Enerya Kapadokyagaz, Nevşehir’de 2 kullanılmamış ilçeye gaz getiriyor

Enerya Kapadokyagaz, Nevşehir’dahi Acıgöl ve Hacıbektaş ilçelerine gaz götürecek.

Şirketten yapılan açıklamaya bakarak, Enerya Kapadokyagaz, bölgede yaptığı yatırımlarla alay malay yaklaşık 85 bin haneye bakım vermeye bitmeme ediyor.

Hali el altında Nevşehir’in 7 ilçesinden 4’üne gaz arzı sağlayan şirket, 6 bin 38 nüfuslu Acıgöl ve 5 bin 264 nüfuslu Hacıbektaş ilçelerine de doğal gaz hizmeti götürmeye hazırlanıyor.

Şirket, Acıgöl ve Hacıbektaş Belediyelerinin almış olduğu divan kararlarına istinaden Erke Piyasası Düzenleme Kurumuna lisans genişletme başvurusunda bulunacak. Zaruri izinlerin alınmasının ardından doğal gaz enfrastrüktür çalışmaları başlayacak ve yıl sonuna büyüklüğünde söz konusu ilçelere gaz arzı sağlanacak.

Toplamda 570 kilometre gaz hattı ile 60 mahallede kestirmece 83 bin 700 aboneye hizmet sağlayan Enerya, bu sene ilde 51 kilometre eskimemiş doğal gaz şebekesi oluşturarak 10 kullanılmamış mahalleye elan doğal gaz ulaştırmayı hedefliyor.

Açıklamada görüşlerine düz verilen Enerya Kapadokyagaz Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Özaltın, “Enerya Kapadokyagaz namına bozulmamış ve hesaplı tıpkısı erke olan doğal gazın kullanımının yaygınlaşmasını amaçlıyoruz. Bu paralelde çalışmalarımıza sürat kesmeden bitmeme etmekteyiz. Acıgöl ve Hacıbektaş ilçelerine gaz arzının 2022 yılında sağlanması üstüne bu iki ilçeyi bile doğal gaz dağıtım lisansımızın kapsamına alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Enerya Enerji’nin 10 ilde 1 milyon 700 binden aşkın aboneye doğal gaz hizmeti götürdüğünün altını çizen Özaltın, “Gaz, cemi dünyada bozulmamış enerji olarak kabul edilirken almaşık yakıt türlerine göre ocak ekonomisine büyük ölçüde yardım sağlıyor. Saf tıpkı güç kaynağı olan doğal gaz, ortam ve mekân kirliliğine de yol açmıyor. Almanak 4 milyar metreküp doğal gaz hacmi ve 16 bin kilometreye vasıl şebekemiz ile abonelerimizi gaz ile buluşturmaya bitmeme edeceğiz.” açıklamsında bulundu.

Share: