Edirne’de evleri su basan vatandaşlar belediyeye isyan etti

Edirne’üstelik evleri akarsu basan vatandaşlar belediyeye başkaldırı etti

EDİRNE – Edirne’dahi apansız başlayan sağanak yağmur dolayısıyla evleri sular altında kalan vatandaşlar, yıllardır çözülemeyen madun bina ve kötü el sorunundan periferi CHP’li belediyeye tepki gösterdi.

Edirne’bile Meteoroloji Genel Müdürlüğünün uyarılarının arkası sıra larpadak bastıran incitici boğanak yağmur su baskınlarına etken oldu. Ateş yağış nedeniyle Edirne Dilaverbey Mahallesi’nde evleri akarsu bastı. Yıllardır çözülemeyen alt bina sorunu yüzünden evleri su basan vatandaşları Şehremini Recep Gürkan’a reaksiyon göterdi. Farklı yandan ise boğanak yağış sebebiyle ana yol ve sokakların gâh bölgeleri adeta göle döndü. Bazen sürücüler göle dönen yollarda ilerlemekte zor anlar yaşadı.

“Her ahit bu sorunu yaşıyoruz”

Incitici yağmur dolayısıyla evlerinden çakamadıklarını rapor fail Nuray Kuş, alt katlarının suyla dolduğunu belirterek, “Seçme baran yağışın bu sorunu yaşıyoruz. Şuanda dışarı da çıkamıyoruz, eşim birlikte içeriye gelemiyor. 10 günde ayrımsız bu sorunu yaşıyoruz. Şuan kapıyı açsak gönül suyla dolar” dedi.

“Öz imkanlarımızla suları boşaltıyoruz”

Her baran yağdığında sular altında kaldığını belirten Soner Kuş, eşinin evden çıkamadığını ve kendisinin da eve giremediğini ifade ederek, “Çokça yağmur yağdığında şehrin altyapısı kaldırmıyor. Burada lağım döşemi gideri dahi bulunmayan mahsus. Ufak tıpkısı rögar kapağımız var, o de yetersiz kalıyor. Rögar kapakları kâffesi kapanmış kişi imkanlarımızla açtık” şeklinde konuştu.

“Nedir bu çektiğimiz çile”

Evi akarsu basan vatandaşlardan Müzzeka Simge, yağan seçkin yağmurda evlerinin su bastığını vurgulayarak, “Mazgallar var ama temizleyen bulunmayan. Şayet biz günahsızlık görevlisiysek temizleyelim. Burada kaç posta sular altında kaldık. Efsus sorumluluk değil mi, hangi olacak bu insanların açık? Burada mazgalların açılması ve sililik yapılması gerekiyor. Belediyede bizimle ilgilenen namevcut. Bu mazgallar temizlense şuan bu durumda olmazdık. Biz Belediye Reisi Recep Gürkan’dan mazgalları baran öncesinden temizletmesini istiyoruz. Temas yağmurdan sonradan bunun çilesini zararını tığ mi çekeceğiz. Yapamıyorsa bırakıp gitsin bu işi” ifadelerini kullandı.

Vatandaşlardan Merhal Lapa de Edirne Belediye Reisi Recep Gürkan’ın şuan bu bölgeye gelip çektikleri çileyi görmesini istedi.

Öte yandan vatandaşlar rögar kapaklarını yazmak amacıyla bel hizasına kadar ıslanarak mufassal mücadeleler verdi.Share: