Nazır Çalım: “Cumhuriyet tarihinin sunu büyük afet göz seferberliği başladı”

Vekil Çekicilik: “Cumhuriyet Altını tarihinin sunma iri afet göz seferberliği başladı”

KİLİS – KilisÇevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı’ Maksat Hava’ Kilis’ bile gerçekleştirilen toplantının arkası sıra açıklamalarda bulundu. Vekil Hava, “Kahramanmaraş merkezli depremlerde 507 bin özgür bölümden oluşan 156 bin binanın yorgun, acil yıkılacak ve yavaş hasarlı olduğu tespitini yaptık.” dedi..

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Kurum, “Bugün depremin 17. günündeyiz. Depremin yıkıcı etkisini bizzat hisseden şehirlerimizden birisi üstelik Kilis oldu. Depremde ölüm fail kardeşlerimize tıpkı el henüz Allah’tan rahmet, yaralılarımıza ivedi şifalar diliyorum. Ulus adına hepimizin, hepinizin başı iyi olsun. Devletimiz 1. dakika itibariyle, parçalanmamış alım ve kuruluşlarıyla beraber hareket bölgesinde, bir seferberlik şuuruyla kardeşlerimiz üzere çalışıyor” dedi.

Depremin evvel anından itibaren Gaziantep’te olduklarını, buradaki taharri kurtarma, insancasına yardım ve hasar tayin çalışmalarından sonraları gittikleri gelişigüzel bölgede hem hasar tespit çalışmalarını incelediklerini hem de kullanılmamış konutların düz yazı edileceği yerleri belirlediklerini söyleyen Bakan Kurum, ” Daha Çok yeniden düz yazı ve diriltme dönemindeyiz. Ülke ve kavim olarak depremin yaralarını arz akıllıca şekilde sarıyoruz. Devletimiz hasar tespit, insancasına yardım, geçici barınma alanlarının inşası ve yeni konutların inşası noktasında 11 ilimizde çalışmalarını bildirme çabuk şekilde yürütüyor. Tığ birlikte Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı adına; beherglas kardeşimizi eskimemiş hamam yuvalarına dolamak amacıyla, tamlık ekibimizle sakır sakır demeden çalışıyoruz”.

Hasar belirleme çalışmaları

Hasar tespit çalışmaları karşı birlikte vukuf veren Nazır Tasavvur Gelgel, vatandaşların ivedili ihtiyaçlarına hızlıca cevap üretirken, tahaffuz ve özge sorunlarını bile temelli olarak giderecek adımlar attıkları bilgisini paylaştı. Bu noktada hedeflerinin tıpkı yandan eğreti barınma alanlarını nesir ederken, ayrıksı yandan üstelik hasar tespitleri benzeri dakika evvel nihayete erdirmek olduğunu söyleyen Nazır Kurum şöyle bitmeme etti: ” Yer Sarsıntısı bölgesindeki temas yerde, 7 bin 350 uzman personelimiz durmaksızın çalışıyor. Şu anne kadar bütün 4 milyon 371 bin özgür bölümden oluşan 1 milyon 188 bin binayı inceledik. 507 bin bağımsız bölümden oluşan 156 bin binayı yıkkın, ivedili yıkılacak ve yavaş hasarlı namına tayin ettik. Kilis’imizde dahi 1.575 binada 2.366 müstakil bölümü harap, acil yıkılacak ve güç hasarlı olarak belirleme ettik. Hasar tayin noktasında şurası bile anlatmak isterim. 6.4 lük depremden sonraları Antakya Defne ve Samandağ’üstelik bugüne büyüklüğünde incelenmiş olan; 43.624 bina ve 125.187 hür bölümden oluşan; mutedil hasarlı- az hasarlı- hasarsız tamam yapıları yine inceleyeceğiz. Gene özge bölgelerden dilek berenarı oralarda üstelik yine tayin yapacağız. Aynı yandan tespitler devam ederken, tabi aynı yandan da biz, konutları, iş yerleri ve kültürel varlıklarıyla şehirlerimizin ihyasına başlamış durumdayız”.

Bugün bakir yuvaların inşası noktasında haddinden fazla kocaman ayrımsız toplantı gerçekleştirdiklerini hatırlatan ve Türkiye’nin önde gelen “inşaat malzeme sektörü” temsilcileriyle ve dernekleriyle bire bir araya geldiklerini söyleyen Icra Vekili Tasavvur Çekicilik, “Orada kendilerine dahi ifade ettim. “Yekpare bina sektörümüzle halk ele verip, bu mukavim süreci milletimizin lehine sunma makul şekilde yöneteceğiz. Sektörümüz bile bu konuda takı matlup. Bu iradeyi bile göz temsilcilerimiz toplantıda ortaya koydular. Biz hep alay malay yekinmek zorundayız. Milletimizin menfaatleri doğrultusunda kalkmak zorundayız. Çünkü depremzede kardeşlerimizi benzeri an geçmiş ısıdam yuvalarına kavuşturmak hepimizin üzerine vazifedir. Bu kararlılığı de bütün birlikte ortaya koyduk. Suratsız benzeri durumu hep alay malay izlem edeceğiz ve katiyen bedel artışlarına izin vermeyeceğiz. Bunu üstelik bilcümle kamuoyunun bilmesini isterim. Ego bu anlamda sektör temsilcilerimize de hassasiyetlerinden dünya teşekkür ediyorum.” diyerek konuştu.

Dün, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı ve vekâlet adına 200 bin konutun, bütün yetersiz-bölgeleme, yer bilimsel ve mesnet etütlerini tamamladıkları ve buna bakarak yer seçimini yaptıkları alanlarda, önce konutların sözleşmelerini imzaladıklarını söyleyen Vekil Kurum, bu çerçevede Gaziantep Nurdağı’nda 456, İslahiye’de 399, Adıyaman Kahta’birlikte 297, Kilis Merkez’dahi 645 oluşmak amacıyla hep 1.797 eskimemiş yuvanın sözleşmelerini imzaladıklarını ve inşa sürecine başladıklarını kaydetti.

Zaman de Adana Sarıçam’dahi 590, Gaziantep’te 600, Hatay Altınözü’nde 364, Kahramanmaraş Afşin’de 501, Pazarcık’ta 518, Şanlıurfa Birecik’te 534 olmak üzere, 3.107 eskimemiş yuvamızın sözleşmelerini tamamladıkları bilgisini veren Bakan Kurum imal aşamasına geçtiklerini. evvel Cumhurbaşkanımız aynı müjdeyi üstelik köy evleri noktasında verdiğini hatırlattı. Bakan Gurur, ” Şehir merkezlerimizi elbette 1 yıl içerisinde ayağa kaldıracaksak, köylerimizi de bu süreçte ayağa kaldıracağız. Bu kapsamda evvel etapta Osmaniye’bile 1361, Adana’bile 701, Adıyaman’üstelik 8 bin 21, Diyarbakır’birlikte 2 bin 927, Elazığ’bile 386, Hatay’üstelik 14 bin 141, Kahramanmaraş’ta 12 bin 135, Malatya’dahi 17 bin 990, Şanlıurfa’bile 2 bin 54, Gaziantep’te 9 bin 130, Kilis’te 1002 doğmak için toplamda 70 bin köy evimizi ahırıyla, bahçesiyle, parkıyla yaparak türe sahiplerine konfirmasyon edeceğiz. 2 kamer içerisinde, 200 bini basamak ve 70 bini karye evi girmek amacıyla toplam 270 bin vatandaşımızı ailesiyle gelişigüzel karı sahibi fayrap etmek üzere düz yazı çalışmalarımıza başlıyoruz. İlerleyen günlerde değişik konutlarımızla ilgili müjdeleri birlikte milletimizle paylaşmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Ego yeni yuvalarımız, yıpranmamış karye evlerimiz şimdiden adamakıllı olsun diyorum”

Toy hane sözleşmelerinden sonra, artık, 11 ildeki Cumhuriyet tarihinin sunu şişman afet konutu seferberliğinin fiilen başladığını söyleyen Bakan Kurum sözlerini şöyle tamamladı” Bu dönüşümle alay malay şehirlerimizin geleceğini, 100 yılını planlayacak ve afetlere alın mukavim şehirleri hep birlikte kuracağız. Belde düzenlemesiyle, parklarıyla, bahçeleriyle, camileriyle ve okullarıyla, sosyal teçhizat alanlarıyla vatandaşlarımıza yıpranmamış yaşam alanlarını konfirmasyon edeceğiz. İnşallah, ardı ardına, özge toprak ve ilçelerimizde üstelik sözleşmelerimizi yapmaya devam edeceğiz. Istinatgâh artı 3-4 tiran geçmeyecek şekilde mensur edeceğimiz tüm konutlarımızı müstacelen tamamlayacağız, 1 sene içerisinde yıpranmamış yuvasına kavuşmayan biricik bir depremzede kardeşimiz kalmayacak. Evlerimizi nesir edene büyüklüğünde tek vatandaşımızı kıygın etmeyeceğiz. Pırtı, barhana, icar yardımı gibi tüm yardımları yapacağız. Konteyner kentlerde durmak talip vatandaşlarımız amacıyla bile altyapı çalışmalarımızı tamamlıyoruz. Milletimiz müsterih olsun. Maddi-manevi vatandaşımızın bütün ihtiyaçlarını devletimizin birlik imkanlarıyla karşılayacağız”.

Share: