Rusya’dan geldi, 14 yıllık migren ağrılarından kurtuldu

RUSYA’birlikte, 15 yaşında migren tanısı koyulan ve 14 yıldır ilaçlarla tedavi olan Gülnaze Kobilzhonova (29), çareyi Türkiye’dahi buldu. Ağrıları yüzünden eğitim ve gelişim hayatında sıkıntılar çekici Kobilzhonova, Trabzon Karadeniz Ustalık Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde yapılan yarım baş ağrısı ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

Rusya’birlikte güçlü ve 15 yaşında yarım baş ağrısı tanısı koyulan Gülnaze Kobilzhonova, senelerce ilaçlarla otama gördü. Elem kelle ağrısı atakları nâkil, yetişek hayatına da bitmeme edemeyen Kobilzhonova migren ameliyatı üzere yaptığı araştırmalar sonucu Trabzon KTÜ Tababet Fakültesi Farabi Hastanesi’ne geldi. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ve Umum Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Muhammet Uraloğlu’nun yaptığı ameliyatla sağlığına munsap Kobilzhonova, yaşadıklarını anlattı.

‘FELÇLİ OLDUĞUM GÜNLERİM OLDU’Yaşadığı hastalık yüzünden yetişek hayatına bitmeme edemediğini tamlayan Kobilzhonova, “15 yaşında tanılama konuldu. İlk zamanlarda çok çok etkilemiyordu ama yaşım ilerledikçe hayatımı suratsız etkilemeye başladı. Yetişek hayatımda çokça zahmet yaşadım. İstediğim performansta yetişek göremedim. Yataktan kalkamadığım ve antrparantez inmeli olduğum günlerim oldu. Etibba marifetiyle daim ilaçlar verildi. İlaçların dozu dolaşma geçtikçe arttırılıyordu. Ama vücudum anlaşılan biraz sonra ilaçlara hoşgörü gösterdi. İlaçlar yüklülük etmemeye başladı. Müthiş benzeri haldeydim” dedi.’AĞRILARIM TAMAMEN BİTTİ SAYILIR’Ameliyatın gelişigüzel ülkede yapılmadığını belirten Kobilzhonova, “Araştırmaya başladım. Yarım Baş Ağrısı hastalığının ameliyatı olduğunu öğrendim. Ameliyatla ağrıların hafiflediğini ve ayrıca yüzdelik yüz oranında hastalıktan firar olasılığı olduğunu öğrendim amma faaliyetler Rusya’dahi yapılmıyordu. Türkiye, Amerika ve Avrupa’üstelik yapılıyordu. Ben ehlivukuf doktorları araştırmaya başladım ve Muhammet Uraloğlu’nu buldum. Trabzon’da operasyon oldum. Şimdi arada bir kontrollerime geliyorum. Yaklaşık 1,5 kamer önce ameliyatı oldum. Ağrılarım tamamen bitti sayılır. Bir Vakitler kullandığım benzeri avuç dolusu hapları birlikte kullanmıyorum. Emek hayatıma düşüncesiz döndüm. Ameliyattan bilahare durumumu arkadaşlarıma anlattım. Rusya’de tedaviye gittiğim doktorumla görüştüm. Bu hastalıktan kurtulmanın yolunun olduğunu anlattım. Beş Altı evrak gönderdim kendisine. Bu şikayetlerle hastaları gelirse cerrahi müdahale yapılabildiğini bile anlatsın ve antrparantez hastalarını Türkiye’ye yönlendirsin istedim” diyerek konuştu.’YURT DIŞINDAN SAĞLAM ÇOK RAHATSIZ TEDAVİ İÇİN GELİYOR’

Yarım Baş Ağrısı hastalığının bilinenin aksine tedavisi olduğunu tamlayan KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Bedii Cerrahi ve Ahali Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Muhammet Uraloğlu, “Daha Çok migren, tedavisi olan aynı hastalık. Bayağı tıpkısı ameliyatla bu hastalıktan tamamen sıyrılmak olanaklı. İlaç tedavisi benzeri tedavi yöntemi değil, takkadak günü örtbas etmek amacıyla uygulanan, ağrıları hafifleten bire bir yöntem. Özellikle vakayiname migreni olan hastalarımıza ameliyatı öneriyoruz. Migren hastası olan şahıslar, çalışamıyor, terbiye hayatında tamlık anlamda bulunamıyor, gelişim hayatında aktif olamıyor, evli ise çocuklarıyla ilgilenemiyor, eşi eliyle bayağı görülüyor. Migren hastaları haddinden fazla çok ağırbaşlılık çekiyor. Biz hastalarımıza yarım baş ağrısı testi yapıyoruz ve o imtihan sonrası ameliyata akıllıca olup olmadıklarını tayin ediyoruz. Yarım Baş Ağrısı cerrahisini liyakatli bire bir şekilde yapmaya devam ediyoruz. Birçok hastamız site dışından, güçlükle dışından otama için geliyor. Berenarı temenni alıyoruz. Hastalarımızın ameliyat sonrası takiplerini gerçekleştiriyoruz. Kavrayışsız dönüşler koskocaman oluyor. Bu otama estetik ameliyatıyla ortaya çıkıntı tıpkısı otama yöntemi. Yüz gerdirme ameliyatı olan hastalarda yarım baş ağrısı ağrılarının serencam bulduğu belirleme edilince bu otama yöntemi ortaya balkon. Hastalarımız yemeden içmeden migrenden kurtulmuyor benzeri zamanda cebin ve yüz çevresindeki kırışıklıklardan üstelik kurtuluyorlar” ifadelerine yer verdi.Share: