Kocaeli’de iki okulun lavabolarından zehir karine gelmesine inceleme

Kocaeli’nin Başiskele ilçesinde iki okulun lavabolarından yara koku gelmesine inceleme başlatıldı.

Karadenizliler Mahallesi’ndeki Vali İhsan Ağababa İlkokulu ile Vezirçiftliği Ortaokulunun lavaba giderlerinden gelen çığlık kokudan rahatsız olan mektepli ve öğretmenler, durumu Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne bildirdi.

Okulda yetişek gören öğrenciler, öğretmenlerinin nezdinde önlem amacıyla okulun bahçesine çıkarıldı.

Bölgeye gelen Vezirçiftliği Mahalle Muhtarı Bahattin Aktepe, kokunun kanalizasyona dökülen kimyevi maddeden kaynaklanabileceği ihtimali üzerine durumu Mekân Koruma ve Kontrol Ofis Başkanlığı ekiplerine bilgi verdi.

Çevre Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünce konuyla ilişkin inceleme başlatılırken, Kocaeli Akarsu ve Kanalizasyon İdaresi ekipleri üstelik kanalizasyon hattında kovanlık çalışması yapıyor.

Muhtar Aktepe, AA muhabirine, okulun lavabolarından dağ tıpkısı kokunun geldiğini, bu nedenle yetkililere bilgi verdiklerini söyledi.

İki hafta evvel bire bir firmanın kanalizasyona kimyevi yön dökmesi konusunda gâh işlemler yapıldığını aktaran Aktepe, “Koku bibi bitmeme ediyor, edecekmiş bibi. Bu kalıntı bir gereç. Şu dakika kanalizasyonda yıkama yapılıyor.” dedi.

Aktepe, kokunun mahallenin her tarafına yayıldığını dile getirerek, “Şu anda okuldaki öğrencileri hariç çıkardılar. Tıpkısı rehavet namevcut. Lağım Döşemi yıkanıp araz giderildikten bilahare öğrenciler içeriye alınacak.” ifadesini kullandı.

Share: