Nazır Karaismailoğlu, Muğla’da restorasyonu yapılan tarihi köprüyü inceledi Açıklaması

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Muğla’nın Milas ilçesinde restorasyonu Karayolları Umumi Müdürlüğü tarafından ölçülü tarihi köprüyü gezerek çalışmalar üzerine hikmet aldı.

Programlara süzülmek için Muğla’ya gelen Karaismailoğlu, Stratonikeia ve Lagina kabil mefret antika kentleri birbirine bağlayan antik kat güzergahındaki eski Roma köprüsünde yürütülen restorasyon çalışmalarını örtmek üzere bölgeye gitti.

Bölgede incelemelerde bulunarak çalışmalar karşı bilgelik düz Karaismailoğlu, Muğla’da vatandaşın hayatını kolaylaştırmak için it canlı çokça projeyi bitirdiklerini, devam eden projelerin birlikte hızlanması için emek yürüttüklerini söyledi.

Dünyanın gıptayla baktığı, teknolojinin en üst ürünlerini kullanan, evcil mühendislerin çalıştığı ve dünyanın yer ferah işlerini, projelerini yapan bire bir vekâlet olduklarını belirten Karaismailoğlu, ülkede ecdada kaçınmak mahsus tarihi köprüleri dahi canlandırma fail tıpkısı bakanlık yerine çekicilik veren amal yaptıklarını kaydetti.

Yıllara meydan okuyup tahribata uğrayan yapıları ayağa kaldırdıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, “Milas-Söke kişmiri yolunun yanı başında yıllara meydan okuyan 1600 almanak tarihi Sarıçay Köprüsü’nü restore ederek ati nesillere aktarıyoruz. Burası eke tahribatlara uğramış ayrımsız köprüydü ve yaptığımız heybetli işlerimizden aynı tanesi.” dedi.

Karaismailoğlu, Türkiye’nin ciharıyek birlikte bire bir çalışmaları yürüttüklerini, tarihi Sarıçay Köprüsü’nün da gelecek kamer hizmete açılacağını aktararak, Türkiye genelinde Karayolları kayıtlarında 2 bin 421 tarihi köprü bulunduğunu ve bunlardan 414’ünün restore edildiğini, 65’inin de restorasyon çalışmalarının devam ettiğini dile getirdi.

İhalesi 2019’da yapılan 95 metre uzunluğunda ve 6 metre genişliğindeki tarihi köprüde temel seviyesinde hesaplı çalışmalarda Roma, kadem-tümsekli ve tempan bölgelerinde hesaplı çalışmalarda ise Menteşeoğulları ve Osmanlı dönemleri kalıntılarına rastlandı.

Çalışmalarda, 11 kemere erbap köprü, ağız ağıza yıkılmış 3 kemer ayaklarının altında ahşap kazık izleri bulunarak aslına akıllıca olarak restore edildi.

Köprüde döşeme, dere yatağı düzenlenmesi ve belde düzenlemesi dışında eksiksiz amal tamamlandı.Share: