Icra Vekili Karaismailoğlu, İstanbul Eskimemiş Çağ Üniversitesi’nin akademik yılı açılışında konuştu Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Önümüzdeki yıllarda (Zor Padişah Mevsuk Köprüsü) üzerinden geçecek çıpa yolunu en gücük zamanda tutturmak üzere alışılmamış say gösteriyoruz.” dedi.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi 2022-2023 akademik yılı açılış törenine katılan Karaismailoğlu, üniversitenin yıpranmamış dönemdeki önceki dersini “Lojistik, Mobilite ve Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Ulaşım Vizyonu” antetli sunumuyla verdi.

Küresel anlamda trafik ve muvasala hareketliliği, şehirleşme ve beyinli muvasala sistemlerine değinen Karaismailoğlu, bu kapsamda İstanbul’de hayata geçirdikleri projeleri anlattı.

Geri Pendik- Sabiha Gökçen Havalimanı yer altı treni hattının açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlatan Karaismailoğlu, “Önümüzdeki aylarda herhangi bir ay İstanbul’dahi aynı metro yatırımı yaparak İstanbulluların hayatını kolaylaştırmaya ve İstanbulluların hayat standardını artırmaya devam edeceğiz.” dedi.

Karaismailoğlu, gelecekte ulaşımı yönlendirecek 4 asıl trend bulunduğunu, bu trendlerin “elektrikli vesait, paylaşımlı seyahat, otonom araçlar ve angajmanlı vesait” olduğunu, bu alanlarda çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.

Elektrikli çevirgeç sayısının 2025’te 85 milyona, 2040’ta 540 milyon adede çıkacağının öngörüldüğünü aktaran Karaismailoğlu, “Alelhusus 15 dakikalık ulaşım mesafesinde yürüme, çiftteker ve scooter çekmek çok majör. artık bunları alışılmamış şekilde motivasyon etmeye devam edeceğiz.” diyerek konuştu.

“Ilımlı Ara 100 yılın koridoru olacak”

Adaletli Karaismailoğlu, Türkiye’den sadece 4 saatlik uçuşla 67 ülkeye ve 1,6 bilyon insana ulaşıldığını belirterek, bu potansiyeli yok etmek üzere tamam planlamalarını yaptıklarını söyledi.

Karaismailoğlu, 2020’da 12 milyar titrem olan dünya ticaret hacminin 2030’bile 25 bilyon tona, 2050’de 95 milyar tona, 2100’birlikte bile 150 milyar tona ulaşmasının beklendiğini rapor ederek, bu yüklerin taşındığı koridorlara değindi.

Dünyanın genişlik majör ticaret koridorlarından olan Itidalli Geçenek’a işaret fail Karaismailoğlu, ” Pekin’den Londra’ya kadar selis tıpkısı tecim koridoru oluşturduk. Bura dünyaya eşkal verecek, önümüzdeki 100 yılın koridoru olacak. Çünkü Türkiye buranın merkezinde. Hem gezi süresi hem dahi Rusya- Ukrayna savaşı sonrası Itidalli Mesafe önemini daha dahi artıracaktır. Tığ 100 yılı düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

“Hızlı trenle angajmanlı toprak sayısını 54’e çıkaracağız”

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Türkiye’bile hayata geçirdikleri dev projeler arasında saha alan İstanbul Hava Meydanı’nın ati 100 yılda hem Türkiye’nin hem birlikte dünyanın ihtiyacını karşılayacağını, burasının azamet aklıyla planlandığını söyledi.

Bundan ahir süreçte demir hat yatırımına çıktı ciddiyet vereceklerini kaydeden Karaismailoğlu, bu alandaki hedeflerini paylaşırken, 8 ilde olan aceleci katar bağlantılı kent sayısını 54’e çıkaracaklarını bildirdi..

Türkiye için dijitalleşmeyi “olmazsa imkânsız” adına nitelendirerek, müstevli sürecinde uzaya 2 uydu fırlatan enden ülkeler arasında yer aldıklarını belirten Karaismailoğlu, bu uyduların maharet özelliklerinden bahsetti.

Yakın zamanda Türksat 6A’yı uzaya fırlatacaklarını bildiren Karaismailoğlu, “Türksat 6A’yı ağız ağıza Türk mühendislerinin ürettiği ayrımsız peyk kendisine uzaya fırlatacağız. Öz uydusuyla uzayda düzen edilen 10 büyüklük beyninde vadi alacağız.” dedi.

“2023’te 5G’nin yekpare Türkiye’ye yayılması amacıyla koca tıpkı planımız var”

Türkiye’nin 5G çalışmalarına değinen Karaismailoğlu, 5G’nin lansmanını İstanbul’da yaptıklarını hatırlatarak, “Bu cins bölgelerde 5G’yi artırmaya devam edeceğiz. 2023 yılında 5G’nin bütün Türkiye’ye yayılması amacıyla eke ayrımsız planımız var.” ifadelerini kullandı.

Karaismailoğlu, 2003-2021 yılları ortada iblağ ve tanıtma altyapısına 183,6 milyar dolar envestisman yaptıklarını belirterek, “Bunun yaklaşık yüzde 65’ini esmer yolu yatırımlarına harcadık. Bundan ahir süreçte çipo yoluna ciddilik vereceğiz. Demir yolunun yatırım ağırlığı yüzdelik 50’lere imdi” diye niteleyerek konuştu.

Bugüne kadarki projelerin yüzdelik 20’sini yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirdiklerini aktaran Karaismailoğlu, bu sayede Anadolu’ya bundan sonra envestisman yapılabildiğini söyledi.

Karaismailoğlu, Zor Melik Essah Köprüsü, Marmaray, Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü, İstanbul Hava Meydanı, 1915 Çanakkale Köprüsü, Kuzey Marmara Otoyolu üzere yatırımlara değinerek, “Güç Sultan Dosdoğru Köprüsü ortasından demir hat geçecek. Önümüzdeki yıllarda üzerinden geçecek demir yolunu dahi bildirme bodur zamanda bitirmek amacıyla yabansı düzentileme gösteriyoruz.” diye niteleyerek konuştu.

Eskimemiş yatırımların açılışları bitmeme edecek

Adaletli Karaismailoğlu, aynı bölgeye yapılan iblağ yatırımlarının üretime ve milli gelire sağladığı etkiye belen ederek, bugün kadarki yatırımlar sebebiyle 19,4 bilyon dolarlık devir, 1,7 milyar dolarlık mahrukat tasarrufu, 9 milyon dolarlık kağıt, 36,7 milyon dolarlık karbon çıkarma tasarrufu sağlandığını bildirdi.

Bundan sonraki süreçte 2053’e büyüklüğünde yatırımları planladıklarını tabir fail Karaismailoğlu, “2053’e kadar 190 milyar dolarlık iblağ projesini planladık ve çalışmaya bile başladık. artık bunlar artarak devam edecektir. Kâffesi büyük, zihayat Türkiye amacıyla. Dünyanın mütekâmil sunu iri 10 ekonomisi arasına girecek Türkiye’nin altyapısını oluşturuyoruz.” şeklinde konuştu.

Karaismailoğlu, bundan sonraki süreçte demir hat ve enformasyon ağırlıklı yatırım sürecine girdiklerini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Geçmiş çok kocaman tıpkısı yer altı treni yatırımı yapmıştık. İstanbul kabilinden balaban metropollerde yerli yönetimlerin bir numara görevi; birinci sınıf, sakıncasız ve iktisadi ayrımsız dolgun erişim sistemi kurmak ve işletmektir. Bilcümle belediyelerin ve yerli yönetimin gözü burada olmalı. Ama maalesef buradaki eksikliği durdurmak için biz Bakanlık adına üstelik çok cesim amal yapıyoruz. Geçkin Sabiha Gökçen Havalimanı’nı ve oradaki mahalleleri bağlayacak 7,4 kilometrelik benzeri yer altı treni hattını açmıştık. Önümüzdeki kamer başka tıpkı yer altı treni hattını açacağız. İstanbul Hava Meydanı’nı bağlayacağız. Ondan sonradan da esasen Başakşehir Kayaşehir’deki Çam ve Sakura Kent Hastanesi’ni…. Bu şekilde devam edecek.”

Karaismailoğlu, Anadolu’de birlikte haddinden fazla sunturlu işlemler yaptıklarını tabir ederek, 11 Ekim’üstelik Çanakkale’birlikte Ayvacık Tüneli’ni, “Asos” ve Troya” tünellerini, sonrasında 26 kilometrelik Diyarbakır belde yolunu, peşinden Gaziantep’te 22 kilometrelik Gaziray’ı, devamında Malatya Hekimhan tünellerinin açılışını yapacaklarını bildirdi.

Vekil Karaismailoğlu’na fahri doktora

Konuşmasının peşi sıra Bakan Karaismailoğlu’na İstanbul Yıpranmamış Asır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu marifetiyle gönüllü doktora terk edildi.

Hacısalihoğlu, “Türkiye’nin mühendislik altyapısı ve erişim vizyonunun gelişiminde yaptığı büyük katkılar ve üstlendiği öncü gösteriş dolayısıyla Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu’na üniversitemiz senatosunun 23 Eylül kararıyla mühendislik alanında fahri doktora unvanı verilmesine oy birliğiyle değişmeyen verilmiştir.” ifadelerini kullandı.Share: