Nazır Muş, maden yakalamalarında sükse gösteren müdafaa memurlarına bağış verdi Açıklaması

Tecim Bakanı Mehmet Muş, yaptıkları yatırımlar ve sahada işyar ekiplerin mücadelelerinin meyvelerini verdiğini belirterek, “Yılbaşından bu yana 12,1 titrem esrar husus, 5,1 ton bile metal yön yapımında kullanılan küşayiş kimyevi ele geçirdik.” dedi.

Icra Vekili Muş, İstanbul’da gerçekleştirilen captagon operasyonu ve Esendere Çizi Kapısı’nda yapılan beyaz yakalamalarında sükse gösteren esirgeme memurlarına, Gümrükler Saye Kumanda Merkezi’nde planlı törenle sertifikalarını verdi.

Muş, törende yaptığı konuşmada, Gümrük Koruma Görevlisi ekiplerinin yürüttüğü kaçakçılıkla savaş faaliyetleriyle hem millî hem birlikte uluslararası alanda alçak ve mübarek benzeri sene geçirdiklerini söyledi.

Bir yandan dış satım büsbütün, sürekli ve muvazeneli büyümenin sağlanması üzere çalışırken değişik taraftan bile yasal ticaretin hızını kesmeden gayrikanuni ticaretle stabil mücadelelerini sürdürdüklerini vurgulayan Muş, şöyle konuştu:

“Ülkemizin küresel ticaretteki yerini sağlamlaştırmak üzere Bakanlığımız, günümüz teknolojisini kaçakçılıkla uğraş faaliyetlerimize entegre ederek gümrük kontrollerini fiziki müdahale olmadan, etkin ve çabuk şekilde bütünleme sınavı düsturuyla akım ediyor. Bu kapsamda, acun üzerinde mahdut mevki tarafından üretilebilen çevirgeç ve konteyner tarama sistemlerini Defans Sanayii Başkanlığı ile gelişigüzel çalışarak milli imkanlarla ülkemizde ürettik. İlk Milli Tarama Sistemi’mizi (MİLTAR) Alsancak Limanı’nda faaliyete aldık. Sistemin dizi üretimi için çalışmalarımız devam ediyor. Gümrük kapılarımızda kâin çevirgeç ve konteyner tarama sistemleriyle taranan taşıtlara ilgili görüntülerin, merkezden üstelik eş anlı olarak incelenmesi ve bileşimli zeka ile gizlice kayıt türünün tespit edilebilmesi üzere TÜBİTAK ile Tarama Zehir Projesi’ni hayata geçiriyoruz.”

Yapay zeka de kullanılıyor

Muş, söz konusu projenin arsıulusal ayağında ise Bulgaristan, Gürcistan, İran ve Nahçıvan gümrük idareleri ile fon paylaşımı yaparak, gümrük arama sürecini hızlandırıp sakıncasız tıpkısı geçiş koridoru oluşturmayı hedeflediklerini bildirdi.

Makine öğrenmesi ve sentetik zekayı kullanarak, manuel yöntemlerle belirleme edilemeyen riskleri üstelik ortaya çıkarmayı amaçladıklarına işaret eden Muş, “Kaçakçılıkla mücadelede kapasitemizi geliştirecek olan ve ‘Muhafız’ adına isimlendirilen yazılım, sırf TÜBİTAK yoluyla degaje mahiyet imkanlar kullanılarak geliştirildi. Böylece ileri teknoloji ürünü olan ‘nazik veri sistemini’ ve ‘özel keder konseptini’ Bakanlığımıza kazandırdık.” ifadelerini kullandı.

Muş, fiziki müdahalesiz taharri sistemlerini sonuç teknoloji cihazlarla güçlendirerek taharri işlemlerini bir anda tamamladıklarına dikkati çekerek, tarama sistemlerini değişik kategorilerde çeşitlendirip hareketli biçimde kullandıklarını kaydetti.

Araç, muvakkat ve pırtı hareketleri 7/24 izlem ediliyor

Uzman personelin tespit ve müdahale kapasitesini güçlendirerek gümrük işlemlerinin hızlanması amacıyla yatırımlara bitmeme ettikleri bilgisini veren Muş, vasıta altı görüntüleme sistemi, yutucu belirleme cihazı, 3 boyutlu tomografik bagaj tarama sistemi, metal ve kimyasal özellik canlandırma cihazı, arızi görüntüleme sistemi üzere metanetli çokça bakir teknolojik hep ve cihazı kullandıklarını dile getirdi.

Muş, ülke karasuları ve bahir limanlarında kaçakçılığın men ve takibinde Bakanlığın etkinliğini tezyit etmek için gemi taharri, deniz karakol ve konteyner arama ekiplerinin fariza yaptığını söyledi.

Ekipler aracılığıyla gerçekleştirilen devriye faaliyetleriyle bahir taşıtlarının kontrol edildiğini, riziko analizi ve hedefleme faaliyetleriyle gemi ve konteynerlerde arama yapıldığını ifade fail Muş, Komuta Kontrol Merkezinden tüm gümrüklü sahalardaki miftah, eğreti ve pırtı hareketlerinin 7/24 takip edildiğini bildirdi.

Muş, anket süreçlerini hızlandırıp kurumsal kapasiteyi tezyit etmek üzere faaliyete aldıkları “Kriminal Laboratuvar”birlikte geçmiş etapta narkotik ve psikotrop maddeleri inceleme hizmeti verdiklerini, gelecek dönemde inç izi, umum yazısı, imza, vesika, bilişim, curcunalı, fon, balistik, moleküler kalıtım bilimi ve patlayıcı konu tetkik alanlarında dahi hizmet vermeyi amaçladıklarını anlattı.

“9 ayda 2 milyon 286 bin paket sigara ele geçirdik”

Vekil Muş, yaptıkları envestisman ve sahada memur ekiplerinin mücadelelerinin meyvelerini verdiğini belirterek,”2022’nin 9 ayında bütün 8 milyar 857 milyon lira mesabesinde yakalama gerçekleştirdik.” dedi.

Geçen yıl kurdukları “Kötü Özel Ekibi”nin katkılarıyla yılın 9 ayında 2 milyon 286 bin paket sigaraya, 62 milyon 149 bin adet makarona ve 42,7 ton tütüne el koyduklarını aktaran Muş, şunları kaydetti:

“Akaryakıt Özel Ekibi’mizin korkulu ve titiz çalışmaları sebebiyle, kurulduğu günden bu yana 14 bilyon teklik değerinde kamu zararını ortaya çıkarttık ve planlı 39 milyar teklik değerinde yapmacıklı faturayı belirleme ettik. 7318 çevrilmiş Kanun’un yürürlüğe girdiği Nisan 2021’den itibaren ölçülü icraat sonucu 27 bilyon lira amme zararının oluşmasını engelledik. Yılbaşından bu yana 12,1 ton uyuşturucu yön, 5,1 titrem bile eroin konu yapımında geçer aleniyet kimyasal ele geçirdik. Yılın başında Gürbulak Gümrük Kapımızda iki ayrımlı operasyonda hep 1 titrem 640 kilo likit metamfetamin yakalayarak bugüne büyüklüğünde yapılan yer balaban miktarlı hazır para metamfetamin yakalamasını gerçekleştirdik. 2 titrem 91 kilogramlık captagon yakalamamızla bugüne büyüklüğünde kayıtlara geçen bildirme efdal miktarlı captagonu ele geçirdik. Esendere Gümrük Kapımızdaki serencam zamanların yer faziletli miktarlı 513 kilogram beyaz yakalamamız kapsamında, 3 değişik ilde yürüttüğümüz operasyonlarla şüphelileri adli mercilere tasdik ettik.”

Icra Vekili Muş, yakalamaları gerçekleştiren personeli, fariza bilinciyle ortaya koydukları mücadeleler dolayısıyla tebrik kartı etti ve Gümrük Sahabet teşkilatının kaçakçılıkla mücadelesinin cevvaliyet kesmeden süreceğini sözlerine ekledi.

Share: