Sayrı minik kalpler üzere 7/24 çalı üstündeler

Akak kapasitesiyle ” Türkiye’nin yer büyüğü” namına tanımlanan Başakşehir Çam ve Sakura Kent Hastanesi “Pediatrik Kardiyak Bati Bakım Ünitesi”nde yavru his cerrahları, yavru kardiyoloji uzmanları ve yavru aheste bakım ekiplerinin multidisipliner çalışması sayesinde, yurdun dört bir yanından ivedi engelleme gereksinimiyle gelen önsezi hastası bebeklere, aceleci ve 24 saat otama imkanı sağlanıyor.

Bala Hastanesinde mevcut 39 yataklı vagon pediatrik kardiyak okkalı bakım ünitesi, temas tür ihtisas hastalığına müdahale edilebilecek maharet altyapıya eş.

Kendi süresince üç bölüme ayrılan ünitenin önceki bölümünde, hastalığı yüksek riskli bebeklerin operasyon sonrası erken dönemde izleme ve tedavileri gerçekleştiriliyor.

“İzolasyon alanı” olarak adlandırılan bölümde enfeksiyon riski olan bebekler kalırken, üçüncü bölümde bile faaliyetler süreci biten ve anne adaptasyonu müstelzim bebeklere hizmet sağlanıyor.

“Sınırlı dışındaki merkezlerin eş olduğu donanımların hepsi kâin”

AA muhabirine aheste bakım ünitesiyle ilişkin bilgelik veren Pediatrik Kardiyak Ağırbaşlı Bakım Sorumlusu Doç. Dr. Erkut Öztürk, buranın, yavru his hastalarına hizmet veren Türkiye’nin en balaban bunaltıcı hizmet ünitesi namına tanımlanabileceğini söyledi.

Ünitede 7 çevrim 24 saat takibe dair hizmet sunduklarını nâkil Öztürk, “Burası, hastanemizin perinatoloji ünitesince izlenen konjenital önsezi hastalarının akseptans edildiği, bunun birlikte 112 sistemi ile Türkiye ve dünyanın değişik coğrafyasında önsezi hastası olup, his ameliyatı, anjiyo gereksinimi olan bebeklere bakım verebilen bire bir forma.” dedi.

Doç. Dr. Erkut Öztürk, korkulu bakım ünitesinde, çocuk önsezi sağlığını ait her tür donanımın yer aldığını belirterek, şöyle konuştu:

“Sıkı dışında bu işle uğraşan bütün merkezlerin topluluk olduğu donanımların hepsi mevcut. Söz Gelişi, ‘sentetik his cihazı’ namına de isimlendirilen ECMO cihazı, hele çocukların akciğer basıncının yükselmesini dengeleyebilecek donanımdaki nitrik oksit cihazı, akıbet adım mütekâmil ‘mekanik ventilasyon’ dediğimiz hayat öpücüğü cihazları, 24 saat ekokardiyografi ile çocukları değerlendirebildiğimiz ekokardiyografi cihazımız var.

Aynı zamanda, ivedili hâller üzere anjiyo yapabilmeye eş, cümle donanımlı ve rastgele zaman prosedür yapabilecek durumda olan aynı kateter laboratuvarımız birlikte bulunan. Bu donanımlar Türkiye’deki mahsus merkezlerde var amma buranın arz yüce avantajı, bu işlemlerin 24 saat boyunca yapılabilmesi. Hastanede 24 saat el tutan ayrımsız bala his cerrahisi ekibi, çocuk kardiyoloji ekibi ve bala bunaltıcı hizmet ekibinin olması, buranın arz majör avantajı.”

“Türkiye’deki ender merkezlerden biri”

Doç. Dr. Erkut Öztürk, Türkiye’da konjenital önsezi cerrahisi eden merkezlerin genellikle taraf dip sayrılarevi konseptinde çalıştıklarını, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesinin ise patadak çok branşın olayın içerisine katıldığı, Türkiye’deki ender merkezlerden olduğunu belirtti.

Öztürk, “Gecenin her saatinde doğan tıpkısı bebeğin, yenidoğan ekibince alelacele değerlendirilmesi, yavru kardiyoloji ekibinden hastaların değerlendirilmesi için bir lahzada tavsiye mektubu alınması, müstacel engelleme gereksinimi olduğunda anjiyoyla bunu çözebilmemiz veya anjiyografi ehliyetli olmadığında bala ihtisas cerrahisi ekibinin işe hızlı şekilde el atması türlü olabiliyor. Bu yüzden, Türkiye’deki sadık, ender merkezlerden biri. Zira 7 dönme 24 saat acil engelleme yapabilmesi bu dallar üzere sonuç aşama büyük.” diyerek konuştu.

Işler ve anjiyo süreçlerinde ailelere hastalık hakkında tafsilatlı bilgelik verdiklerini anlatan Öztürk, Kovid-19 salgını sürecinde ziyaretçi alamadıkları amacıyla ailelere bebeklerini kamera sistemiyle gösterebildiklerini, şu zaman salgının pahal dönemleri ortadan kalktığı için ziyaretçi almaya başladıklarını dile getirdi.

“Albeni ambulansıyla Trabzon, Hakkari, Diyarbakır’dan değme ant pestil alabilecek durumdayız”

Pediatrik Kardiyak Pahal Bakım Sorumlusu Doç. Dr. Erkut Öztürk, tedavisi el ve ölümle sonuçlanabilecek vakaların buradaki tesisat ve hizmet ile çözüme kavuşturulabilmesine dayalı şu değerlendirmeleri yaptı:

“Bunun arz niteliksiz örneğini Suriye’den gelen hastalarımızda görüyoruz. Ayrıntılı süre izlem edilemeyip, imdi ameliyat şansının ödemek üzere olduğu ayrımsız noktada kliniğimize başvuruyorlar. Savaştan sonradan Suriye’dahi keyif sisteminin dokunaklı anlamda etkilenmiş olması, burada verdiğimiz mücadeleyle bereketli sonuçlar alınması bunun yeryüzü nazik örneği diyebilirim.

Ülkemizde oranla mahsus merkezlerde bu işlemler yapılabiliyor ama sağlık sistemimizde özellikle çekicilik ambulansı üzere imkanlarla az daha Trabzon, Hakkari, Diyarbakır’dan gelişigüzel zaman pestil alabilecek durumdayız. Bakanlığımız bu konuda nazik aynı çabalama gösteriyor. Bu çabanın dahi boşa çıkmaması amacıyla elimizden gelen mücadeleyi sergiliyoruz.”

İyileşen hastasına isminin verilmesi bahtiyarlık kaynağı oldu

Vahim hizmet ünitesinde tanık olduğu ve unutamadığı anılardan üstelik bahseden Öztürk, yıllar sonra bebek sahibi olan fakat evlatları kalp hastalığıyla doğan ayrımsız ailenin yaşadığı can süreci anlattı.

Doç. Dr. Erkut Öztürk, bu durumun ailenin birlikte kendilerini dahi haddinden fazla etkilediğini rapor ederek, “Bebeği, ameliyatla ağız ağıza sağlığına kavuşturup adamakıllı tıpkı şekilde taburcu edebilmiştik. Birinci mevlit gününde, telefonuma fert bire bir tasavvur atmışlardı. Yakın zamanda beni etkileyen bir olaydı. Antrparantez benim ismimi koymuşlar bebeğe. O dahi benim için bahtiyarlık kaynağı oldu.” diye konuştu.Share: