Sebep Kaya’dan Nazır Soylu’ya: “Kızılay’ın Manisa Şehzadeler’de Bulunan Apartmandaki 16 Dairesi, Kiracılarına Hikmet Verilmeden Değerinin Altında…

CHP Ankara Mebus Saika Kaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’evet, “Türkiye Kızılay Derneği’nin Manisa Şehzadeler Peker Mahallesi’nde mevcut apartmandaki 16 dairesi, kiracılarına vukuf verilmeden değerinin altında satılmış mıdır” diye sordu.

Sebep Kayaç, Kızılay’a gayrimenkullerin değerinin altında satıldığı iddiasını Sedir gündemine taşıdı. Kaya, Süleyman Aristokrat’nun yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği istifham önergesinde, Kızılay ilişkin gayrimenkullerin paravan şirketler eliyle satıldığı yönündeki iddiaları anımsattı. Kaya, konuya ilgili bugün yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“TÜRKİYE’NİN ÇOK YERİNDE KIZILAY MALLARININ SATIŞA ÇIKARILDIĞI VE PARAVAN ŞİRKETLER VASITASIYLA SATILDIĞI İDDİA EDİLMEKTEDİR”

“Tığ, Kızılay’ı, küçükken zarfların içerisine koyduğumuz paralarla büyüttüğümüz aynı çekicilik olarak biliriz. Savaşta, afette, depremde insanların yaralarını çalmak üzere müesses tıpkısı kurumdur Türk Kızılay’ı. Tümce eliyle bilinir. Amma son yıllarda, alelhusus AKP iktidarında Kızılay, paravana bir gelgel olarak kullanılmaya başlandı. en son, herkesin bile bildiği, Manhattan’dahi Recep Tayyip Erdoğan’ın çocuklarının vakfı yoluyla arz begayet yerde yapılan yurda 8 milyon dolar para gönderilmesiyle biliniyordu. Ama bununla yetinmediler. Kızılay Başkanı’na ve açık oturum iktidara buradan aramak istiyorum. en son örneğine Manisa’üstelik rastladık. 16 dairelik benzeri saha, on paralık kimsenin bilgisi olmadan satışa çıkarıldı. ve Türkiye’nin haddinden fazla yerinde Kızılay mallarının satışa çıkarıldığı ve paravan şirketler eliyle satıldığı argüman edilmektedir.

Tüm bunların açığa çıkması için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’evet TBMM Başkanlığı vasıtasıyla sorular sordum. Sayın Süleyman Soylu, izin ve görev alanının dışında seçme konuya bahis yetiştireceğine bu sorulara 15 devir içerisinde yazılı, yalınlık ve kemiksiz, yeniden savar değil, cevap vermeni bekliyorum. Bu yanıtın takipçisi olacağım.”

Kayaç’nın Nazır Aristokrat’ya yönelttiği sorular şöyle:

“Türkiye Kızılay Derneği’nin Manisa Şehzadeler Peker Mahallesi’nde bulunan apartmandaki 16 dairesi, kiracılarına vukuf verilmeden değerinin altında satılmış mıdır?

Dairelerin mir bilgileri alıcılara önceleri deklare midir?

Daireleri alelhusus kabul etme hakkı olan kiracılara mir ve ihale konusunda sebep hikmet verilmemiştir, kiracıların mağduriyeti elbet giderilecektir?

İhaleye çıkartılan apartmanın zir merhametsiz neden ihaleden gine çıkartılmıştır?

Dairelerin değerinin altında satıldığı iddiaları akıllıca mudur?

İhale ilanının yalnız gobaras.com.tr internet sitesinde yayınlanmasının nedeni nedir?

Türkiye Kızılay Derneği’nin değişik şehirlerde kâin binalarının da ayrımsız yöntemle satıldığı evet de satışta olduğu iddiaları akıllıca mudur?

Türkiye Kızılay Derneği’nin satışta olan gayrimenkul mallarının bulunduğu site ve adresleri nelerdir?

Türkiye Kızılay Derneği’nin taşınır ve emlak mallarının listesi nedir?

Ne menkul ve taşınmaz mallar satışa çıkartılmıştır?

Satışlarda hangi kadar dirimsel elde edilmiştir?

Satışlardan elde edilen sağlık/gelirler nerelerde kullanılmıştır?”

Share: