Denizli haberi… Güney Afrika’da kamu görevlileri greve gitmeye hazırlanıyor

Cenup Afrika Cumhuriyeti’nde 235 bin üyeli Kamu Görevlileri Sendikası (PSA), sevap artışı talebiyle greve gitmeye hazırlanıyor.

Daha ilk hükümetin amme çalışanlarına yüzde 3’lük bindirim teklifini reddeden PSA’dan yapılan açıklamada, gelecek hafta itibarıyla greve başvurmak için hazırlıkların başlatıldığı bilgisi paylaşıldı.

Resmi rakamlara göre yaklaşık 1,2 milyon kamu görevlisinin istihdam edildiği ülkenin bildirme şişman amme görevlileri sendikası PSA’nın halihazırda 235 bin üyesi bulunuyor.

PSA, bu bildirimin ardından resmi kendisine 48 saat beklemek zorunda. Bu sürenin dolmasının ardından gelecek hafta çokça sayıda kamu personeli greve gidecek.

Hükümetin, 14 Ekim’e kadar maaş zamları üzerine kararını bildirmesi bekleniyor. Hükûmet Merkezi Pretorya, daha ilk da sunduğu yüzde 3’lük teklifi yineleyebilir.

Liman ve demir hat işçilerinin grevi ekonomiyi sarsıyor

Güney Afrika’da hafta başından itibaren ulusal liman işletmeciliği ve demir yolu taşımacılığı firması Transnet işçilerinin grevi, ülke ekonomisinde ve toptan piyasalarda yankılarını göstermeye başladı.

Transnet işçilerinin grevi ülkenin dünyaya açılan kapıları Durban ve Cape Town limanlarında servet akışını eke ölçüde sekteye uğrattı. Cenup Afrika randı dolar karşısında hafta esasen bu yana ayar kaybını sürdürerek zaman itibarıyla serencam iki yılın bildirme bağan seviyesini gördü.

Öte yandan dünyanın arz şişman kömür üreticilerinden Güney Afrika’nın limanlarından ihracatın sekteye uğraması, Avrupa kömür piyasalarında alçak değer artışlarına neden oldu.

Bloomberg’in haberine bakarak, bu hafta yılın en düşük kömür ihracatını gerçekleştiren Cenup Afrika’daki grevin üstelik etkisiyle, Rusya- Ukrayna savaşı dolayısıyla erke krizi hayat dolu Avrupa’da teşrinisani ayı kömür vadeli işlemleri yüzde 11’e büyüklüğünde yükseldi.

Share: