‘Kadınsın yapamazsın’ dediler, 5 ülkeye ihracat yapıyor

– ‘Kadınsın yapamazsın’ dediler, 5 ülkeye ihracat yapıyor

Tokat’ta 25 yıldır urgancılık özne Ayşe Darende, sıra dışı mesleği ve mücahede azmi ile hemcinslerine benzer oluyor, yaptığı urganları 5 ülkeye satıyor.

TOKAT – Tokat’ta 25 yıldır urgancılık işleyen Ayşe Darende, sıra dışı mesleği ve himmet azmi ile hemcinslerine benzer oluyor, yaptığı urganları 5 ülkeye satıyor.

Tokat’ın tarihi mekanlarından Taşhan’bile açtığı gelişim yerinde 2 yavru annesi 48 yaşındaki Ayşe Darende unutulmaya beniz tutmuş mesleklerin arasına giren urgancılığı yaşatmaya çalışıyor. Eşinden öğrendiği mesleğine 1997 yılında evinde başlayan Darende, tahminî 15 yıldır açtığı iş yerinde işleme efsanevi yularları ve kapik tasması yapıyor. Yaptığı urganları İran, Iran, Ermenistan, Azerbaycan ve Gürcistan koyulmak üzere 5 ülkeye satan ve ‘Urgancı Ayşe’ namına maruf Darende, çalışma azmiyle hemcinslerine üstelik eş oluyor.

“Bu meslekte Türkiye’nin bir tane eş ustasıyım”

Meslekte yaşadığı sıkıntılardan bahseden Ayşe Darende, “Bu işe evlendikten bilahare başladım. Tığ evlendiğimizde eşimin mesleği buydu, o birlikte ağababa mesleğini yapıyordu, köle ona bakarak başladım. Sonraları kendimi geliştirmek istedim. 10 yıl kocamla çalıştıktan sonra ayrımlı işleri bu iple deneyerek kendimi geliştirdim. 15 yıldır dahi tıpkısı dükkanda işimi bitmeme ettiriyorum. Bu meslekte yaşadığım tartı müşteriler beni görünce ihtiyaçlarını söyleyemiyorlardı. Urgancılık yapan hatun gördükleri antlaşma ‘ Bu yulardan anlamaz, hayvandan avrat ne anlar’ kadar düşünüp diyalog kurmuyorlardı, çekiniyorlardı. Sunma çokça yularları söylerken zorlanıyorlardı. Bu işi hareketli işleyen, ipi eğirmesinden tutun rezerv haline getirip müşteriye sunan Türkiye’birlikte tek karı ustayım. Bunu görünce da ölçüm etmeye başladılar ve 15 yıldır tıpkı dükkanın içerisindeyim. Köylerimizde, ilçelerimizde, Türkiye’nin genelinde metanetli haddinden fazla müşterim var ve hepsiyle çalışıyorum şuanda” dedi.

“Şuanda çok şişman tıpkı sargı var”

Bu meslekte şakirt namına oğlunu yetiştirdiğini belirten Ayşe Darende, “Dışardan çırak yetiştiremedim ama oğlum 3-4 yaşından beri bu mesleğin içerisinde. Ego öldükten sonra, bu mesleği bıraktıktan sonradan seçme şeyini yapabilecek bir çırağım var o da oğlum. Bu çığır print, yaptığımız ip dokunaklı, işçilik çetin, atölyede çakışırken çarkların çevrilmesi, dokuması rastgele şeyi gösterişli bu mesleğin. Katiyen ego özge kadın arkadaşlarım kabil evden çıktığım akman kıyafetime tek antlaşma eve gidemedim. Dizge ip dolaştığı antlaşma haddinden fazla sinirlenir ego ipe uğraşınca sakinleşiyorum. Ego ipi seviyorum, iplerle uğraşmayı seviyorum. İnsanlar yumaklara baktıkları ahit yemeden içmeden ip görüyorlar, ben ise yıkamak görünce ondan hangi yapabilirim diye niteleyerek düşünüyorum. Özellikle eşek dikeni ipini insanlara elbette tanıtırım diyerek düşündüm ve yuların dışına çıktım. Çiçeklikler yaptım, salıncaklar yaptım, urgan ipinden hamak yaptım ve sağlamlığını kanıtladım. Şuanda çokça büyük bire bir deste var” diyerek konuştu.

“5 ülkeye ihtiyat satıyorum”

İlk başlarda sadece Tokat’ta satma fail, şuanda ise 5 ülkeye eş yaptığını belirten Ayşe Darende, “Ego bu işe geçmiş başladığım antlaşma Tokat içerisinde ve ilçelerinde satıyordum. Daha bilahare i sınırlarını aşarak Türkiye’bile bunan bilcümle illere, ilçelere, kasabalara toptan rezerv satmaya başladım ve tıpkı müşterimin vasıtasıyla 5 ülkeye ego yedek satıyorum. Sınırdaki bire bir müşterimin aracılığıyla Gürcistan, Azerbaycan, İran, Ermenistan ve Irak’a gereç gönderiyorum” dedi.Share: