gayrı vilayetlerde düçar oldu. Bu, ne akıbet getirdi? Bunu bütün kamuoyumuza, milletimize anlatmak isterim: Uyuşturucunun Afganistan’dan başlayıp İran ve Türkiye üzerinden Balkanlar rotası vardı. Bu rota değişti. Rota aşağıya, Akdeniz hattına kaydı.”

“Temel duvarlarının 1055 kilometresi tamamlandı”

Aristokrat, tahril duvarlarının 1055 kilometresinin tamamlandığı bilgisini verdi.

“126 kilometresi devam ediyor, 135 kilometresi şu zaman eksiltme aşamasında.” diyen Aristokrat, şöyle konuştu:

“Tanrı talih ederse Cumhuriyet’imizin birinci asrı bitmeden, 29 Ilk Teşrin 2023 gelmeden alelhusus uyuşturucu, terör ve kaçakçılık konularında yıllardan beri nakil sağlanan sınırlarımıza yapılan 1316 kilometre güvenlik duvarlarını tamamlamış olacağız. Şu zaman 1055’i tamam durumda. 988 kilometrelik aydınlatma sisteminin 948 kilometresini tamamladık. 40 kilometresi bitmeme ediyor. Ayrımsız zamanda 341 elektrokardiyografi optik kulesini tamamladık. Tamlık bunları Cumhuriyet’imizin bir numara asrını tamamlamadan, ikinci asrına geçmeden jandarma olacağız. Bu, neyi sağlayacak? Yıldırıcı, cephane, tevhit kaçakçılık, eroin aktarımlarını ve genişlik koca meselelerden biri olan muhacir kaçakçılığını engelleyecek. Alınan tedbirler sebebiyle muhacir kaçakçılarının, çaktırmadan göçmenlerin bu yolları kullanmasını sabık yıldan bu yıla azalttık.”

Geçen yıla göre bu sene sınırlarda engelledikleri uğrun göçmenlerin sayısının yüzde 35 azaldığına dikkati çekici Aristokrat, “Bu, şu demektir: Doğudaki muhacir baskısı azaldı. Bu, aldığımız tedbirlerle oldu. 2022 yılında 78 bin 203 sinsice göçmenin sınırlarımızdan içeriye girmesi engellendi yani yüzdelik 35 azalarak. Sonuç 5 yılda 2 milyon 668 bin gizlice göçmenin hem gün doğusu hem da cenup sınırlarımızdan girmesi engellendi. Güzeşte sene 122 bin engellenirken bu yıl 78 bin tutulmuş oldu. Temel duvarlarıyla, sınırdaki entegre asayiş sistemiyle, tüm düzenlilik birimlerimizin özlük alanlarında aldığı ağır sıklet tedbirlerle tarihin yeryüzü şişman göç sağanağı azaltıldı.” ifadelerini kullandı.

Van’daki asayiş olaylarını de değerlendiren Aristokrat, “Esbak yılla kıyaslandığında kentte asayiş olaylarında yüzde 9’luk benzeri eksilme söz konusu. Nüfusun artışı ayn uğrunda bulundurulduğunda bunu sağlamanın bayağı bir iş olmadığını bildirmek gerekir. Mülk varlığına karşı işlenen suçlarda yüzdelik 3, evden hırsızlıkta yüzdelik 35 oranında azalış söz konusu. Bu, şişman benzeri başarı. Arkadaşlarımızı, emniyetimizi ve jandarmamızı tebrik kartı ediyorum.” dedi.

Kulaklı Vadisi Eğlek Yaylası kırsalında terör örgütünün temel zırh ve mühimmat deposundan görüntülerin izletildiği toplantıya İçişleri Nazır Yardımcıları Mehmet Ersoy ve İsmail Çataklı, Açıkgöz Genel Komutanı Orgeneral Arif Güç, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başbuğ Vekili Şair Balcı, Hakkari Valisi ve Uray Komutan Vekili İdris Akbıyık, Şırnak Valisi Osman Bilim Adamı, Dert Valisi Osman Varol, Itimat Umumi Müdürü Mehmet Magnezit, Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Ferik Aykut Tanrıverdi, Van İl Kurnaz Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Bekmez, Van Güven Müdürü Atanur Entelektüel, Hakkari İl Açıkgöz Komutanı Korgeneral Ateşli Dominant, Hakkari Emniyet Müdürü Namazlar Mete Kaynak, Dert İl Kurnaz Komutanı Liva Hüsamettin Erol, Balkı Güvenlik Müdürü Nihat Ilgi, Şırnak İl Kurnaz Komutanı Miralay Misyon Bozkurt, Şırnak Güven Başmuallim Vekili İbrahim Çıldır, ilbay yardımcıları, İçişleri Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşların temsilcileri ile kaymakamlar katıldı.Share: