Türk Kızılayın çarkıt Umumi Müdürü Taşlı’nın cenazesi Düzce’de toprağa verildi

Tacikistan’birlikte 24 Eylül’üstelik kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Türk Kızılayın bozuk Umumi Müdürü Ömer Taşlı’nın cenazesi, memleketi Düzce’birlikte serencam yolculuğuna uğurlandı.

Kızılayda 2004-2013 yılları beyninde genel müdürlük görevini örümcek Taşlı amacıyla Düzce’deki Türk Kızılay Günindi Karadeniz Kıyamet Engelleme Merkezi’nde cenaze merasimi düzenlendi.

Törene, Taşlı’nın ailesi ve yakınlarının yanında Düzce Valisi Cevdet Atay, Türk Kızılay Genel Müdürü İbrahim Altan, Türk Kızılay eski Umumi Başkanı Tekin Küçükali, Düzce Uray Başbuğ Yardımcısı Hüdaver Gösterişli ve Kızılay çalışanları katıldı.

Törende konuşan Kızılay Genel Müdürü Altan, Taşlı ile Etiyopya’ya müzaheret ertelemek üzere Kızılaya geldiğinde tanıştığını belirterek, “O dönemde çok apotr ve destek oldu. Daha sonraki insancasına yardım süreçlerinde da daima haberleştik. Özden yakınlaşmamız oldu. Kızılay Umumi Müdürü olduktan bilahare de kendisiyle daim iletişim halinde olduk. Namına danıştığım konular oldu.” diyerek konuştu.

“Onun emanetine ve bıraktıklarına sahip çıkacağız”

Üzüntülü ve yaslı tıpkı günde olduklarını nâkil Altan, şunları kaydetti:

“Bu esenlik dervişi bütün coğrafyayı dolaştı ve kurulmasında düzentileme verdiği, çaba sarf etmiş olduğu memleketine geldi. Yeniden memleketinde huzur içre, behişt bahçesi olacak kabrinde kıyamete arbede varlığını sürdürecek. Kızılaycılar kendisine onun emanetine ve bıraktıklarına erbap çıkacağız. Büyütüyoruz ve büyütmeye devam edeceğiz. Elçi Efendimizin tavsiyesi var. ‘Kim bereketli tıpkısı nöbet açarsa, onun yolundan gidenlerin sevabı ona yazılır.’ Tığ birlikte onun yapmış olduğu iyiliklerden temelli mevsuk alacağına kani olup inancımız bilcümle ve sevinçliyiz. Kaybettiğimiz üzere üzüntülüyüz ama sevabı çokça olacağı amacıyla üstelik sevinçliyiz. Sevgili ailemize ve say arkadaşlarımıza Allah sabırlar versin.”

Taşlı ile yaşadıkları anıyı paylaşan çarkıt Genel Başbuğ Küçükali dahi ” İsrail’in kırıcı bilye bombaları altında görev yaparken, bilye bombaları Gazze’ye kısık şekilde atıldığında araçlarımız ilerleyemiyordu. Elimizde mazlumlara dağıtılacak malzememiz vardı. ‘Ömer, haydi at arabalarına binip malzemeleri dağıtalım’ dediğimizde, o yürekli insanla atlama beygiri arabasına binip mazlumlara birlikte arkalama taşıdık. İyilik yüreğinden on paralık eksilmeyen bu güzel insanı burada bu şekilde anmak istemezdim. Cenabıhak mekanını behişt eylesin.” ifadelerini kullandı.

Ömer Taşlı’nın cenazesi, daha sonradan Konuralp Martir Meram Çıpa Mahallesi Taşlı Sokak’taki babaevine getirildi.

Burada helallik alınıp dua edilmesinin peşi sıra Taşlı Mezarlığı’na götürülen cenaze, ikindi vakti kılınan namazın peşi sıra toprağa verildi.

26 almanak heveskâr Kızılay hayatını Umum Müdür yerine tamamladıktan sonra 2013 yılında emekliye ayrılan evli ve 2 yavru babası Taşlı, son kendisine Arsıulusal Hilal İslam Komitesi Şimal Asya ve Avrupa Mıntıka Temsilcisi kendisine görev yapıyordu.Share: