Manisa’da kaybolan “Golgi” çipi yardımıyla Muğla’da bulundu

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde dinç baytar doktor Umut Aydınkal’ın sahiplendiği “Golgi” isimli teriyer cinsi kapik, çipi yardımıyla kaybolduktan 3 kamer bilahare Muğla’nın Reze ilçesinde bulundu.

Turgutlu’de baytar kliniği işleten Aydınkal’ın henüz 3 aylıkken sahiplendiği Golgi’ye “Pisik, Kapik ve Gelinciklerin Kimliklendirilmesi ve Vasıta Altına Alınmasına Dayalı Talimatname” kapsamında 3 kamer önceki çip takıldı. Ayrımsız müddet sonra yavru köpeği kaybolan Aydınkal, köpeğini bulabilmek amacıyla çevresiyle fotoğraflarını paylaştı.

Tüm çabalarına karşın köpeğini bulamayan Aydınkal, 3 kamer sonraları Manisa İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü yetkililerinden mevrut telefonla sevinç yaşadı.

Turgutlu’dan 250 kilometre uzaklıktaki Muğla’nın Menteşe ilçesinde sistemde mukayyet çipin muallak olduğu tıpkısı köpeğin bulunduğunu öğrenen Aydınkal, köpeğini canlandırma ederek doğrulama aldı.

Veteriner doktor Düş Aydınkal, AA muhabirine, köpeği kaybolmadan geçmiş çip takarak domestik efsanevi pasaportu amacıyla evrakı düzenlediğini söyledi.

Evrakı düzenledikten gelişmemiş süre sonradan köpeğin kaybolduğunu anlatan Aydınkal, “Toplumsal medyada ve hekimlerimizin olduğu bir WhatsApp grubunda taharri çalışması yaptım amma bulamadım. Aradan 3 ay geçtikten sonraları Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünden memur meslektaşım beni arayıp adıma mukayyet çip numaralı bire bir köpeğin Muğla’da olduğunu söylediğinde haddinden fazla sevindim.” diye konuştu.

Golgi’nin şanslı bir köpek olduğunu, kaybolduktan sonradan Salihli’de kere kenarında tıpkısı hayvanseverin bularak hayatını kurtardığını öğrendiğini dile getiren Aydınkal, şunları anlattı:

“Galiba bire bir aracın çarpmasına sınırlanmış ayağında kırık oluşuk. Bakımını üstlenen bu hayvansever, tedavisini yaptırdıktan sonra Golgi’yi Muğla’ya götürmüş ve oradaki bire bir aileye sahiplendirmiş. Muğla’birlikte çipi okutulunca Golgi’nin benim üzerime mukayyet olduğu anlaşılıyor. Bu şekilde 3 maaş sürenin arkası sıra Golgi ile baştan kavuştuk.”

Aydınkal, kaybolma köpeğine kavuştuğu günün mevlit gününe balya geldiğini sözlerine ekledi.

“Iyice tıpkı örneği görüyoruz”

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Güçlü Öztürk, yürürlükteki uygulamanın ne kadar yüce olduğunu köpek Golgi’nin baştan bulunmasıyla daha ongun gördüklerine dikkati çekti.

Sistemin hem hastalıkların kontrolü ve takibi hem bile efsanevi sahiplerinin de gerekli sorumluluğu alması açısından mehabetli olduğunu tamlayan Öztürk, “Pisik ve köpeklerde çiplerin okutulmasıyla süratle sahibine ulaşılma imkanı doğuyor. Böylecene pisik köpeklerin sahipleri vacip sorumlulukları taşıyacaklar.” ifadelerini kullandı.

Manisa’dahi 10 bine mümasil yerli hayvana çip uygulaması yapıldığını vurgulayan Öztürk, “Zaman burada iyicene benzeri örneği görüyoruz. Kaybolmuş tıpkı kapik, Manisa’nın dışında bambaşka ilde bulunarak sahibine kavuştu.” dedi.

Manisa Baytar Hekimleri Odası Başkanı Merter Nasip dahi çip uygulamasının domuzuna benzeri sonucuna şahit olduklarını anlatarak, şunları kaydetti:

“Yonga uygulamasıyla çalınma ve kayıp kadar durumlarda sahiplerine emeksiz ulaşabiliyoruz. Köpeğin bulunması, bu sistemin hangi büyüklüğünde makul işlediğini gösterdi. Halkımızda şöyle benzeri yaklaşım var; ‘Çipleme ne işe yarayacak, sadece anahtar altına almak mı?’ Yarayışlı değil, bu noktada çiplemenin hangi büyüklüğünde majör olduğunu görüyoruz. Kaybolan, çalınan köpeğimize ulaşabilmek ve kavuşabilmeyi sağlıyor. Bu çiplerle evcil hayvanların çor geçmişleri, ameliyat bilgileri, telkih geçmişlerine şen benzeri şekilde ulaşabiliyoruz. Kayıtlarımızı sayısal düz üzerinden yürütmenin imkanını yakalamış buluyoruz.”

Share: