Çanakkale Savaşları’nda martir olan Balıkesir Lisesi öğrenciler temsili uğurlama töreniyle anıldı

Balıkesir’de öğrencilerinin hep Çanakkale Savaşları’na katıldığı için 2 sene mezun veremeyen lisenin şehit izcileri anısına temsili uğurlama töreni yapıldı.

Balıkesir Lisesinden cepheye giden ve 94’ü martir olan 100 öğrenci anısına planlı “Keşşaf Birliği Gönderi Töreni”, tarihi meslek binasında tırsmak duruşunda bulunulmasıyla başladı.

Öğrenciler, 18 Mart Şehitleri Ihtifal Haset ve Çanakkale Bahir Zaferi’nin 108. sene dönümü kapsamında şehitlerin giydiğine analog enveriye şapkaları, keşşaf kıyafetleri ve bayraklarıyla törene katıldı.

Lisenin önünden hareket fail grup, bir vakitler askeriye şubesi olarak mergup dernek binasında sülüslerini aldı.

Tarihi Zağnos Gösterişli Meydanı’nda ellerine kına yakılan “izci bölüğü” öğrencileri, davul zurna eşliğinde Anafartalar ve Kızılay caddelerini geçip Valilik önüne ulaştı.

Seferberlik Çöreği’nin verildiği keşşaflar, henüz bilahare trene binerek askere uğurlandı.

Balıkesir Liseliler Derneği Başkanı Sabah Yeli Balıbek, törende yaptığı konuşmada, bu programı Balıkesir halkı, lisenin mezunları, cemiyet üyeleri ve öğretmenlerle hazırladıklarını söyledi.

Balıbek, “Onların anısına, tarihimize cemaat geçmek, geleceğimize sunturlu bir anı tasarruf etmek üzere bu etkinliği düzentileme namına gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Etkinliğe, Ilbay Yardımcısı Mustafa Çek, Büyükşehir Belediye Komutan Vekili Birol Mecnunca, İl Milli Yetişek Müdürü Mualla Tatlı ile vatandaşlar katıldı.

Share: