AİÇÜ’de “Uluslararası Dergilerde Ilmî Yayın Yapma Eğitimi” semineri düzenlendi

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi’nde, Daima Terbiye Merkezi, Kalite Koordinatörlüğü ve Kalite Kulübü teşrikimesai ile “Arsıulusal Dergilerde Ilmî Kitap Etme Eğitimi” semineri düzenlendi.

AİÇÜ Recep Tayyip Erdoğan Ekin ve Kurultay Merkezi Selçuki Konferans Salonu’nda, AİÇÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Faruk Kaya, akademik, yönetsel personel ve öğrencilerin katıldığı seminerde, Stanford Üniversitesi aracılığıyla açıklanan Dünyanın En Çalışkan Vukuf İnsanları Listesi’nde düzlük alarak dünyadaki selen insanları arasından ilk yüzdelik 2’lik dilime giren AİÇÜ Malumat Gökçe Yazın Fakültesi talim üyelerinden Doç. Dr. Uğur Sebep, uluslararası dergilerde bilimsel eser etme süreci hakkında hikmet verdi.

Seminerin açılışında konuşan AİÇÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Faruk Kaya, “Bu soy bilimsel etkinliklerle Üniversitemizin daim gelişimine ve bireylerin evrensel yeterliliklere ulaşmasına yardım sunmayı amaçlamaktayız. Bu bağlamda bu eke seminerin gerçekleşmesinde katkısı kâin Kalite Komisyonu, Kalite Koordinatörlüğü ve Sonsuz Eğitim Merkezimiz iş arkadaşlarıma ve Nitelik Kulübü üyesi öğrencilerimize, sağladıkları yardım ve gerçekleştirdikleri cerrahi müdahale zımnında teşekkür ederim” diye konuştu.

Seminerde bilimsel kitap yapılırken özen edilmesi gereken özelliklere ilgi çeken Doç. Dr. Saika, “Bahis alanı ile ilişkin bülten listesi yapılarak, bu dergilerde yayınlanan makalelerin incelenmesi gerekiyor. Dergi amaçlarının, çalışmanızın üzere eşleştiğinden emin olmalısınız. Derginin yargıcı süreci karşı hikmet edinerek çalışma planınızı oluşturmalısınız” dedi. Öğretim Üyesi ve öğrencilere, kendisi aracılığıyla oluşturduğu “Düşün, Görüntü ten, Dene, Yap, Bire Bir henüz yap ve bire bir henüz yap, Yapmaya devam vücut, Akıbet=Sükse” formülünü aktaran Doç. Dr. Sebep, “Akademik alanda kalburüstü olabilmek ve ongun bir kariyer peyda etmek amacıyla, düş gücü sonsuz aktif tutulmalı, düşünceler hayata geçirilerek başarıya revan öğün kolaylaştırılmalıdır” dedi.

Seminer, istifham ve karşılık bölümünün peşi sıra sona erdi. – AĞRI

Share: