Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düz Başkanı Kaşdemir, Troya Hars Yolu Festivali’ni değerlendirdi Açıklaması

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düzlük Başkanı İsmail Kaşdemir, Hars ve Turizm Bakanlığınca Türkiye Ekin Yolu Festivalleri kapsamında Çanakkale’da planlı Troya Hars Yolu Festivali’nin şehir halkı ve festivali ülfet edenler yoluyla çok sevildiğini söyledi.

Kaşdemir, kentteki tıpkısı restoranda düzenlenen toplantıda gazetecilere yaptığı açıklamada, Troya Ekin Yolu Festivali’nin 16-25 Eylül tarihlerinde gerçekleştirildiğini hatırlattı.

Festivalin mazi geceki bitiş konseriyle sona erdiğini anlatım fail Kaşdemir, festivalin, Çanakkale halkını çokça mutlu ettiğini ve tam kesimler vasıtasıyla çokça sevildiğini söyledi. Kaşdemir, şöyle bitmeme etti:

“Bu tip hars ve nutuk etkinliklerinin, sportif etkinliklerin olması Çanakkale’dahi güçlü bizleri çokça bahtiyar etti. Her kesimden koca bu etkinliklerde buluştu. Seçkin yaştan, seçme kesimden insanlar bu etkinliklerde kendine bire bir parça buldu. İnsanların yüzüne baktığımız ahit dahi sevincini, mutluluğunu okuyabildik. Filhakika bu ekin yolu festivallerinin birlikte amacı insanları ekin ve sanatta birleştirmek, kaynaştırmak ve tabiatıyla ki şehrin tanıtımına, ekonomisine katkı icat etmek. Şurası nakletmek isterim, Çanakkale halkı bu festivali haddinden fazla sevdi. Temas akşam ezanı Çanakkale’dahi 30 bin hayat almak çokça yalın kat ayrımsız hisse senedi değil, insanlar özlük istekleriyle ve seve seve gelgel biraz soğuk da olsa gelip buradaki etkinlikleri esasen sonuna kadar izlediler.”

Festivalin gerçekleştirilmesini sağlayan Kültür ve Turizm Bakanlığına kül kent adına teşekkür eden İsmail Kaşdemir, “Önceki İstanbul’de Beyoğlu Kültür Yolu Festivali, daha bilahare Hükûmet Merkezi Hars Yolu Festivali Ankara’birlikte yapıldıktan sonra böyle şişman ve cesim benzeri etkinliğin Çanakkale’de aranje olmasının tıpkısı anlamı var. Bizce bire bir mesajı var. Bu konuda bakanlığımıza samimi teşekkür ediyoruz. Çünkü Çanakkale olarak haddinden fazla mutluyuz. İstanbul ve Ankara’dan sonra hakeza iri benzeri etkinliğe sülale sahibi yapmış olmanın bile hem heyecanını hem üstelik gururunu yaşıyoruz.” dedi.

Çanakkale’nin tıpkı kültürün ve sanatın kenti olduğunu ayrımsız yol elan ispatladığını, Çanakkalelilerin dahi firez, laf ve sportif faaliyetlerde alelacele birleşen, kaynaşan insanlar olduğunu dile getiren İsmail Kaşdemir, şunları kaydetti:

“Bittabi ki hele ilkgüz ayındaki süreçte Çanakkale şehrinin otellerinin yoğun olması, restoranların dolu olması, çarşıda pazarda insanların alışveriş yapıyor olması tabiatıyla ki bu festivalin amacının ayrımsız defa daha gerçekleşmiş iş olduğunu ortaya koymuştur. Bu festivallerin kültür ve konuşma etkinlikleri yaparak insanları kaynaştırmanın, birleştirmenin, mutlu olmasını istemenin birlikte o şehrin tanıtımına ve ekonomisine yardım mizan amacı vardır. Bu da Çanakkale’üstelik ziyadesiyle gerçekleşti.”Share: