Nysa’nın Sütunlu Caddesi’nde heyecanlandıran keşif

Nysa’nın Sütunlu Caddesi’nde heyecanlandıran irfan

AYDIN – Antik Karya bölgesinin yüce bir kenti olan Nysa Antika Kenti içerisinde yer düzlük sütunlu caddede sona yaklaşılırken, marifet dünyasını heyecanlandıran keşifte “Onurlandırma Yazıtı” bulundu.

Geçmişinde birçok medeniyete karı sahipliği işleyen Entelektüel’ın Sultanhisar ilçesinde mevcut ve Antika Karya döneminin heybetli kentlerinden olan Nysa Antik Kenti, seçme sabık zaman bili dünyasını heyecanlandırmaya bitmeme ediyor. Rastgele yıl averaj 2 yazıt veya sütunun bulunduğu antik alanda hafriyat çalışmaları bile huysuz bir şekilde devam ederken, son kazılarda mevcut şereflendirme yazıtı haber dünyasını heyecanlandırdı.

23 antika şehir ve ören yeri ile ülkenin en zengin arkeolojik değere erbap Görgülü’ın tarihinin dönem yüzüne çıkarılması üzere ölçülü arkeolojik hafriyat çalışmalarında arkeologlar de çakal çalışmaları ile değme güzeşte bölüm kocaman keşiflere imza atmaya bitmeme ederken, Nysa Antik Kenti içerisinde kâin ve dönemin muamele yeri olduğu memul sütunlu caddenin, bozuk görünümüne kavuşturulması için sona yaklaşıldı. Sonuç yerine bölgede yapılan muhteşem keşif sonrasında tarihi caddenin ki eliyle yaptırıldığı bile tespit edildi. Bin 800 yıl öncesine ilişkin olduğu memul yazıtın dönemin gelişigüzel kişisi hesabına yapıldığı onurlandırma yazıtı olduğu düşünülürken, arkeologlar yazıtın aydınlatılması amacıyla çalışmaları hızlandırdı.

“Cesim bulgulara ulaştık”

Dönemin seçme kişileri yerine yapılan kitabe ve heykellerin Nysa kent meclisi yoluyla onaylandığını rapor fail Kazı Başkanı Başkumandan Kağan Öztaner; “2012 yılından bugüne kazı çalışmalarımız bitmeme ediyor. Nysa’nın temel caddesi olan sütunlu caddede dahi çalışmalarımıza devam ediyoruz. 9 buçuk metre genişliğinde mermer kaplamalı az çok hazır sütunlu cadde, Roma döneminde milattan sonradan 2. yüzyılda kentin esas aksı ergin. Bu caddede yürüttüğümüz kazılarda haddinden fazla sayıda yazıtların birlikte bulunduğu mekan. Bu yazıtların çoğunluğu şereflendirme yazıtları ve dönemin şehir meclisi aracılığıyla onurlandırılan, herhangi bir şahıslar namına hazırlanmış eserler. Bu sene 2 onurlandırma yazıtı henüz ele geçti ve böylece Nysa tarihi açısından eke bulgulara ulaşmış olduk” dedi.

“Turizm sektöründe muhteşem aktör olacak”

Sütunlu caddenin olgun dünyasına koca ulama sağladığını tabir eden Aydınlık İl Kültür ve Turizm Doç. Dr. Umut Tuncer; “Yaklaşık 12 yıldır Melik hocamız tarafından Nysa’de kazı çalışmalarımız yürütülüyor. Akıbet 2 yılda sütunlu caddede yapılan çalışmalar esasen bize Nysa’nın tamam kalbine yaptığımız dokunuşu tanıtlama etti. Çünkü burada ortaya sâdır yazıtlar, şehir tarihini aydınlattığımızı gösterdi. Bu ilmî açıdan haddinden fazla mefret. Olgun ve arkeoloji dünyasına okkalı katkıları var. Benzeri zamanda iri tıpkısı turizm potansiyelini dahi oluşturmaya başladı. Sütunlu caddenin o nazirsiz butik havası, ayrıksı antika kentte bulabileceğiniz ve o turistik hazzı yaşayabileceğiniz zinde bir atmosferi yansıtıyor. Bu anlamda önümüzdeki yıllarda Nysa’nın hele sütunlu cadde hikayesi ve mitiyle turizm sektöründe koskocaman bir oyuncu olacağını düşünüyorum” dedi.Share: