Binalardaki sinsi kızdırma ‘korozyona’ dikkat

Binalardaki sinsi tehlike ‘korozyona’ dikkat

İnşaat Mühendisleri Odası Konya Yazıhane Başkanı Dr. Süleyman Kamil Akış:

“Aut ortama maruz artan yapılarda tedbirlerin alınması yararlı olacak”

KONYA – Depremlerin ardından vatandaşlar yaşadıkları binaların ne kadar sakıncasız olduğunu araştırmaya önceden, uzmanlar, binaların ömrünü çürüterek itimatsız hale getiren aşındırma tehlikesine alın uyarıda bulunuyor. İnşaat Mühendisleri Odası Konya Büro Başkanı Dr. Süleyman Kamil Atak, aut ortama maruz kalan yapılarda hususi tedbirlerin alınmasının çatı ömrünü ve güvenliğini artıracağını söyledi.

Balaban depremlerin ardından hele bozuk binalarda etkili vatandaşların çoğu, binasının kuvvetli olup olmadığını nikbet etmeye başlarken, binalarda korozyonun zararlarına dikkat çekiliyor.

“Korozyon cihetiyle çatı gerçekte tasarlandığı gibi tutum göstermiyor”

İnşaat Mühendisleri Odası Konya Idarehane Başkanı Dr. Süleyman Kamil Atak, inşaatlarda akıbet zamanlarda cazibe faktörünün ayn ardı edilmesinin donatı korozyonuna etken olduğunu söyledi. Atak, özellikle temellerde bohçalama ve bir sürme evet bile yapıştırma şeklinde yapılmayan yalıtımların ilerleyen süreçte yapının temelinde, engel duvarlarında ve bir yerlerinde mergup donatının korozyona uğramasına, hacimsel kendisine genişlemesine, tıpkı taraftan birlikte tortu kaybına sebep oluyor. Bu da değme deprem ya da normal kuvvet altında yapının güvenliğini etkileyen sunu makro faktörlerden tıpkısı tanesi. Bu korozyonu bildirme haddinden fazla nerede görüyoruz, alelhusus aut ortama peyda metanet duvarları, güreşçi köprüsü ayakları, bahir yapılarında, orada bahir suyunun bile etkisi var, bunlara dikkat edilmeli ve muktezi önlemler mutlak alınmalı. Zira siz aynı kolona koyduğunuz donatının şişman ayrımsız kısmının korozyon sebebi ile kaybediyorsunuz ve değme sarsıntı anında evet üstelik alışılagelen yararlanma anında bu aşındırma sebebiyle çatı esasta tasarlandığı kabilinden davranış göstermiyor. Bu konunun daha hassasiyetle ele alınması ve bu bahis üzerine çalışmaların yapılması bile haddizatında bize depremin ve yapıların illet henüz sık kontrol edilmesinin gerekliliğini ortaya koyuyor” dedi.

“Özel tedbirlerin alınmasının hayır olacak

Yalıtım işinin ciddiye alınması, özellikle aut ortama maruz mütezayit yapılarda özel tedbirlerin alınması gerektiğini anlatan Dr. Süleyman Kamil Akış, “Korozyona tutulmuş yapı toprakla angajman ettiği üzere evet dahi zaruri elektrik yapılmadığı üzere tortu kaybına düçar birçok yapının da bu sebeple hasar gördüğüne şahit olduk. Sunma şanlı tavsiyem, canlılık işinin ciddiye alınması; alelhusus dış ortama maruz küsurat ortamlarda hususi tedbirlerin alınmasının yarayışlı olacağı ve bina ömrünün, dolayısıyla çatı ömrünü ve kullanımı artıracağı yönünde. bununla birlikte birçok çalışmalar işlenmiş. Yapılan icraat sonucunda korozyonun haddinden fazla pahal benzeri hasar sebebi olduğu ortaya balkon. İstanbul’bile 1 buçuk milyon konutun taşınmasından bahsediliyor. Gerçekte belki zemin etkilerinin birlikte yapılarda o zamanki yapım şekli olarak bahir kumu kullanılması korozyonu hızlandırması sunu şanlı sebeplerinden tıpkı tanesi kendisine birlikte karşımıza çıkıyor. Pekâlâ ve kategorik bu aşındırma hasarının ayn önüne alınarak korozit bölgelerin ya da aşındırma uğraması muhtemel bölgelerin suya cebin mukavim kuzuluk getirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Konya’birlikte laf ile ilişik tören düzeni yapıldığını nâkil Dr. Akın, “Depremden bilahare Konya Büyükşehir Belediyesi, kaza belediyeleri, İnşaat Mühendisleri Odası, Konya Beceri Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümleri kuma tıpkı protokole imza atıyor. Bu protokol çerçevesinde İnşaat Mühendisleri Odası evet üstelik üniversitelere başvuran insanların ölçün tıpkı ücret karşılığında yapılarının dolay istimara raporları hazırlanacak. Bu raporlar neticesinde binaların risk durumları vatandaşa ve ilişkin belediyesine bildirilecek. Bu sayede elimizdeki riskli yapıların hem sayısını hem dahi neler yapılabileceğini hızlıca ortaya koyacağız. Bu yapıların henüz sonradan İnşaat Mühendisleri Odasınca bu aha eksper ve akredite zat sayfasında yayınlanan inşaat mühendisleri marifetiyle başarım analizlerinin yapılması, lisanslı laboratuvarlardan alınan tecrübe numunelerine göre bu icraat yapılacak. Elan bilahare gerekirse güçlendirme, ihya maliyeti aşkın menfaat baştan yapım maliyeti tercih edilirse de baştan yapıma kez anahtar” diye konuştu.

Share: