Milas Belediyesi’nden Üreticilere Fide Desteği

Sürdürülebilir rustik kalkınma anlayışı ile projeler üretmeyi ve üreticilerin yanı sıra olmayı hedefleyen Milas Belediyesi, vatandaşlara fide desteği sağladı.

Gerçekleştirilen proje kapsamında Kızılcayıkık Mahallesi’nde planlı törenle, talepte bulunan ve uygun koşulları sağlayıcı 12 mahalleden 30 üreticiye 130 bin nüsha yüzde 50 hibeli kışlık sebze fidesi dağıtımı gerçekleştirildi. Tam mahalleleri kapsayan proje çerçevesinde istek başvurusu eden 12 mahalleden üreticilere beyaz lahana, al dürme, brokoli ve karnabahar fidelerinin dağıtımı yapıldı.

Gerçekleştirilen törene Milas Belediye Reisi Muhammet Tokat, Belediye Başbuğ Yardımcıları Mehmet Keskin, Halil Mutlu, Milas Tarım Odası Başkanı İsmail Atıcı, Kızılcayıkık Muhtar Cengiz Topel Gökdağ, şehremaneti divan üyeleri, uray ünite müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Törende mütekellim Kızılcayıkık Muhtar Cengiz Topel Gökdağ, üretime ve üreticiye yönelik gerçekleştirilen projenin önemine aksan yaparak, emeği güzeşte herkese teşekkürname etti. mahalle muhtarı Gökdağ’dan bilahare saraka düzlük Milas Ekincilik Odası Başkanı İsmail Atıcı ise Milas Belediyesi ile üreticiler için teşrikimesai süresince çalışmalar gerçekleştirdiklerini tabir ederek, fide desteğinin değerli tıpkısı emek olduğunun altını çizdi.

Zirai Hizmetler Müdürlüğünün liyakatli çalışmalar gerçekleştirdiğini belirten Şehremaneti Başkan Tokat; şöyle konuştu:

“Bakir kurulan Zirai Hizmetler Müdürlüğümüz üretimin desteklenmesi, çiftçinin birlikte olunması, alelhusus kıran dönemlerinde üreticilerin desteklenmesi, pandemi döneminde üreticinin ürününün elinde kalmaması üzere bindi kampanyaları yürütmesi üzere koca çalışmalar yürüttüler. Yaşadığımız teessürat bizlere şunu gösterdi ki üretmekten apayrı çaremiz namevcut. Üretimle kortej sahibi tutmak zorundayız. Yatırımlar nereye yönlendirilirse yönlendirilsin yaşadığımız koşullar gösterdi ki betonu, parkeyi yiyemeyeceğiz amma mutlaka karnımızı doyurmamız ve besinleri metin tıpkısı şekilde beslemek üzere üretmemiz araç oldu. Üretimi pekâlâ yemlemek zorundayız. Üreticiye gene teksir şevkini yaratmak zorundayız. Yapmak gelecek nesiller için mübrem mecburi bire bir mühim konu bunu hep birlikte hatırlamak zorundayız.”

“ÜRETİMİ VE ÜRETİCİYİ DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Üretime ve üreticiye yönelik bindi projelerinin devam edeceğine vurgu yapan Başbuğ Tokat, şunları ifade etti:

“Bugünkü yüzde 50 bağış destekli fide dağıtımımız bizim Ziraat Odamız marifetiyle Milas’ın 132 mahallesinin tamamına bilcümle üreticilere davet olarak açıkladığımız tıpkı destek paketidir. Beyaz Lahana, Al Dürme, brokoli ve karnabit fidelerini kapsıyor. Tığ bütün mahallelere bu anlamda çağrı yaptık ve 12 mahallemiz cevap verdi. 130 bin fide dağıtacağız ve takribi olarak bile üreticimize 75 bin lira bire bir maliyet desteği sağlamış olacağız. Üreticilerimiz bizim verdiğimiz fideleri yetiştirip sattığında 1,5 milyon liralık bir idrak şansını yakalamış olacak. Önümüzdeki süreç içerisinde eş çalışmalarla iş birliği ile üretimi desteklemeye, üreticiyi desteklemeye devam edeceğiz. Projede emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum.”

Share: