DÜRÜST Öğür iktidarı, 13 almanak Alevi açılımı sürecinde eskimemiş bir laf açıyor

Alevilerin sorunlarının çözümüne yönelik yer şümullü çalışmaların yürütüldüğü YANLIŞSIZ Öğür iktidarları döneminde 2009 yılında başlatılan Alevi açılımı sürecinin arz eke aşamasına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın yapacağı açıklama ile geçilecek.

AK Parti iktidarının Alevi açılımı kapsamında 2009 ve 2010 yıllarında planlı çalıştaylarda, Alevi vatandaşların ülkü ve talepleri ele makbuz.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, 7 etaptan oluşan çalıştayların ilki 3-4 Haziran 2009’dahi, sonuncusu 28-30 Eş 2010’üstelik gerçekleştirildi.

Çalıştaylarda Alevi sivil sosyete kuruluşlarının temsilcileri, bili adamları, sendika, meslek odası, üniversite, iletişim araçları, siyasi parti temsilcileri, ilahiyatçılar ve Ilmek İşleri Başkanlığı görevlileri fikir ve önerilerini dile getirdi.

Tamamı Alevilerden oluşan faziletli katılımın sağlandığı Ankara’daki evvel çalıştayda, o periyot bakımından yaşanan teessürat ve kökenlerine odaklanıldı. Asıl teması “Aleviliğe dâhilen göz” olan çalıştayda, söyleyiş çeşitliliğindeki bütün Alevi grupların bulunan durumlarının tespiti, budaklı bitmeme eden ilişkilerinin makul boyutlarının açığa çıkarılması ve çözüm amacıyla kez haritası oluşturulması amaçlandı.

8 Orak Ayı 2009’birlikte İstanbul’bile gerçekleştirilen ikinci çalıştayın anne teması “Alevilere akademik bakış” oldu. Alevilere ilişkin algıların ilmî kamuoyunda pekâlâ şekillendiğini sorgulamayı amaçlayan çalıştayda, “Kâin akademik literatürde Aleviler kuşkusuz değerlendirilmektedir”, “Alevi sorununun belli başlı yönleri üzerine akademik ilişki topluma hangi tuhaf imkanlar sunabilir” kabilinden sorulara karşılık arandı.

Üçüncü çalıştay, ilahiyat çevrelerinden akademisyenlerin katılımıyla 19 Ağustos 2009’birlikte Ankara’bile düzenlendi. Bu çalıştayda, Aleviler ortada görece rabıt gören bazı anne kaygıların ilahiyatçılar gözetiminde pekâlâ değerlendirildiği sorularına vakar verildi.

Dördüncü çalıştay, sivil sosyete kuruluşu temsilcileriyle 30 Eylül 2009’birlikte Ankara’üstelik gerçekleştirilirken, STK’lar, eş hakları ve demokrasi söylemi etrafında Alevilerin yüz yüze bulunduğu sorunları ele aldı.

İstanbul’üstelik iletişim araçları mensuplarının katılımıyla 11 Son Teşrin 2009’da yapılan beşinci çalıştayda, Alevilerin medyadaki temsili görüşüldü.

Altıncı çalıştay, 17 Fasıla 2009’bile Ankara’da mukaddema ya da siyasette deli dolu tumturak düzlük politikacılarla gerçekleştirildi.

Çalışma 28-30 Sülale 2010’bile Ankara Kızılcahamam’birlikte planlı yedinci çalıştayla tamamlandı. Önceki toplantılarda meydan düzlük galiba sayıda katılımcıyla yapılan toplantıda, yekpare çalıştayların sonuçları baştan ele makbuz. Mevcut ebat, katılımcıların çeşitliliği ortamında ayrımsız el elan istişare edildi.

Çalıştaylar sonunda sonuncu tabir hazırlandı

Çalıştaylar böylelikle alınan kararlar, hazırlanan nihai raporla kamuoyuna duyuruldu. Alevi Çalıştayları Sonuncu Raporu, “ilişki ve izan”, “referans ve sabiteler”, “etiket sorunları” ile “değerlendirme ve öneriler” olmak üzere 4 bölümden oluştu.

Sonuncu raporda, “Alevilerin ağır aksak ve içine fakat ağır sıklet aynı mağduriyetin yerleştirilebildiği zaman bilgisinin, geniş Alevi söyleminin mukannen sınırlarını gösterdiği” görüşüne vadi verildi. Raporda, gerek Alevilerin lüzum Sünnilerin geçmişe zahir bakılması gerektiği konusunda aklıselimle akım etmesi gerektiği rapor edildi.

Devletin değme inanç alanının içeriğine engelleme edemeyeceği ve onu düzenleyemeyeceği vurgulanan raporda, ancak bu alanların garanti altına alınması için apotr roller üstlenebileceği belirtildi.

Bu kapsamda Alevilerin de öz yükümlülüklerini adına getirerek, inanç alanlarını mecmu netlik zarfında ortaya koymaları gerekliliği üzerinde duruldu.

Toplumsal angajman ve beraberliğin, tamam akide gruplarının eşitlikçi şekilde yaşadığı ünsiyet devletinde sağlanabileceği vurgulanan raporda, “Alevi sorunu, ahbaplık devleti normlarıyla hiçbir şekilde çelişmeyen bire bir laiklik anlayışıyla ele alınmalı ve çözülmelidir” ifadelerine meydan verildi.

Raporda, Sünni ve Alevilerin birbirine özenli davranmasının, düğme duygudaşlık ve yakınlaşmanın süreci müspet etkileyeceği böylecene günce hayatta var olan alışveriş bozukluklarının birlikte aşılabileceği belirtildi.

Din İşleri Başkanlığının konumu

Diyanetin farklı mezheplere nasıl bakım götüreceği, devletin elbet ayrımsız yapılanmaya gideceği üstüne türel çerçevede icraat yapılması gerekliliğine bel edilen raporda, şunlar kaydedildi:

“Sorunun Diyanetten çok devletin tıpkı sorunu olduğu ayn ardı edilmemelidir. Ilmek hangi Mevlevi ne Nakşibendiler gibi tarikatlar ne bile Alevilik, Nusayrilik kabilinden ayrımlı inanç grupları amacıyla tasarlanmıştır. Zaman birçoğu ilgilendiren kanun ve mevzuatlar gereği kanuni statüye topluluk olmayan bu yapılanmaların önündeki engellerin anayasal sistemin gereklilikleri zarfında kaldırılması toplumda boşalma sağlayacaktır.”

İnanç hizmetleri üzerine Din İşleri Başkanlığıyla hiçbir angajman yapmak istemeyen Alevilerin taleplerinin üstelik dikkate alınmasının önemi vurgulanan raporda, bu Alevilerin durumlarına uygun tıpkı yapılanmaya, laik mehabet ilkesi korunarak fırsat verilebileceği belirtildi.

Madımak Oteli

Madımak olayının tamlık boyutlarıyla aydınlatılmasının önemi vurgulanan raporda, vatandaşlar arasındaki garaz, tiksinme ve düşmanlığı körükleyen unsurların arıtma edilmesi gerektiği belirtildi.

Kamulaştırılan Madımak Oteli’nin tıpkı bölümünün, hayatını kaybedenlerin anısını hatırlatacak şekilde düzenlenmesi önerilen raporda, bu düzenlemenin geçiştirmeyi değil yüzleşmeyi öncelemesinin önemine değinildi.

Raporda, otelin girişine, olayı telin eden, kurbanların isimlerinin dahi sıralandığı, “Ortak keder hatırası, sağduyu ve sevgi yoksunluğunun çokça üzücü donör olaylarından birisi 2 Temmuz 1993’te burada kayran alan Madımak Oteli’nde yaşanmıştır. Bu üzücü olayın kurbanlarının adlarını, değişik bütün sevgisizlik kurbanlarıyla alay malay, kuma ve dip tıpkısı acıyla ve rahmetle anıyoruz” ifadelerinin bulunduğu pano asılması referans edildi.

-Madımak Oteli, Selen ve Kültür Sarayı oldu

Çalıştaylar sonrasında Sivas’taki Madımak Oteli, kamulaştırılıp yenilendi ve Bilgelik ve Kültür Merkezi kendisine düzenlendi.

İç dizaynı ağız ağıza değiştirilen binanın yadigâr köşesinde, ebedî uyku edenlerin isimlerinin bulunduğu bölümler oluşturuldu. İsimler alfabetik sıraya göre yazıldı.

Ölenlerin adlarının kayran aldığı bölümün aynı yanı sıra Intihal Veysel, Adamakıllı Odalık Abdal, Araklama Ruhsati, ayrıksı yanı sıra Hacı Bektaşı Veli, Mevlana Celaleddini Rumi, Yunus Emre’nin özlü sözleri üstelik kayran aldı.

Daha geçmiş otelden bağımsız milletvekili cilt lokantası adına geçer not bölük ise binayla birleştirilerek 10 bin bibliyotek bala kütüphanesi haline getirildi.

Nevşehir Üniversitesinin ismi Hacı Bektaş Ege Üniversitesi olarak değiştirildi.

8 bin 740 istek belirlendi

Devam fail süreçte İçişleri ile Ekin ve Turizm bakanlıklarının koordinasyonunda ülkedeki 1585 cemevinin tüm ziyaret edilerek, Alevi-Bektaşi vatandaşların toplanmış 8 bin 740 talebi belirlendi. Bu taleplerin 5 bin 600’ü karşılandı.

Diğer taleplerle ait İçişleri, Ekin ve Turizm ile Türe bakanlıklarının yürüttüğü icraat hızlandırıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ferda açıklama yapacak

Cumhur Reisi Erdoğan, ferda İstanbul’da Şahkulu Odalık Dergahı ve Cemevi’ni müzakere edecek. Dergah süresince kullanılmamış nesir edilen kompleksin açılışını yapacak Erdoğan, gâh cemevlerinin toplu açılışını de gerçekleştirecek. Burada Alevi vatandaşların sorunlarının çözümüne çevrilmiş kullanılmamış kararları açıklaması beklenen Erdoğan, partisinin salı günü yapılan TBMM Kadro Toplantısı’nda, “İnşallah önümüzdeki cuma günü kullanılmamış benzeri adımını atacağımız çalışmalarla Alevi kardeşlerimizi ülkemizden bozma projelerini da onlara rağmen akamete uğratıyoruz.” diyerek konuşmuştu.

Share: