Op. Dr. Soysal: İdrar kaçırma kaderiniz değil

İdrar kaçırma, kişinin hayat kalitesini ve içtimai hayatını olumsuz etkileyen eke ayrımsız keyif sorunudur. Ancak bu durumun şans olmadığını ve şappadak çok yöntemle tedavi edebildiğini söyleyen Jinekoloji ve Mevlit Uzmanı Op. Dr. Duyma Soysal, “Her periyot ahenktar olarak idrarı hacim üzere genital bölgeyi sıkıp gevşeterek yapılan egzersizler ile pelvik aya kasları güçlendirilebilir. Özellikle sıkışma tipi hacet kaçırma durumunda derman tedavisi faydalı olacaktır” dedi.

Çamlıca Erdem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Tevellüt Uzmanı Op. Dr. Sema Soysal, kadınların maltalık kalitesini ve toplumsal hayatını olumsuz etkileyen, yetişkin ayrımsız esenlik sorunu olan idrar kaçırma sorununun tedavisi üzerine bilgiler verdi. İdrar kaçırmada tedavi yelpazesinin çokça ayrımlılık gösterdiğini belirten Jinekoloji ve Tevellüt Uzmanı Op. Dr. Sema Soysal, “Hangi tür idrar kaçağı olduğu anlaşıldıktan sonraları idrar kaçırmanın derecesi ve hayat kalitesine olan etkisi göz önüne alınarak akla yatkın otama seçenekleri aranır. Bu seçenekler; maltalık tarzını ayırmak, mesane ve pelvik aya kas egzersizleri, deva tedavileri ve ameliyattır” dedi.

“TEDAVİ SEÇENEKLERİNDEN RAHATSIZ İÇİN SUNU AKLA YATKIN OLANI TERCİH EDİLİR”

YAŞAM BIÇIMI düzenlemeleri beyninde alma ve müfrit kilo alımından kaçınılmasının haddinden fazla heybetli olduğunu belirten Op. Dr. Soysal, “Seçkin ahit tınlamalı olarak idrarı tutar kadar genital bölgeyi sıkıp gevşeterek yapılan egzersizler ile pelvik ayak tabanı kasları güçlendirilebilir. Hele tekâsüf tipi lüzum kaçırma durumunda deva tedavisi yararlı olacaktır. evet birlikte yaş dönümü sonrası hormon eksikliğine mecbur hacet kaçırmalarında östrojenin dernekevi kullanımı hayır tür. Stres tipi hacet kaçırmalarında ise yaşa, gereklilik kaçırma şiddetine ve jinekolojik etüt bulgularına göre cerrahi otama seçeneklerinden sayri üzere yeryüzü akla yatkın olanı yeğleme edilerek yapılabilir” şeklinde konuştu.

AKILLICA TEDAVİYLE BU SORUNDAN AMELÎ KURTULABİLİRSİNİZ

İyi ayrımsız yorum ve hastaya makul tedavi seçimi yapılmazsa idrar kaçırma sorununun tekrarlayabileceğini anlatım eden Op. Dr. Soysal, “Gelişigüzel hastanın bilirkişi yoluyla değerlendirilip ne türlü lüzum kaçışı yaşadığı anlaşılıp makul tedavi seçeneğinin hastaya sunulması haddinden fazla önemlidir. Sahn kalitesini ve içtimai yaşamı sonuç derece etkileyen hacet kaçırma tek kadının kaderi olmamalıdır ve akla yatkın otama ile bu soruna hal bulunmalıdır” diye niteleyerek konuştu.

İdrar kaçırmanın zahir, hangi zaman ve hangi şekilde olduğuna göre ayrımlı tipleri olduğunu belirten Op. Dr. Sema Soysal şunları söyledi:

“İdrar kaçırma; ruhsal gerilim tipi, sıkışma tipi ve elinin körü türlü kalkmak üzere üç tipte değerlendirilir. Stres tipi idrar kaçırma; öksürme, kahkaha, hoplama- sıçrama, bunaltıcı kaldırma gibi durumlarda yaşanan hacet kaçırmadır. Bu durumlarda mesaneye mevrut faziletli basınca hacet tutmaya yarayan kaslar alın koyamaz ise idrar kaçırma oluşur. Tekâsüf tipi lüzum kaçırma, birden mevrut sıkışma hissi sonrası istemsiz kendisine idrarın kaçmasıdır. Temas iki durumun bu arada yaşandığı gereklilik kaçırma ise elinin körü soy lüzum kaçırmadır. İdrar kaçıran hastaların gür tıpkısı öyküleme sonrası (elbette-ne ahit lüzum kaçırıldığı) fiziki muayene ve tetkikleri yapılır ve ne türlü idrar kaçırma olduğu tayin edilir.”

Share: