görmez Mizgin, halter ve judoda Türkiye şampiyonu oldu

Diyarbakır’dahi apartman görevlisi babasına işlerinde bindi olan doğuştan âmâ 19 yaşındaki Mizgin Zilan Ağahatun, judo ve halterde Türkiye şampiyonu olmayı başardı.

Merkez Kayapınar ilçesinde etkili 4 çocuklu Ağahatun ailesinin 2. çocuğu Mizgin Zilan Ağahatun, yüzde 53 müşahede engeliyle dünyaya geldi.

Ortaokulda okuduğu dönemde judo ve halterdeki yeteneği Kayapınar Belediyesi Engelliler Spor Kulübü Başkanı Mehmet Emniyetli Erdoğan marifetiyle keşfedilen Ağahatun, ortaokuldan çıkışlı olduktan sonra engeli dolayısıyla yaşadığı zorluklardan dolayı kendisini eve kapattı.

Lise eğitimine açıktan devam fail bu süreçte apartman görevlisi babasına işlerinde havari adına paketlemek dağıtan, bina ve siteyi temizleyen, yararsız toplayan Ağahatun, Toyluk ve Spor İl Müdürlüğüne sınırlanmış spor tesislerindeki antrenmanlarını bile aksatmadı.

2019’birlikte Karaman’bile planlı Türkiye Müşahede Engelliler Judo Şampiyonası’nda gailesiz kadınlar fazlalık 70 kiloda altın madalyanın sahibi olan Ağahatun’un bu başarıyla salt güveni arttı.

İlgi duyduğu halterde de kendini geliştirmeye başlayan tendürüst sportmen, 29-31 Orak Ayı 2022’birlikte düzenlenen Türkiye Müşahede Engelliler Halter Şampiyonası’nda güre kadınlar 70 kiloda kızıl madalya kazanmanın gururunu yaşadı.

“Dünyam sporla aydınlandı”

Mizgin Zilan Ağahatun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sporla ilgilenmeden geçmiş metanetli kimseyle konuşmadığını belirterek, arkadaşı olmadığını hep biricik başına devir geçirdiğini söyledi.

Salt güveninin olmadığını, içine kapanık yaşadığını dile getiren Ağahatun, “Ailemle üstelik bağım yoktu. Sporla tanıştıktan sonradan hayatım alelacayip oldu. Arı güvenim arttı, sülale bağlarım gelişti. Benzeri şeyler başarabildiğimi anladım. Dünyam sporla aydınlandı.” dedi.

Ağahatun, madalya kazandığında çevresindekilerin kendisine bakış açısının değiştiğini anlatarak, bire bir şeyler başarabildiğini hem kendisinin hem birlikte çevresindekilerin gördüğünü tabir etti.

Herkesin kendisini kutlama ettiğini dile getiren Ağahatun, şunları söyledi:

“Ailemin verdiği desteği kimse vermedi. Bu başarılardan sonraları evin içinden on paralık çıkmayan, hoppadak babama müzaheret fail ben şu dakika gözümü olimpiyatlara diktim.” diye niteleyerek konuştu.

Halterde acun birinciliği, judoda üstelik olimpiyatlara katılma hedefi

Ağahatun, keyif sorunları bulunan babasına işinde arkalama ettiğini, çöp topladıklarını, paketlemek dağıttıklarını, apartmanı temizlediklerini, bahçeyi suladıklarını dile getirerek, bire bir yandan bile spor yaşamının iki branşta sürdüğünü kaydetti.

Seçkin iki branşta bile Türkiye birincisi olduğunu vurgulayan Ağahatun, “Seçkin iki dalda dahi spor yapmaya bitmeme edeceğim. Henüz ongun başarılara yelkenli açacağım, henüz iyi şeyler başaracağım. Halterde dünya birincisi almak, judoda da olimpiyatlara katılıp ülkemi temsil etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“Yüzümüzü güldürdü”

Baba Yaşar Ağahatun dahi kısaca 22 yıldır apartman görevlisi namına çalıştığını belirtti.

“Kızım spora başlamadan ilk kişi halinde, kimseyle konuşmayan, eve kapanan tıpkı çocuktu.” diyen Ağahatun, sporla kızının yaşamının değiştiğini anlattı.

Ağahatun, kızının aktüel haliyle geçmişteki bilgisiz beyninde nazik fark bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Çokça alım duyuyorum. Yüzü güldü, yüzümüzü güldürdü. Başarılarının devamını bekliyorum. Gâh keyif sorunlarımdan âlem kızım bana bina işlerinde müzaheret ediyor. Kızımın olimpiyatlarda liyakatli olmasını, henüz faziletli yerlere ulaşmasını istiyorum. Kızımın öz hayatını kurmasını istiyorum.”

“Bökelik haberini duyunca babasıyla ağladık”

Anne Elif Ağahatun ise kızının spora başlamadan geçmiş yalnızlığının kendisini üzdüğünü söyledi.

Kızıyla gurur duyduklarını dile getiren Ağahatun, “Elan adamakıllı şeyler başaracağına eminim. Şampiyonluk haberini duyunca babasıyla alay malay ağladık, sevinçten ve gururdan. İnşallah kendisi kabil özürlü olan kardeşine ve bütün herkese benzer peki, ayaklarının üstünde durur. Yegâne dileğim zat hayatını kurtarsın.” şeklinde konuştu.

“Hiçbir antlaşma spora bariyer aynı format namevcut”

Kayapınar Belediyesi Engelliler Spor Kulübü Başkanı ve bir zamanda Ağahatun’un antrenörü Mehmet Güvenli Erdoğan üstelik 8 branşta kestirmece 70 sporcularının olduğunu tabir etti.

Genelde sporcularının sporla tanışmadan önce evlerinden dışarı çıkmayan eşhas olduğunu anlatan Erdoğan, görme engelliler okulu ve ferdî adına kentte yaptığı taramalarda yetenekli sporcuları belirleyip ailelerinin üstelik onayını aldıktan sonra spora kazandırdığını belirtti.

Erdoğan, müşahede engellilerin sporla hayatının değiştiğine bel ederek, şunları kaydetti:

“Mizgin üzere birçok sporcumuz var, sporla hayatı değişti. Hayatı mütebeddil onlarca kişiyle karşılaştım. Spora katılıp, eş edinip evlenen oldu, dünya birincisi olan oldu. Cümle bariyer grupları dört duvar arasında model ‘ego yapamam’ demesinler. Ben da bunlardan biriydim. Bugün dünya ve Avrupa şampiyonluğum var. Hiçbir ahit spora ve sosyalleşmeye bariyer aynı durum yoktur. Sporcumuz Mizgin üstelik başarılar elde etti. Hedefimiz nazik ama on paralık kesintisiz çalışmamız lazım.”

Erdoğan, kulüp adına temmuz ayında Türkiye Rüyet Engelliler Spor Federasyonunca Osmaniye’üstelik planlı, 53 takımın katıldığı Rüyet Engelliler Halter Türkiye Şampiyonası’nda elde ettikleri başarılara değinerek, koca ve kızlarda toplamda 4 değerli, 7 gümüş, 1 bronz madalya gelmek üzere 12 madalya ve 2 kupayla kente döndüklerini, takım sıralamasında Türkiye 2’ncisi olduklarını bildirdi.Share: