“Kadınlar Beraberinde” projesiyle depremzede kadınlar da istihdam ediliyor

Memorial Keyif Grubunca, İyi Idea Derneği işbirliğiyle kadınları faaliyet hayatına vermek amacıyla hayata geçirilen “Kadınlar Alay Malay” toplumsal gravite projesi kapsamında, depremzede kadınların birlikte istihdamı sağlanıyor.

Projenin birinci yılı nedeniyle Memorial Bahçelievler Hastanesi Konferans Salonu’nda konuşma gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını eden Memorial Esenlik Grubu CEO’su Maksat Tendürüst, bir numara yılı kutlanan “Kadınlar Omuz Omuza” projesiyle tamlık şehirlerde avrat istihdamının önemini vurgulama şansı yakalandığını söyledi.

Dinç, “Projemizin amacı, toplumda tartı zihayat kapalı eğitim bilimi almış arkadaşlarımızı bünyemize doldurmak, onlara eğitimler vermek, 6 mahiye çalıştırıcılık eğitimiyle beraber kurumda iş arkadaşımız olmalarını sağlamaktı. 100’den fazla kadına dokunduk. 53 say arkadaşımız bünyemize katıldı. 41’i bibi iş arkadaşımız namına bitmeme ediyor. Memorial Esenlik Grubu kadın istihdamını desteklemeyi sürdürüyor. Çalışanlarımızın yüzdelik 67’si, lider üstü yöneticilerimizin yüzde 61’i kadın. İnşallah bu oranı arttırmak de hedefimiz.” diyerek konuştu.

Proje bitmeme ederken 6 Şubat’taki Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaşandığını kaydeden Canlı, şöyle bitmeme etti:

“Depremin 7. günü bize bir başvuru ulaştı. Oradan hareketle depremzedeler amacıyla ‘Bunu bittabi artırabiliriz?’ diye niteleyerek düşündük. Depremde uymazlık görmüş veya tıpkı şekilde o bölgede olan arkadaşlarımızı Memorial Keyif Grubu bünyesinde istihdam emreylemek ve onlara destek olmak istedik. Şu an 17 çalışanımız aramızda saha alıyor. Program kapsamında istihdam edilen depremzedelerin katılımıyla tıpkısı musahabe yapılacak. Onları dinliyor olacağız. Projemizin ikinci ayağını bile böylece başlatmış olduk.”

“Parçalanmamış kadınlara çerağ başlamak amacıyla buradayız”

Söyleşide, proje kapsamında istihdam edilen kadınlar ve depremzedeler yaşadıklarını anlattı.

26 yaşındaki abla Bilgili Bozkurt, yer sarsıntısı nedeniyle Adıyaman’dan Antalya’ya yerleştiklerini tabir ederek, “Adıyaman’da hayallerimizi, çocukluğumuzu, ailemizi, memleketimizi, bire bir yanımız buruk şekilde enkazın ve toprağın altında çok çok yakınımızı bırakarak Antalya’ya geldik. Memorial Esenlik Grubu depremzede olup gitmek isteyenlere başvuru sayfası açmıştı. Ego da başvurdum. Bir dönme görüşme sağladılar. Tığ üstelik daha çok eksiksiz kadınlara kandil girmek üzere buradayız.” diye konuştu.

Bozkurt, depremi Adıyaman merkezde ailesiyle 4 bloklu bir sitenin 9. katında yaşadığını anlatarak, “Çaresizce birbirimize sarılarak, üzücü sesleriyle ölümü bekledik. Yer Sarsıntısı vurdu, duraksadı, tekrar vurdu, duraksadı. Bu şekilde ilerledi. Kaçma şansımız yoktu. Hafif aynı duraksamada sağa sola çarparak, eşyaların devrilmesiyle beraber 9. kattan can havliyle duvarların yıkılmasıyla beraber çıktık. Bana ve karı bireylerime benzeri öz olmadı amma yaramız, acılarımız haddinden fazla nazik.” dedi.

Adıyaman’üstelik özel benzeri hastanede yenidoğan ağır sıklet bakımcı olarak çalıştığını tamlayan Bozkurt, şu anda hemşire yerine mesleğine bitmeme ettiğini söyledi.

Elazığ ve Kahramanmaraş depremlerini yaşadı

Söyleşideki tıpkısı farklı depremzede medikal saymanlık personeli Mehtap Duran ise biri kız, biri erkek iki çocuğuyla 24 Sülale 2020’deki Elazığ ve 6 Şubat’taki Kahramanmaraş depremlerini yaşadı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerden önce İskenderun’de iki çocuğuyla yaşadığını ve hususi ayrımsız hastanede çalıştığını anlatan Duran, “Depremden sonra Antalya’ya gelip yeni benzeri hayata geçtik. Elbette yaşayacağımı düşünürken Antalya’dahi hastaneleri araştırdım. Sonradan bir geceleyin yarısı hastane umumi müdürüne andıran attım. 3 saat sonraları bölüm sağlandı ve hemen işe başladım.” diye niteleyerek konuştu.

Share: