Pazarkule Çizi Kapısı’nda gurbetçilerin devir çilesi

Türkiye’de yıllık izinlerini nâkil gurbetçiler, yaşadıkları Avrupa ülkelerine zaman yolculuğunda Pazarkule Hat Kapısı’nda tahminî 3 kilometrelik şalter kuyruğu oluşturdu.

Anavatan Türkiye’de yaz tatillerini ve yıllık izinlerini sevdikleriyle birlikte nâkil gurbetçiler, tatillerinin sona ermesinin ardından yaşadıkları Avrupa ülkelerine periyot yolculuğu sürüyor.

Edirne’den Avrupa’ya açılan Pazarkule, Kapıkule, Hamzabeyli ve İpsala Sınır Kapılarında iri kurgu yoğunluğu yaşanıyor. Yaşadıkları ülkelere dönmek amacıyla Edirne’den Yunanistan açılan Pazarkule Cızık Kapısı üzerinden yola sâdır gurbetçiler ayrıntılı araç kuyrukları oluşturdu.

Memleketi Yozgat’ta ve Türkiye’nin ayrımlı kentlerinde tatilini yaptıktan sonraları yaşadığı devlet olan Fransa’nın Paris şehrine çağ özne gurbetçi vatandaşlardan Mehmet Durmaz, evvel evvel Kapıkule Çizik Kapısı’na gittiğini ve haddinden fazla ağır olduğundan dolayı dümbelek dönerek Pazarkule Cızık Kapısı’na geldiğini belirterek, “Kapıkule begayet güç olduğundan dünya Pazarkule istikametine geldik. Şuan burada üstelik çokluk var. Zir üst şuan önümüzde 2 kilometre daha kuyruk vardır” dedi.

Kırşehir’de almanak izninin nâkil Garaz Mahiyet, Almanya’nın Mosbach kentine gezmek için zaman amacında olduğunu rapor ederek, “Seçme sene memleketimize sevinçle geliyoruz. Gelirken bire bir çile, dönerken ayrı bir zahmet çekiyoruz” ifadelerini kullandı.

Memleketi Konya’bile akrabalarıyla yaz tatilini nâkil Saadettin Özparlak ise Fransa’ya Yunanistan üzerinden müracaat etmek üzere Pazarkule Sınır Kapısı’nı yeğleme ettiğini belirtti. – EDİRNEShare: