Geçimlik yüzünden öldüresiye dövüldü, demincek ölüm korkusuyla yaşıyor

Sakarya’de diri Uzun Kuvat isimli yurttaş, nafakasının ödenmediği gerekçesiyle boşandığı eşi marifetiyle ahiret yolculuğu tehditleri aldığını ve sakat eşinin erkek kardeşi eliyle zedelenmek edildiğini argüman etti. Olayı yargıya haiz Kuvat, “Ayrımsız nafaka meselesinden bu büyüklüğünde işlerin uzaması çokça ızdırap. Benim kabil olan ve sesinin duyuramayan birçok herif var ayvaz olup bu şekilde şiddete, yıldırma ve hakaretlere maruz küsurat. Bunları bütün alay malay sesimizi yükseltirsek belki henüz bereketli yerlere gelebiliriz” dedi.

Sakarya’üstelik kıvrak 42 yaşındaki Levent Kuvat, 2006 yılında evlendiği E.D. ile 2017 yılında boşandı. Bu evliliğinden tıpkısı çocuğu olan Kuvat, 2021 yılında ayrıksı aynı evlilik yaptı. Boşanma kararından sonraları duruşma Kuvat’a, bozuk eşine bin 250 liralık geçimlik ödeme kararı verdi. İddiaya bakarak, çarkıt eşinin hesaplarında bloke olduğunu söylemesi üstüne Kuvat, mahkemenin verdiği geçimlik miktarını doğrudan vermeye başladı. Elan sonrasında sakat herif E.D., nafakanın ödenmediğini doğacak sürerek Levent Kuvat üzerine yasalı muamelat başlattı. E.D.’nin vezneci hesabında bloke olduğu gerekçesiyle nafakayı aracısız ödediğini söyleyerek karara itiraz eden Kuvat ile muhit ortada adavet başladı. Aralarında bulunan adavet sonrasında eski koca ve ailesi Kuvat’ı ölüm tehditleri ile hakarete maruz bıraktı. Durumu tekrardan yargıya taşıyan Kuvat, 5 Haziran günü eşiyle birlikte Kandıra’daki Pembe Kayalar bölgesindeyken sakat eşinin koca kardeşi N.D. ve bir kişi vasıtasıyla öldüresiye zedelenmek edildi. Çarpma raporu kayran Kuvat, avukatı marifetiyle yanlışlık duyurusunda bulundu. Kendisi üzere birçok geçimlik mağduru kişinin olduğunu ve ölüm korkusuyla yaşadığını aktaran Kuvat, yetkililerden arkalama istedi.

“Eski eşimin kardeşi saçımdan tuttu, arkadaşı da suratıma çifte attı”

Boşandığı eşinin koca kardeşi eliyle zedelenmek edildiğini argüman eden Uzun Kuvat, “2006 yılında evlendim, 2017 yılında boşandım ve o yıldan bu yıla büyüklüğünde doğrudan nafaka verdim. Doğrudan geçimlik vermemin sebebi üstelik bana banka hesaplarının blokeli ve adisyon numarasının olmadığının söylenmesiydi. Köle iyi niyet hesabına elden verdim. Daha sonrasında çarkıt eşim başka hesaplara yatırmamı söyledi ve bende bunu kabul etmedim. Vezneci hesapları üzerinden yatırmaya başlayınca bana, “Bu parayı bana vereceksin, isnat etmek zorundasın” kabil ağza alınmayacak laflara ve tehditlere maruz kaldım. Bunun akabinde işin içinden çıkamayınca kendisi dahi bana alın ailesini ve oğlumu kışkırttı. Antrparantez oğlum bana, “Ata sen benim sayemde yaşıyorsun yoksa dedemler seni öldürecek” dedi. Bu vaziyetler sonrasında durumu yargıya taşıdık ve davalarımız bitmeme ediyor. Yeryüzü böylece 2021 yılında evlendiğim eşimle birlikte Cebeci sahilde otururken çarkıt eşimin kardeşi saçımdan tuttu, arkadaşı üstelik suratıma tekme attı ve ego şoke girdim. Ben gelişmemiş kaldım bunlarda bunu vesile isteyerek beni gereğinden çok zedelenmek edip burun kırıklarım koyulmak kaydıyla iki parça ameliyata kere anahtar hasar meydana faktör oldular. Şuan tıpkısı ameliyat geçirdim, 6 kamer sonrada bir tane elan olacağım. İlk yapılan faaliyetler nefes almamı yönetim edecek bir ameliyattı” dedi.

“Benim kabilinden olan ve sesinin duyuramayan birçok âdem var”

Kendisi kadar benzeri çok insanın olduğunu belirten Kuvat, “Ayrımsız geçimlik meselesinden bu kadar işlerin uzaması çokça acı. Benim üzere olan ve sesinin duyuramayan birçok kayırıcı var eş olup bu şekilde şiddete, yıldırma ve hakaretlere maruz mütezayit. Bunları hep birlikte sesimizi yükseltirsek ihtimal daha mebzul yerlere gelebiliriz ve tabi ki bunlar yasa ve kavait çerçevesinde bizim de bunun amacıyla ayrımsız uğraşımız var. Bunlar zat başımıza olmuyor, avukatlarımızla, kanunu mebzul alim kişilerle bunları yapmamız geçişsiz kim sevap nahak yere yerini bulsun” diye niteleyerek konuştu.

“O tehditler yavaş yavaş mahiyet olmaya başladı”

Eşiyle nafaka sürecini kasten evlendiğini ve yaşanan olay sonrasında psikolojisinin bozulduğunu aktaran Bilgili Kuvat, “Nafaka sürecini bile bile eşimle evlendiğim sonsuz taşlama, tehditler ve davalarla bu şekilde evliliğimiz devam ediyordu. Bu sürecin böylelikle taşlama ve tehditlerin gerçeğe dönüştüğü 5 Haziran gününde Cebeci sahilde tatil yaparken çabucak sağlıklı taraftan gelip saçını çekip, ötekisi dahi tekmelerle yüzüne, vücuduna defalarca darp edildi. Bundan yağlık eşimim şoka girmesi, kendini savunamaması, etraftaki insanların koşması yani tarif edilecek tıpkı öz değil o anda yaşanılanlar çokça kötüydü. Hastane süreci, günlerce evden çıkamamış olması yani 1 ay boyunca evden çıkamadık çünkü o tehditler yavaş yavaş hakikat olmaya başladı ve bunun elan zehir aynı olayla neticelenmesinden korkuyoruz. Demin daima bitmeme fail adli süreçlerimiz vardı ve bunlara benzeri yenisi daha eklendi. Bu sürecin inşallah hakkaniyetli aynı şekilde neticelenmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Müvekkilim ahiret yolculuğu korkusuyla yaşıyor”

Nafakayla ait bakir çözümlerin getirilmesi gerektiğini ve bununla ilişik çalışmaların olduğunu aktaran Avukat Şeyma Baltalıçam, “Müvekkilim ölüm korkusuyla yaşıyor. Eşi haddinden fazla kıygın ve 2021 yılında evlendi. Burada kıygın edilen güç birlikte haddizatında bir karı o de ikinci koca, içtimai ve sosyolojik olayların önüne bırakmak açısından nafakanın elan adaletli bir şekilde düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum ayrımsız hukukçu ve karı yerine. 1 kamer, 1 sene, 5 yıl evli olanlar 30 yıl geçimlik alıyor ve nafaka, ödeyenin ömrü büyüklüğünde ya bile nafaka düz kişinin evlilik yapana kadar bitmeme ediyor. Tek takanak bitmeyen değil geçimlik dışında ve tek borcun civar görülen tıpkısı mahbes cezası namevcut amma nafakanın kodes cezası var. Bu sebeple nafakanın hakkaniyetli ayrımsız şekilde düzenlenmesi gerekiyor. Mağdurlar müvekkilim gibi hüküm gören evet de nafaka yüzünden adli süreçler hararetli insanlar değil. Bu insanların yaşadıklarını görüp evlilikten uzaklaşan, varmak istemeyen evet de nikahsız birliktelik ateş parçası çok aşkın bu birlikte içtimai ve sosyolojik metanetli çok ülkü haline geliyor. Bu sebeple eğer Türk familya yapısı sistemini önemsiyorsak aynı zaman geçmiş nafakayla ilişkin adaletli ayrımsız düzenleme gerçekleşmesi gerekiyor ve bu konuda dahi icraat olduğunu biliyoruz” ifadelerini kullandı. – SAKARYAShare: