Nazır Soylu, “Güvenlik Korucuları Bakım İçi Yetişek Semineri Kapanış Töreni”nde konuştu: (2)

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, “Bu ülkede istikrarın devam etmesi, terörün gene dirilmemesi üzere sürekli teyakkuzda ve diri olacağız. Etrafımızdaki coğrafyanın istikrara kavuşması detaylı antlaşma takanak. Terör tam de hakeza ortamlarda yuvalanır, palazlanır. İşte onun üzere kriterimiz içerideki yıldırıcı veya gösteri sayısı değildir, kriterimiz coğrafyamızdaki istikrardır.” dedi.

Bakan Soylu, Şırnak Üniversitesi 15 Temmuz Kurultay ve Hars Merkezi’nde planlı “Güvenlik Korucuları Bakım İçi Terbiye Semineri Kapanış Töreni”nde, Türkiye’nin kavuştuğu huzur ve yürek ile etrafındaki coğrafyaya birlikte ümit verdiğini söyledi.

“Amerika Irak’a ‘demokrasi getireceğim’ diye geldi. Amerika Afganistan’ı obstrüksiyon ettiğinde ‘barış, beraberlik getireceğim’ diye niteleyerek geldi. Zaman Irak’taki, Afganistan’daki kardeşlerimizin durumunu görüyorsunuz. Batı’nın, Amerika’nın yalanlarına karnımız tok. Huzuru Erbil’e, Irak’a, Afganistan’a, etrafımızdaki coğrafyaya de biz getireceğiz. Bu kadro getirecek” diyen Aristokrat, terörle mücadelede asayiş güçleriyle omuz omuza savaş eden asayiş korucularına birlikte bu sağlanan erinç ve güvene katkıları için teşekkürname etti.

Aristokrat, akıbet terörist üstelik atıl ağıl getirilinceye büyüklüğünde bu mücadelenin devam edeceğini belirterek, 29 Teşrinievvel 2023’e büyüklüğünde ülkede, kırsalda bir tane tıpkısı yıldırıcı kalmayacağını rapor etti.

“Bu ülkede istikrarın devam etmesi, terörün esasen dirilmemesi amacıyla daima teyakkuzda ve kıpırdak olacağız. Etrafımızdaki coğrafyanın istikrara kavuşması uzun zaman alacak. Terör kamu üstelik böyle ortamlarda yuvalanır, hakeza ortamlarda palazlanır. İşte onun amacıyla bizim kriterimiz içerideki yıldırıcı yahut gösteri sayısı değildir. Bizim kriterimiz coğrafyamızdaki istikrardır” ifadesini kullanan Aristokrat, asayiş korucularına sağlanan haklara ilgili bilgelik verdi.

“Türkiye bugün kalkınma uğrunda cesim bire bir prangadan kurtulmuştur”

Bu konuda kebir adımlar attıklarını dile getiren Aristokrat, Vekillik bünyesinde Korucular Kat Başkanlığını kurduklarını, koca haklarında iyileştirmeler yaptıklarını bildirdi.

İçişleri Bakanı Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kanun hükmünde kararname ile 45 yaşın üzerindeki tekmil korucuların tekaüt olabileceğini ortaya koyduk. Kestirmece 25 bin korucumuz zahmetli oldu. Onlara minnettarız ve minnet duyuyoruz. Yaşları 22, 23, 30 olan korucularımızı kadroya kattık. ve böylelikle 44 ve 45 olan sayı farkı yaşımız 32’ye düşmüş oldu. Işler tazminatı ayda benzeri kat ödeniyordu, seçme işler için günce şekilde vermeye başladık. Mütekait olanların kardeşleri ve çocuklarına korucu olabilme imkanı sağlandı. 3 bine yakın korucumuz ehlivukuf erbaş oldu. Bu adımlarımız tabii bitmeme edecek ve zaman bir dahi yetişek gerçekleştiriyoruz. Bu sene hedefimiz 23 bin asayiş korucumuza yetişek vermekti. 25 bin 750 güvenlik korucumuza eğitim vererek bu yılki hedefimizi aşmış oluyoruz. 2019-2022 ortada toplam 35 bin asayiş korucumuza eğitim bilimi vermiş olduk. Ankara Saika Beyazıt Üniversitesi ile işbirliği yaparak gün, ekin, milli ve manevi değerler, eş içi bildirişim kabil konularda birçok eğitim bilimi seminerleri verildi. Ayrıca Bakanlığımız yoluyla de eğitimler verildi. Eğitimlerimiz artarak bitmeme edecektir. Türkiye’nin terörle mücadelesinde hepiniz jandarmamız, polisimiz, askerimiz, bu mücadeleyi veren herkesle PKK’ya serencam darbeyi vuran kol namına tarihe geçtiniz. Şu kadrolara 100 sene ahir neslimiz yakarış edecek. Sonuç 3 yılda PYD/PKK yıldırı örgütüne Amerikan Senatosu 2 bilyon dolar resmi yardım yaptı. Bu bir iki bire bir dünyalık değil. O yardımı yapanlara da, yardımı yaptıklarına bile haddini bildiriyoruz. Sizlerin karşı teri ve emeği sayesinde Türkiye bugün kalkınma amacında balaban bir prangadan kurtulmuştur. Bakın Bingöl’de bu bölgenin ve Türkiye’nin genişlik önemli yatırım yapılıyor. Az Daha 600 milyon dolara yakın hayat dolu tıpkısı uran tesisi kuruluyor. Şark ve Güneydoğu Rum bölgeleri illeri kafile veren değil, sayenizde kafile düz şehirler oluyor.”

Eğitimler sürecek

Törende konuşan İller İdaresi Umumi Müdürü Selçuk Aslan bile 2022 yılı bakımından yıldırı örgütüne müteveccih kararlı mücadelede 26 ilde 57 bin 584 asayiş korucusunun görev yaptığını belirterek, güçlenen ve dinamikleşen kadrosuyla rastgele sabık bölüm gelişen sistemde eş asayiş korucularının üstelik iri öneme cemaat olduğunu söyledi.

2022 yılı bakımından 791 kadın güvenlik korucusunun, 247 kadın fahri asayiş korucusunun fariza yaptığını nâkil Arslan, asayiş korucularının eğitim bilimi düzeylerinin de arttığına belen etti.

Bugün bakımından lisans ve civar lisans mezunu mecmu 1223 güvenlik korucusunun fariza yaptığını belirten Aslan, eksper erbaşlığa mürur hakkından 2 bin 691 düzenlilik korucusunun faydalandığını bildirdi.

Aslan, 13 ilde güvenlik korucularımızın tamamına eğitim verildiğini dile getirerek, Bakanlığın 2023 vizyonu çerçevesinde bu alandaki çalışmaların yordam kesmeden bitmeme edeceğini kaydetti.

“Asayiş korucularımız ülkemizin seçme karış toprağında savaş etmeye devam ediyor”

Açıkgöz Umumi Komutanı Orgeneral Arif Alçak ise alp asayiş korucuları ile alay malay yıllardır ülkeye, millete ve devlete bakım ettiklerini belirtti.

Eğitimin yaşının ve sınırının olmadığını vurgulayan Alçak, milli sınırlar içerisinde hep tartı ve rabıt alanında çalışmalara bitmeme edeceklerini tabir etti.

Asayiş korucularının 1985’ten beri bitmeme eden koruculuk müessesinin bayrağını haysiyetli ve onurlu şekilde yiğitçe taşımayı sürdürdüğüne işaret fail Dokunaklı, şu görüşleri paylaştı:

“Vatan topraklarını istisna etmek talip ve vatana çıyanlık eden seçkin çeşit yıldırı unsurlarına alın canları pahasına mücadeleye bitmeme edeceklerinden kuşkumuz namevcut. Ülkemizin huzurunu sağlamada asayiş korucularının katkısı haddinden fazla nazik. Kıymetli asayiş korucularımız çeri polis ve jandarmamızla gelişigüzel ülkemizin bekası ve huzuru için birlikte savaş etmekte. Düzenlilik korucularımız daraç savunmasında olduğu gibi Afrin’birlikte Pençe Harekatı’na katılarak bile bakım vermekteler. Bugüne kadar olduğu üzere artık bile ülkemizin sınırları ortamında son terörist aylak ağıl getirilinceye büyüklüğünde layenkati, yaz şita demeden mücadele devam edecek. Asayiş korucularımız farkındalar ki asayiş koruculuğu tıpkısı iz değil, onurdur, şereftir. Yiğit düzenlilik korucularımız Cudi’dahi, Gabar’üstelik, Herekol’bile, Bestler Dereler’bile, Tunceli’dahi, Ağrı’birlikte ve Diyarbakır’da ülkemizin herhangi bir karış toprağında mücadele etmeye devam ediyor ve edecek. Bu vatan toprakları amacıyla canlarını seve seve veren kahraman korucularımızı tıpkısı öğün daha kutluyorum. Özellikle Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve onun zırh arkadaşları tutmak üzere canını seve seve veren ermiş şehitlerimizi şükranla, alp gazilerimizi minnetle anıyoruz.”

“Şırnak artık festivaller, ekin ve laf etkinlikleriyle anılıyor”

Şırnak Valisi Osman Bilim Adamı da Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde İçişleri Bakanlığı ve gayrı bakanların öncülüğünde asayiş güçlerinin mücadelesiyle sağlık ikliminin yaşandığını belirterek, daha geçmiş bölgeyi konuşma etmekten çekinen insanların daha çok envestisman yapmaya geldiğini anımsattı.

Şırnak OSB’bile yaptıkları tören düzeni ile 1 milyar lira tıpkı plastik fabrikası kurulacağını ifade eden Bilgin, 750 vatandaşa istihdam sağlanacağını vurguladı.

Bu yatırımların kararlı mücadelenin sonucu olduğunu anlatan Bilgin, zaman Kato, Cudi ve Gabar dağlarında artık terörden değil, hayvancılık faaliyetlerinden bahsedildiğini aktardı.

Bilgin, “Akçay’de petrol üretiminden bahsediyoruz. Dağlarda eroin üretiminden bahsediyoruz. Şırnak bundan sonra festivaller, kültür ve görüşme etkinlikleriyle, yetişek ve tarımdaki başarılarıyla anılıyor. Bunda güvenlik korucularımızın dahi çok büyük destekleri var.” dedi.

Düzenlilik korucusu Ayşe Tataroğlu ise güvenlik korucuları kendisine elan kaliteli bakım sunmaları için verilen eğitimden dolayı Cumhur Reisi Erdoğan, İçişleri Bakanı Soylu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Kilolu’e teşekkür ettiklerini dile getirdi.

Tataroğlu, “Cumhurbaşkanımız ve İçişleri Bakanlığımızın terörle mücadelede azimli duruşları yardımıyla bugün eli hunriz yıldırı örgütlerine dağları daraç ediyoruz. Akıbet yıldırıcı bile etkisiz ayla getirilene kadar mücadelemiz muttasıl sürecek. Vatanın birliği ve bütünlüğü üzere sunulan değme görevi üstleneceğimize küçümseme veriyoruz.” sözlerini harcama etti.

Törende, bazı asayiş korucuları “Kadına halk kalkamaz” ve “Kadına takat âdemiyet suçudur” yazılı pankart açtı.

Törene, Vali Yardımcısı Mehmet Çelik, Açıkgöz Havza Komutanı Tugay Yusuf Ziyaeddin Cavlak, 23. Yaya Tümen Komutanı Tümgeneral Halil Soysal, Uray Başbuğ Vekili Ayten Algül, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Orhan Desise, İl Inanma Müdürü Cemal Dalman, Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Alkış, YANLIŞSIZ Parti Şırnak Mebus Rizgin Irtibat ve düzenlilik korucuları katıldı.

(Bitti)

Share: