Depremlerde Malatya’birlikte seçme 4 binadan 1’i yıkıldı evet da ciddi hasar aldı

Kahramanmaraş merkezli, 6 Şubat’taki depremlerin balaban yıkıma bozukluk olduğu Malatya’üstelik seçme 4 binadan 1’inin harap, müstacel yıkılacak ve ağır sıklet hasarlı olduğu belirlendi.

Kahramanmaraş merkezli depremler, Malatya site merkezi, Doğanşehir ve Akçadağ ilçeleri ile rustik mahallerde nazik yıkıma misil açtı.

İlk depremde 130 binanın, ikinci depremde ise 3 binin üzerinde binanın yıkıldığı kentte depremler, yapı stokunun şişman kısmına uymazlık verdi.

Kent merkezindeki bozuk yapıların yanı sıra alelhusus Bostanbaşı, Gönüllü Kayahan, Tecde, Yüzakı kadar mevkilerdeki kullanılmamış yapılar üstelik depremlerde kötülük gördü.

32 bin 195 çatı viran, müstacel yıkılacak ve kilolu hasarlı

Depremler, Malatya’üstelik gelişigüzel 4 binadan 1’ini evet yıktı evet da dokunaklı hasar verdi.

Malatya Valiliği, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’taki depremlerin ardından kentteki 131 bin 991 binadan 32 bin 195’inin, 372 bin 321 müstakil bölümünden 90 bin 347’sinin acil yıkılacak, yıkkın ve bati hasarlı olduğunu açıkladı. Bu 90 bin 347 müstakil departman içerisinde 72 bin 311 konutun, 14 bin 754 ticarethanenin olduğu belirtildi.

Yıkılan binalardan 473’ünün enkazı kaldırıldı

Malatya’üstelik yıkılan binaların enkazını tahammül çalışmaları devam ediyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ekipleri ile kolluk kuvvetleri eşliğinde yapılan çalışmalarda, enkazlarda mevcut altın eşyalar, polis güçleri ve askerlerce tutanak altına alınıyor.

Ayrıca bulunan tezkere, fotoğraf albümü, sandık gibi eşyalar ise enkazın kenarında oluşturulan alanda bir araya getiriliyor.

Kentte 11 Mart bakımından yıkılan binalardan 473’ünün enkazının kaldırıldığı kaydedildi.

Share: