TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Kültürlü: “Sınırımızda askerimizden bihaber kuş birlikte uçmuyor”

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı ve DÜRÜST Öğür Adıyaman Milletvekili Ahmet Okumuş, “Sınırlarımız kuvvetli, tehlikesiz ve güvenli. Alp askerlerimizden bihaber kuş üstelik uçmuyor.” dedi.

Ziyalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarkurul namına Milli Defans Bakanı Hulusi Akar’ın daveti üstüne Hatay 2’nci Uç Hezel Komutanlığı ile Meze Komutanlığına kapalı Ziyaret ve Sucu uç karakollarına 2 Aralık Cuma haset düzentileme ziyareti gerçekleştirdiklerini, Milli Defans Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu’nun ziyarette kendilerine refakat ettiğini belirtti.

Sınır karakollarında özellikle Entegre Çizi Fiziksel Güvenlik Sistemi (KAYI Projesi) oluşmak amacıyla makbul donatı ve sistemler ile sınır güvenliğine yönelik tedbirler hakkında hikmet aldıklarını anlatan Işıklı, tahril güvenliğinde geçer zırh, donatı ve sistemlerin yerel ve milli imkanlarla geliştirilen dünya standartlarında, yüksek teknolojili mahsulat olmasının takdirle karşılandığını söyledi.

Sarp Açıktan Kumandalı Cebe Sistemi, Enerjik Esmer Erkete Radarı, Retinar Kasaba Gözetleme Radarı ile Şahingözü Müşteri Sistemi’nin, ziyaretlerde incelenen milli teçhizat ve sistemler olduğunu rapor eden Vazıh, “Milli Savunma Komisyonu yerine, mülakat edilen birliklerimizin yük sahasında, cızık güvenliğinin efdal teknolojiye erbap milli teçhizat ve sistemlerle kalburüstü aynı şekilde sağlandığını, terör özellikle koyulmak üzere düzensiz göç ve kaçakçılık faaliyetlerine cebin etkin uğraş yürütüldüğünü memnuniyetle rüyet ettik.” diye konuştu.

“Tedbirler acun standartlarının üzerinde”

Ziyalı, tahril ziyaretinin sonuç aşama manalı olduğunu dile getirerek, son hattındaki sonuç durumu durumunda gördüklerini, alınan asayiş tedbirleri üstüne inandırıcı vukuf aldıklarını kaydetti.

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen cebe, teçhizat, kurgu ve gereçleri görmekten bahtiyar olduklarını tamlayan Ziyalı, “Teknolojik adına dünya standartlarının üzerinde tıpkısı cızık emniyetini müşahede ettik. Yıldırı başta görünmek amacıyla ağır aksak barhana ve kaçakçılığa yönelik hayat dolu tedbirlerin alındığını bire bir sefer daha gördük. ‘Son namustur’ anlayışıyla cereyan fail, 7 çağ 24 saat esasına bakarak müteharrik yiğit Mehmetçiklerimize birlikte tıpkısı moral ve motivasyon oldu. Onlarla karavanadan aşındırmak yedik, muhabbetlerimiz dahi oldu.” dedi.

Sınırlarda dünya standartlarının üzerinde siper tedbiri olduğunun altını çizen Vazıh, şöyle bitmeme etti:

“Sınırlarımız kuvvetli, emin ve tehlikesiz. Alp askerlerimizden habersiz kuş de uçmuyor. Çokça açıktan birlikte fark edilen tıpkı sinyalle çabucak gayrı sistemlerin birlikte entegre olması, odaklanmasıyla sınırımızda temas tür hazırlık ve müdahale imkanı var. Dünyada krizlerin ve savaşların yaşandığı ayrımsız dönemden geçiyoruz. Coğrafyamızda bazı riziko ve tehditler dahi var. Cıvıl Cıvıl tutmak ve ordumuzu sunu erdemli teknolojiye ehil cihazlar ve zırh sistemleriyle gagalamak zorundayız. Türkiye bu noktada bizlere ve geleceğe dayalı rüya ve hamaset veren tıpkı pozisyonda.”

Yurda yasa dışı geçişlere yönelik eleştirilere üstelik değinen Görgülü, “Çizik ziyaretimizde muhalefete mensup çok bulunmaz komisyon üyesi milletvekillerimiz birlikte bizimle beraberdi. Hakeza bir algı operasyonuna aşınmış düşülmemesi gerektiğini tabir ettiler. Doğrusu, orada gözlemlediklerimizdi. İddia ediyorum, sınırlarımız birçok ülkeden herhangi bir anlamda elan sakıncasız.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: