Hafi cennet Kazankaya Kanyonu devlet turizmine kazandırılıyor

Hafi behişt Kazankaya Kanyonu devlet turizmine kazandırılıyor

YOZGAT Yozgat’ın Aydıncık ilçesinden başlayıp Çorum’un İncesu köyüne büyüklüğünde devam eden 12 kilometrelik Kazankaya kanyonu üzere eko turizm projesi hazırlandı. Proje doğrultusunda kanyonun tarihi ve natürel güzellikleri bozulmadan korunması üzere mesai başlatılacak.

Herhangi Bir yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği coğrafi ve tabii güzellikleriyle dikkat calip saklı cennet yerine adlandırılan Aydıncık ilçesinde vadi alan Kazankaya kanyonunda yapılacak çalışmalar sonrası toprak, devlet turizmime kazandırılacak. Orman Umumi Müdürlüğünce yankı-turizm projesine karışma edilen Kazankaya Kanyonunun devlet turizmine kazandırılması üzere Yozgat Valiliği, Aydıncık Belediyesi ve Mutedil Rum Kalkınma Ajansı çalışmalarını sürdürüyor. Türlü nebat ve efsanevi türlerine aile sahipliği işleyen Kazankaya Kanyonun tarihi ve saf güzelliği bozulmadan, 12 kilometrelik alanda üslup yolları, tırmanış parkurları, reviş tepesi, dikiz kuleleri ve konaklama yerleri yapılacak. Saklı behişt kendisine bile aşina dar boğaz domestik ve yabancı turistlerin yol uğrağı noktası haline gelecek.

Kazankaya Kanyonunun turizme kazandırılması üzere çaba harcama ettiklerini belirten Aydıncık Belediye Reisi Ahmet Eli Açık, “Şuan da Orman Umumi Müdürlüğümüz, valiliğimiz, belediyemiz, Oran Kalkınma Ajansı, hususi idaresi ile kanyonun yolları yapılıyor. Burası 12 kilometrelik tıpkı alan. Yozgat’a ilgili bölümde üslup yolları, tutum parkurları, kaya tırmanışı, bakma ve konaklama yerleri, reviş terasları, tırmanma parkurları yaparak çalışmalarımızın kanyonun farklı ucu olan İncesu köyüne büyüklüğünde ulaşmasını istiyoruz. Bunun üzere çalışmalara start verildi. Proje tamam onay bekliyor. Onaylandıktan bilahare çalışmalara başlanılacak. Parçalanmamış kurumlarla kardeşlik yapmış durumdayız. Buranın doğallığını bozmadan doğasına ve yapısına akıllıca yerine yerler yapmayı planladık. Amacımız turizm payından Aydıncık ilçemizin ve Yozgat’ımızın de behre almasını sağlamak. Turizme kazandırıp hem ev içi hem mahdut dışından insanların buraya gelmesini icat etmek. Aydıncık Kazankaya Kanyonu saklı bire bir cennet. İnsanın erinç bulduğu doğada felek, taş, kayaç, ırmak ve bitkiler ile birlikte kalıyorsunuz. Basit anlatılmaz yaşanır aynı vadi, saklı cennet diyoruz biz Kazankaya Kanyonuna.” dedi.

Share: