Malatya iktisat haberleri… Doğuyu Malatya ısıtacak

Malatya’da benzeyen şita öncesi tarihi bakırcılar çarşısında tamiratı yapılan yüzlerce ikinci halk soba, kışın ayrıntılı ve soğuk geçtiği maşrık illerine gönderiliyor. Bakir soba fiyatlarının faziletkâr olması zımnında vatandaşların ikinci ahali sobalara yöneldiğini tamlayan ustalar, ikinci umum soba satışlarının artarak devam ettiğini söyledi.

Malatya’nın tarihi mekanlarından Bakırcılar Çarşısı’nda benzeyen kış mevsimi zımnında aktif eyyam yaşanırken, ikinci umum sobalara olan bandaj ise esnafın yüzünü güldürüyor. Gün Doğusu Rum Bölgesi’nde saha kayran Dert, Bingöl ve Van ilkin atılmak üzere birçok kente ikinci umum soba satışı yapan ustalar; yıpranmamış tıpkı sobanın üç ila ilkokul bin TL, ikinci el aynı sobanın ise bin ila bin beş beniz TL dolayında satışa sunulduğunu anlatım ediyor.

Tarihi çarşıda babasından öğrendiği sobacılık mesleğini 50 yıldır sürdüren Nihat Ersoy, tamirat işlerinde bahir yaşadıklarını kaydederek, “Ağababa mesleği olan sobacılığı 1970 yılından bu yana devam ettiriyoruz. İkinci ahali sobaların tamiratını hem yapıyor hem satıyoruz. İkinci el soba fiyatları sabık yıla bakarak efdal olmasına karşın talepler sunturlu. Eskimemiş tıpkı soba fiyatı üç ila ilkokul bin TL dolayında, ikinci umum ayrımsız soba fiyatı ise bin ila bin ilkokul yüz TL aralığında değişiyor. Fiyatları makul olan ikinci ahali sobalara alelhusus yer iller talebin aşkın olduğunu ifade fail Ersoy, “Tıpkısı zamanda 20 yıldır şarki illerine de soba gönderiyoruz. Vatandaşların eskittikten sonra bizlere sattığı sobaları onarım ederek Van, Muş, Hakkari ve Balkı’ya kadar gönderiyoruz. Çok mail zamanda Bingöl’e 100 skor ikinci umum soba gönderdik” ifadelerini kullandı.

Çarşı esnafından Kültürlü Emlek üstelik ikinci halk soba satışlarının, yıpranmamış soba satışlarından aşkın olduğunu aktararak, “Kısaca 30 yıldır sobacılık yapıyorum. Yaklaşan kışla birlikte soba satışlarında benzeri elektrik var amma tercihler imdi ikinci halk sobalara yönelik. Yeni soba fiyatlarını soran vatandaşlar ikinci ahali sobalara yöneliyor. İlerleyen günlerde kullanılmamış sobalarda talebin artmasını bekliyoruz” diye niteleyerek konuştu. – MALATYA

Share: