Gültak: “Mersin çokça evire çevire aynı akarsu sporları merkezine topluluk olacak”

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, ‘Çamlıbel Akarsu Sporları Merkezi Projesi’nin imarının amade olduğunu ve yapılabilirlik raporlarının bittiğini belirterek, “Proje, Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Eş imzasıyla Cumhurbaşkanlığı Izlem ve Bütçe Başkanlığına gönderildi. Haddinden Fazla yakın tıpkı tarihte, onayı alındıktan sonraları Eriştirme Bakanlığımız tarafından çıplak benzeri tenkis ile projemizin ihalesine geçilecek. Tamamlandığında Mersin Ağacı haddinden fazla pir ayrımsız akarsu sporları merkezine topluluk olmuş olacak” dedi.

Gültak, Kültür Mahallesi esnaflarıyla tıpkısı araya gelerek, kamuoyunda gündeme gelen ‘Çamlıbel Akarsu Sporları Merkezi’ ile ilgilendiren brifing yaptı. Esnafların ve vatandaşların hatalı bilgilendirildiğini kaydeden Gültak, kilometrelerce sahili olan bire bir kentte akarsu sporları merkezinin olmadığını, gerçekleştirecekleri proje ile tıpkısı umde henüz imza atacaklarını söyledi. Proje hakkında vukuf veren Gültak, kısaca 13 bin metre rubai sadık alana ehil olacak, bazı yelken şampiyonalarının da olacağı, insanların oturup sohbet edeceği alanların olduğu, Çamlıbel’e bozuk canlılığını getirecek bir proje gerçekleştirileceğini belirtti. Gültak, “Birilerinin bahsettiği kabilinden yüksek binaların olması, otelin olması bahis konusu değil. Tığ buranın bayındırlık çalışmalarını yaparken, Kent Plancıları Odası Başkanımız, Mimarlar Odası Başkanımız ve bir çok STK ile görüşmeleri yapmış bulunuyoruz. Üste buradaki yapılan ümran planlarını Büyükşehir Şehremaneti Başkanına göstermemize karşın, zaman bu kavgalar bitmeme ediyor. Buradaki bahir 0.2’dir. Buradaki yapılacak olan binaların azami yüksekliği 7.5 metredir ve yeryüzü çok yapılacak mecbur alanın de 13 bin metre kareyi geçme ihtimali bulunmayan” ifadelerini kullandı.

“Projenin imarı hazır, fizibilite raporları bitti”

Projenin imarının hazır olduğunu ve yapılabilirlik raporlarının bittiğini nâkil Gültak, “Proje, Eriştirme Bakanı Adaletli Koca imzasıyla Strateji Kat Başkanlığına, Cumhurbaşkanlığına gönderildi. Orada ise yap-işlet-devret modeli ile İzmir’deki bire bir liman, Aydıncık’ta ki tıpkı liman bire bir birlikte Çamlıbel Su Sporları Merkezi ve Havza Barınakları adına ihaleye gezinti üstüne Cumhurbaşkanlığı Izleme Kat Başkanlığından müsaade isteniyor. Çok andıran benzeri tarihte Cumhurbaşkanlığından onayı alındıktan sonraları Eriştirme Bakanlığımız tarafından bulutsuz bir münakasa ile projemizin ihalesine geçilecek. Bu tenkis aşamasında de buradaki yapılacak olan projeler da ortaya çıkacak” diyerek konuştu. – MERSİN

Share: