Icra Vekili Varank, Gaziantep’te Halı İhracatının Yıldızları Ödül Töreni’ne katıldı Açıklaması

Endüstri ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank???????, Türkiye’nin 20 yılda yaptığı yatırımlarla, altyapıya yaptığı yatırımlarla ve sanayiye verdiği desteklerle sanayi ve üretimin yıldızı olacağını belirtti.

Güneydoğu Küçük Asya Halı İhracatçıları Birliği (GAHİB) aracılığıyla Şehitkamil Sanat Merkezi’nde düzenlenen Halı İhracatının Yıldızları ve 8. Makine Halısı Tasarım Yarışması ihsan törenine katılan Varank, 2002’birlikte iktidara geldiklerinde 35 milyar dolar dış satım özne Türkiye’nin, imdi 250 milyar dolar dış satım gerçekleştirdiğini kaydetti.

İhracatın yüzde 95’ini uran ürünlerinin oluşturduğuna dikkati çeken Icra Vekili Varank, “Biz topraktan gazı, petrolü çıkarıp satabilen ayrımsız devlet değiliz. Madenlerle bu rakamları yakalayan tıpkısı ülke değiliz. Eğer dış satım yapmak istiyorsan istihsal mecburiyetinde olan aynı ülkeyiz. 250 bilyon dolar ihracatı üreterek yapıyoruz. Türkiye gelişigüzel alanda üretim ekosistemini geliştirmiş sanayi altyapısını dünyada yeryüzü rekabetçi konuma getirmiş ülkelerden ayrımsız tanesi. Pandemiden bilahare Ukrayna-Rusya savaşıyla devam fail krizlerle acun adeta ayrımsız türbülansa girdi. Şu dakika de toptan markalar tedarikçi anlamında yıpranmamış ülkelerle çalışmaya mücahede ediyorlar. İşte dünyada alternatif bir istihsal merkezi neresidir diye bakıldığında, Türkiye akla mevrut evvel ülkelerden birisidir.” dedi.

Türkiye’üstelik sanayicilerin üretim iştahının “taşmış” durumda olduğuna meni fail Varank, yapılan üretimden mutlu olduklarını söyledi.

Sanayicilerin üretim alanlarını bollatmak ve eskimemiş hareket yerleri kurmak için kendilerine daima bilgiler geldiğini aktaran Varank, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin neresine giderseniz gidin sanayiciler sizi çevirdiğinde ‘bizim yatırımımızı genişletmemiz geçişsiz’ ‘eskimemiş envestisman yapacağız bize koruyucu olun, arsa gösterin yatırım yapmamız lazım’ diyorlar. Gaziantep üretimin başkentlerinden ayrımsız tanesi ama Rum’nun seçme tarafı güvenli olun şu dakika dahi böyle. Afyon’a de gitseniz, Aksaray’a de gitseniz, Niğde’ye da gitseniz Mersin’e üstelik gitseniz Adana’ya bile gitseniz üretim tarafında dayanılmaz aynı cümbüş var. Sanayicilerimiz boyuna üretmeye bitmeme ediyor. Avrupa’üstelik karşılaştığınız enerji krizi orada fabrikaların hepyek kapanmasına illet oluyor. Seramik gibi demir gibi içki kabilinden sektörlerde Avrupa şehirlerinde fabrikalar hepyek kapanıyor. Zira erke maliyetleri imdi onların üretimlerini, rekabetçiliğini ortadan kaldırmış durumda. Türkiye 20 yılda yaptığı yatırımlarla, altyapıya yaptığı yatırımlarla sanayiye verdiği desteklerle bu dolaşma ve önümüzdeki dönemde Allah’ın izniyle endüstri ve üretimin yıldızı olacak.”

Varank, Türkiye’nin dünyada tedarikçilik kulvarında bildirme eke ülkelerden biri olmaya devam edeceğini belirtti.

Sanayicileri yıpranmamış dönemde eskimemiş fırsatların beklediğini tabir eden Varank, şunları kaydetti:

“Evet sınamalar, riskler var. Avrupa’üstelik resesyona akıllıcasına gidilirken Amerika’de resesyonlara gidilirken bizim ihracatımızın bundan etkilenmesi türlü amma biz olaylara mufassal soluklu bakıyoruz. Bugünden yaptığımız yatırımlarla ferda kesin kazanacağımızı biliyoruz. İnşallah Türkiye’yi çokça henüz ziyalı çok elan güzelce benzeri ati bekliyor. Halıcılık sektörü burada anadan görme ayrımsız sektördü amma bunu çağdaş çağa akıllıca arkaç getirerek şu dakika üstelik çıngı halı üretiminde dünyanın bir numarası konumuna ki getirdi? Gaziantepli sanayicilerimiz getirdi. Onlar bu bayrağı inşallah ileriye çokça daha iyicene benzeri şekilde taşıyacaklar. kimi zaman sanayicilerimizin moralleri bozulduğunda aynı bakıyorlar yıpranmamış ayrımsız münasebet küşade. Bir bakıyorlar bakir bir vesile çıkıntı. Yeter ki Gaziantep bu ivmeye bitmeme etsin, yatırıma devam etsin. Allah’ın izniyle önümüzdeki dönemde bu durgunluk riskleri onları tek etkilemeyecek. Onlar yeni pazarlara açılmaya devam edecekler. Hem Gaziantep’in ekonomisini hem da Türkiye’ni ekonomisini kalkındırmaya devam edecekler.”

“AR-GE merkezlerini dizayn merkezlerini teşviklerimizle destekliyoruz”

Vekil Mustafa Varank, halı sektörünün tehlikeli miktarda ihracat yaparak istihdam sağladığının altını çizerek “Burada yerlileşmeyle ait yapmamız müstelzim hususlar var. Halı makinelerine baktığımızda burada çok gösterişli ithalatımız var. Ben sanayicilerimizle tıpkı araya geldiğimde bunu dile getiriyorum daha çok bizim halı araba üretimine yönelmemiz lazım. Erke maliyetleri çokça efdal, zaman çatısında tarih paneli sıfır ayrımsız metrekare bile kayran bırakmamamız lazım. Bu yatırımlarımızı bile yaptığımızda inşallah bizim sektörümüz haddinden fazla daha kompetitif ağıl ati.” diyerek konuştu.

Halıda sunma yetişkin hususlardan birinin üstelik özlük tasarımını muktedir olmak olduğunu anlatım eden Nazır Varank, ayrımsız ürünün ek değeri efdal ayla getirmenin formülünün Ar-Ge, inovasyon ya üstelik dizayn olduğunu söyledi.

Varank, bu nev yarışmaların halı sektöründeki eksiklerin giderilmesinde makro olduğunu tabir ederek Vekâlet adına tasarıma önem verdiklerini, Ar-Ge Merkezlerini, tasarım merkezlerini teşviklerle desteklediklerini kaydetti.

Güneydoğu Anadolu Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Zeynal Abidin Kaplan de Gaziantep’in halı üretiminde dünyanın önde mevrut şehirlerinden biri olduğunu anlatım etti.

Konuşmaların arkası sıra yarışmada dereceye girenlere ihsan veren Bakan Varank, 40 bin lira olan birincilik ödülünün 100 bin, ayrıksı ödüllerin ise 90 bin lira olmasını istedi.

Nazır Varank simgesel olarak sahneye getirilen ve dereceye girenlere sunulan çekin üzerindeki rakamı kalemle çizerek yıpranmamış rakamları yazdı.

Programa Gaziantep Valisi Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Delicesine, eski Türe Bakanı Abdulhamit Gül ve ilgililer katıldı.Share: