“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları İstanbul’a ulaştı

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi”hangi katılan ekiplerin Türkiye’deki ikinci durağı İstanbul oldu.

Türki Cumhuriyetlerin kuruluşunun 30. yılı etkinlikleri kapsamında 9 bin 100 kilometrelik parkurda ilk defa düzenlenen ralli kapsamında Milli Saraylar Dolmabahçe otoparkında etkinlik düzenlendi.

Rallinin organizatörü, Gün Doğusu Batı Dostluk ve Sulh Rallisi Derneği Başkanı Eşsiz Serin, etkinlik öncesi AA muhabirine yaptığı açıklamada, 21 Ağustos’ta Budapeşte’deki Gül Ağababa Türbesi’nden yola sâdır ralli ekibinin, evvel Edirne’bile kaldığını bugün bile İstanbul’a ulaştıklarını söyledi.

Bursa, Ankara, Ordu, Artvin, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’dan geçerek Kırgızistan’bile sona erecek ralliye 15 açar ile Türkiye, Almanya, İtalya, Avusturya, Özbekistan ve İran’dan 30 kişinin katıldığını tamlayan Serin, şunları kaydetti:

“Amacımız doğuyla batıyı, iki değişik medeniyeti bir arada buluşturmak, Türkçe Cumhuriyetlerin tanıtımı ve Orhun’a akıllıcasına aynı seyahat yani bilinmeyene akıllıca tıpkısı yolculuk diyelim. Zira imdi insanlar avantür ve sıdk şovdan hoşlanıyor. Biz bile bunu yapmaya çalışıyoruz.”

“Tuna ve Orhun isimleri hele seçildi”

Arsıulusal Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Umumi Kâtip Yardımcısı Bilal Bıçakçı dahi planlaması 2019’üstelik başlayan ve bugün hayata geçirilen projenin Dışişleri Bakanlığı, Ekin ve Turizm Bakanlığı, Avrupa Birliği Başkanlığı, TÜRKSOY ve Şark Mağrip Hukuk ve Sulh Rallisi Derneği hisse senedi birliğinde düzenlendiğini söyledi.

Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi’nin ilk defa düzenlendiğini ve farklı ülkelerden avantür severlerin katıldığı etkinliğin gelenekselleşmesini istediklerini belirten Bıçakçı, şunları kaydetti:

“Tuna ve Orhun isimleri hele seçildi zira esasen bu rallinin bittiği yasakçı Orhun yazıtlarının bulunduğu Moğolistan kendisine planlanmıştı fakat hat geçişlerindeki tıpkısı takım sorunlardan dolayı tığ bu ralliyi Tuna’dan başlattık. Orhun’a kadar götüremeyeceğiz amma gönlümüz Orhun’a kadar gidecek. Ralli Kırgızistan’birlikte serencam bulacak.”

TÜRKSOY’un daimi üyeleri Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan ve Türkmenistan ile Türk dünyasında kurulan önceki işbirliği teşkilatı olduğuna meni fail Bıçakçı, bu ülkelerin rallinin durakları beyninde yer aldığını ifade etti.

Ralli araçları modelleri ve aksesuarlarıyla dikkati çekti

Etkinliğe destek veren ülkelerin başkonsolosluklarından ve müzahir firmalardan temsilciler de aktiflik kapsamında sahneye çıkarak konuşma yaptı. Konuşmaların ardından etkinliğe katılanlar alay malay andaç fotoğrafı çektirdi.

Dolmabahçe Sarayı otoparkından Bursa’ya akıllıcasına akım eden ralli araçları, modelleri, renkleri, etiketleri ve uzun yola özel hazırlanan aksesuarlarıyla dikkati çekti.

İstanbul’un arkası sıra 2022 Türk Dünyası Firez Başkenti Bursa’ya ulaşacak yarışmacılar, henüz sonra sırasıyla Eskişehir, Ankara, Tokat, Kalabalık, Trabzon, Rize ve Artvin’e gidecek.

“Tuna’dan Orhun’a İpek Yolu Rallisi” katılımcıları Macaristan’ın başkenti Budapeşte’bile başladığı yolculuklarına Türkiye’deki duraklarının ardından Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Kırgızistan ile devam edecek.

Share: