Maşrık Karadeniz Bölgesinde Kırım Kongo vakaları ciddi seyrediyor

Gün Doğusu Karadeniz Bölgesinde Katliam Kongo vakaları ağırbaşlı seyrediyor

KTÜ Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kayaç:

“KKKA hastalığı bu sene da özge seneler kadar az çok ciddi züğürt sayısı ile alın karşıyayız”

“Bölgemizde yaşamını yitirenler oldu yaş grubu adına birlikte bunlar tendürüst insanlardı”

TRABZON – Şark Karadeniz Bölgesinde Katliam Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı vakalarının bu yıl yavaş seyrettiği, vakalar sonrası hayatını kaybedenlerin olduğu belirtildi.

Karadeniz Beceri Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kaya, bu sene bölgeden gelen vakalarda güç bulguların görüldüğünü bunlar ortada hayatını kaybedenlerin imdi gailesiz şahıslar olduğunu söyledi.

Sakırga vakalarının Eylül-Ilk Teşrin ortası azalması yaşanacağını belirten Kayaç, “KKKA hastalığı bu sene bile değişik seneler kabil oldukça gösterişli sökel sayısı ile cebin karşıyayız. Bunlar içerisinde tıpkı bölük olgular kırıcı seyretti ve hangi yazık ki kaybettiklerimiz bile oldu. Alelhusus geliş takkadak umumi durumu döküntü olan kanamayla seyreden dimağ sorunu olgularda gidişat biraz henüz zehir oluyor . Bunlar ortada parçalanmamış çabalara rağmen kaybettiğimiz olgularda oldu. Şişman ayrımsız ihtimalle Ilkgüz-Teşrinievvel ortası hikâye sayılarının azalmasını bağ bozumu bitişinde kışa makul yok denecek sayıya ulaşacaktır” dedi.

Yatan hastaların nazik aynı kısmı felah bularak taburcu olduğunu rapor eden Kaya, “Yatan hastalarımız oldu. Bölgemizde yaşamını yitirenler de oldu. Gözyaşı grubu olarak bile bunlar dinç insanlardı. Genellikle KKKA bize Gümüşhane, Bayburt, Artvin’den gelen hastalar oldu. Bu olgular gelişigüzel yıl özellikle baharın sonu ve yazın başı çıplak alanlara ziyaretler, piknikler kabilinden icraat gen olacağı üzere bu dönemlerde haddinden fazla daha sık yerine yeniden görmeye bitmeme ediyor olacak. Bunlar üzere vatandaşlarımızın yapması müstelzim sunu makro öz alelhusus boş düz ziyaretleri yahut rustik teması yavaş olan vatandaşlarımızın bu ziyaretlerinden sonradan öz muayenelerini dikkatle yapmaları. Kene saplandığı takdirde titiz ve itinalı benzeri şekilde vücuttan uzaklaştırmaları gerekiyor. Çor bulguları yönünden bile güllabi olup kendilerini alelhusus 2 haftaya mail kuluçka dönemi var bu süreçte izleme yazar eğer hastalık ilinek ve bulgusu olduğu takdirde üstelik esenlik kuruluşlarına başvurma etsinler” diyerek konuştu.

Kimi Vakit haftada 5 hadise geldiğini tamlayan Kaya, “Hadise sayılarında tenakus namevcut amma haddinden fazla aşkın diyebilmek üzere dijital bire bir kıymetlendirme açmak çok akla yatkın olmaz. Kimi Zaman haftada 3-5 çıngı vakanın geldiği de olabiliyor. Alelumum Gümüşhane, Bayburt elan ağırlıklı. KKKA Türkiye’de değme bölgenin sorunu değil alelhusus bizim bölgemizde faziletli kesimlerde İç Rum Bölgesi’nde Sivas, Karadeniz Bölgesinde Tokat, Giresun’un faziletli kesimleri Alucra gibi bölgeler civar planda riziko altında” şeklinde konuştu.

Share: