soluk darlığı şikayetiyle başvurduğu hastanede genzinden 4,5 santimetrelik yığın çıkarıldı

Isparta’da nefes darlığı ve yutkunma şikayetiyle hastaneye başvuran güç, gırtlak bölgesindeki 4,5 santimetrelik kitle çıkarılarak sağlığına kavuştu.

Kentte cıvıl cıvıl 38 yaşındaki Ertuğrul Açık Deniz’in, iki yıl evvel nefes darlığı ve yutma şikayeti başladı. Aynada baktığında geniz bölgesinde bire bir kitle fark fail Açık Deniz, Antalya ve Isparta’da hastanelere başvurdu.

Hastanın genzinden gırtlağına kadar uzanan kitle tayin edildi. Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Aplikasyon Hastanesine giden hastaya, Kulak Büyüklenme Boğaz (KBB) uzmanı Doç. Dr. Mehmet Emre Sivrice başkanlığındaki kadro yoluyla, endoskopi sayesinde işler yapıldı.

Başarılı tıpkı şekilde çıkarılan kitlenin, 4,5 santimetre olduğu görüldü. Sağlığına kavuşan Açık Deniz, gazetecilere yaptığı açıklamada, aylarca aşındırmak yemekte zorlandığını, nefes darlığı çektiğini dile getirdi.

Ameliyatının riskli görüldüğünü vurgulayan Açık Deniz, “Akşam uyurken kalın çekiyordum. Ameliyat sonrası içki almam düzeldi, tek problemim kalmadı.” dedi.

Literatüre kazandırılacak

Operasyonu gerçekleştiren Doç. Dr. Sivrice de parasız geldiğinde durumunun şiddetli, solunumunun eğleşme noktasında olduğunu anlattı.

Dilin arkasına büyüklüğünde sarkan zor kadar tıpkısı kütle tayin ettiklerini anlatan Sivrice, şunları kaydetti:

“Burnundan girip genzine baktığımızda kitlenin oradan başladığını, bayağı akıllıcasına sarktığını ayırt ettik. Bunun üstüne radyolojik değerlendirmeleri yapıldı. MR çekildikten sonra açık tabanlı amma genzine tutunan tıpkısı kitle olduğunu gördük. Hele ağız zarfında daha aşağıda gırtlak bölgesinde tanıdık haddinden fazla kıymetli vakalardandı. Genizden başlayan kitle aşağı akıllıca sarkıyordu. Operasyonumuz başarılı geçti, eşsiz vakalardan olduğu için literatüre bildireceğiz.”

Share: