ORDU’DA 10 İLİN KATILIMIYLA ZAMAN KESEN TATBİKAT

ORDU’da, İl Facia ve Evgin Format (AFAD) Müdürlüğü marifetiyle 10 ilin katılımıyla ‘Sel, Taşkın, Kayıp Arama-Kurtarma’ tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta senaryo gereği, ırmakta çevrilmiş kalanları, anbean yarışan ekipler kurtardı, suda kaybolma şahıslar için dahi kontrol çalışması yapıldı. Kıran Düzenlilik Komutanlığı’na ilgilendiren gemi ve helikopter birlikte tatbikatta kullanıldı.

Ordu İl Afet ve Ivedi Durum (AFAD) Müdürlüğü eliyle, ‘Sel, Ölçüsüz, Kaybolma Kontrol-Kurtarma’ tatbikatı düzenlendi. Cıvıl Cıvıl ile Giresun, Rize, Trabzon, Samsun, Tokat, Sinop, Kastamonu, Amasya ve Erzurum illerinden 697 personelin katıldığı tatbikatta senaryo gereği, bölgeye 216 kilogram yağmur düşmesiyle Melet Irmağı taştı. Irmak çevresinde 12’si cezire üstünde kalkışmak üzere mecmu 15 sevimli mahdut kalırken, 9 dirilik ise kayboldu. Bölgede arama ve kurtarma çalışmaları başlatıldı. İlk olarak ırmaktaki adaya botla ulaşan ekipler, çevrili artan 12 kişiyi kurtarıp, emniyetli bölgeye aldı. Arkası Sıra ırmakta çevrilmiş kalan 3 kişiyi üstelik kurtaran ekipler, kayıpları aramaya yöneldi. Bu sırada ıslah çalışması fail vinç operatörü, ırmakta mahdut kaldı. Operatör ve gelişim makinesi dahi tatbikatta kurtarıldı.

Aynı bölgede sürdürülen tatbikatın devamında ekipler, senaryo gereği başat sularına kapılan otomobilde 2 kişinin hayatını kaybedip, 1 kişinin vesile üstünde çevrili kalması konusunda harekete geçti. Şalter üzerinde muhat kalan kişiyi, ekipler tehlikesiz bölgeye, su altında yapılan aramada dahi cansız bedenlerine ulaşılan 2 emanet botla karaya çıkartıldı. Bu tam Trabzon’dan getirilen etken taharri köpeği birlikte bölgede arama yaptı.

HELİKOPTER MUHAT KALANLAR İÇİN HAVALANDI

Tabikatta yönlendirilen ekiplerin ırmakta çevrilmiş artan kişiye ulaşamaması nedeniyle bölgeye Periferi Güvenlik Komutanlığı’na sınırlanmış helikopter çağırıldı. Sarkıtılan iple helikoptere çekilen gönül, çevrili kaldığı yerden alınıp karaya çıkartıldı. Tahminî 2 saat süren tatbikat, çevredekilerin cep telefonu kamerasıyla giderek kaydedildi.

‘ÜLKE YERINE ANBEAN HAZIR OLMAMIZ LAZIM’

Tatbikatın ardından açıklama işleyen Ordu Valisi Tuncay Sonel, ülkede afetlere hazır olunması gerektiğini belirterek, Zaman Ordu’üstelik bölgemizden 10 ilden kül birimlerin koordinasyonuyla Melet Irmağı’nda pir bir tatbikat gerçekleştirdiler. Kenar güvenliğimizin helikopterinden, jandarmamıza, emniyetimiz, itfaiyemiz, afiyet ekiplerimiz ve hep birimlerimize kadar aklı başında bire bir tatbikatla olasılı sel, göçü ya de bire bir afette neler yapılması gerektiğini bizlere gösterdiler. Koordinasyonun olması, başarılı tıpkısı şekilde tatbikatın sonuçlanması bizi memnun etti. Zira, gelişigüzel makule afete hazır olmamız gerekiyor. İki yıl önce bitişik ilimiz Giresun’daki hâkim felaketini hep gelişigüzel yaşadık. İlk giden ekiplerden biri olarak konuşuyoruz. Bizim ülke adına giderek hazır olmamız lazım. Depremde, selde, heyelanda, yangınlarda devletimizin ve bu konuda gönüllü vatandaşlarımızın Sayın Cumhurbaşkanı’mızın tezelden himayelerinde devletimizin bütün birimleri kendisine facia çabucak oraya gitmesi bunun benzeri göstergesi. Birlik ekibe teşekkürname ediyorum diye konuştu.

Share: