Bazen illerde TMO’nun buğday ve rüşvet alım primi desteğinden intifa süresi uzatıldı

Maraba Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı bazen illerdeki buğday ve rüşvet üreticilerinin, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) sağladığı gelgel primi desteğinden faydalanma süresi uzatıldı.

Yer Mahsulleri Ofisi Alım Primi Desteğine İlişkin Kararda Başkalık Yapılmasına Dayalı Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, kararda vadi düz Dert, Ardahan, Bayburt, Bitlis, Bolu, Çankırı, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Kars, Kayseri, Muş, Sivas, Yozgat ve Van’ın belirtilen ilçeleri için 6 Haziran-21 Ilkgüz döneminde, ayrıksı ilçeler amacıyla 6 Haziran ile 1 Ilkgüz beyninde TMO’ya buğday ve rüşvet satışlarını gösteren çiftçilerin alım satım belgesi dikkate alınarak prim desteği verilecek. Önceki karar kapsamında süre zaman itibarıyla doluyordu.

Ayrıca, lisanslı depolar üzerinden elektronik kitap senedi (ELÜS) ile yapılan alımlarda, trampa işlemlerinden kaynaklanan nedenlerle alışveriş belgesinin düzenlenmesinin gecikmesi yerinde, kararda tamlanan yerlerdeki lisanslı depolardan 21 Eylül’e kadar, farklı ülke ve ilçelerdeki lisanslı depolardan ise 1 Ilkgüz’e kadar TMO’ya satış onayı veren üreticilerden yapılacak alımlarda, 30 Eylül’e büyüklüğünde planlı ve TMO marifetiyle makul tanıdık ELÜS alışveriş belgeleri değerlendirilecek.

Bakanlık ülke/ilçe müdürlüğü yoluyla tertip edilerek askıya çıkarılan ödeme icmalleri, zaruri kontrollerin yapılması amacıyla ÇKS kaydının bulunduğu yerleşme biriminin yük alanı içindeki TMO başmüdürlüğüne gönderilecek, kontroller sonrası ifa gerçekleştirilecek.

Desteklemeden yararlanmak talip çiftçilerin rüşvet ve buğday alım satım belgeleriyle birlikte 30 Eylül’e büyüklüğünde ÇKS’de kayıtlı olduğu ülke/kaymakamlık müdürlüğüne müracaat etmeleri gerekiyor.

Değişmeyen, 6 Haziran 2022’den bahsetmek için yürürlüğe girdi.

TMO Çekicilik Primi Desteğine İlişkin Karar kapsamında, bu yıl ÇKS’ye kayıtlı namına arpa, buğday üretimi eden, ürettikleri ürünü TMO’ya satan ve bu satışlarını alışveriş belgesiyle belgelendiren çiftçilere, buğday için kilo başına 1 lira, arpa için 0,50 liralık “TMO gelgel primi desteği” ödenmesi kararlaştırılmıştı.

Share: