Sinop’ta orak ayı ayında dış satım yüzdelik 31 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) illerin ithalat ve ihracat istatistiklerini açıkladı. Verilere göre 2022 yılı Temmuz ayında Sinop’tan yapılan ihracat güzeşte yılın tıpkı ayına bakarak yüzde 31 arttı. Yer çokça ihraç edilen gine bahir ürünleri oldu.

TÜİK vasıtasıyla açıklayan dış ticaret istatistiklerine bakarak 2022 yılı Temmuz ayında Sinop’ta dış alım ve ihracat verileri toplanarak hesaplanan aut ticaret hacmi 3 milyon 583 bin dolar oldu. Sinop’un 2022 yılı Orak Ayı ayında yapılan ihracat 2 milyon 930 bin dolar olarak açıklanarak geçen yılın aynı ayına göre yüzdelik 31,1 arttığı görüldü. Sinop’tan yapılan dış alım ise 653 bin dolar ile güzeşte yılın tıpkı ayına göre yüzde 23,7 oranında azaldı.

Yeryüzü haddinden fazla dış satım deniz ürünleri

Temmuz ayında Sinop’tan 38 ayrımlı im grubundan ihracat gerçekleşirken yapılan ihracatın ISIC Rev4 im sınıflamasına göre dağılımında evvel sırayı mahiye toplanmış ihracatın yüzdelik 47,3’üne denk mevrut 1 milyon 386 bin dolar ile “balık, kabuklu deniz hayvanları ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması” aldı. Listeyi sırasıyla 613 bin dolar ile “çatal-bıçak takımı, ahali aletleri ve umumi hırdavat malzemeleri imalatı” ve 193 bin dolar ile “dikme dışı orman ürünlerinin toplanması” yapıt grubu izleme etti.

Sinop’tan 37 ayrımlı nişane grubu ithal edilirken bildirme haddinden fazla 294 bin dolar ile “eroin işleme makineleri ve mızıka tezgahları İmalatı” oldu. Devamında 91 bin dolar ile “motosiklet ve türbin İmalatı” ve 90 bin dolar ile “birincil formda plastik ve bireşimli lastik ağacı İmalatı” im grubu kayran aldı.

İhracatta Japonya, ithalatta Çin

TÜİK verilerine bakarak Orak Ayı ayında Sinop’tan 62 farklı ülkeye dış satım yapıldığı kaydedilerek genişlik haddinden fazla 726 bin dolar ile Japonya kayran aldı. Yeryüzü fazla ihracatın gerçekleştiği ikinci talih 660 bin dolar ile Cenup Kore olurken üçüncü sırada 220 bin dolar ile Romanya oldu.

Orak Ayı ayında Sinop’a 24 ayrımlı ülkeden dış alım gerçekleştiği kaydedilirken önce tam 426 bin dolar ile Çin, 125 bin odlar ile Almanya ve 80 bin dolar ile Güney Kore strateji etti. – SİNOP

Share: