Türkiye’nin lokal peynirleri Kars’taki festivalde tanıtıldı

Kars’ta, Vilayet, Serhat Kalkınma Ajansı (SERKA) ile Kars Tecim ve Uran Odası gelişim birliğinde düzenlenen “Peynir Festivali”nde yöresel peynirler tanıtıldı.

Yurdun mütenevvi memleket ve yörelerinde üretilen peynirler, şehir merkezindeki Kars Kalesi eteklerindeki Bedesten bölgesinde kurulan stantlarda vatandaşların beğenisine sunuldu.

Festivalde, dernekevi peynirler bire bir araya getirilerek peynirlerin bilinirlik düzeyinin artırılması, marka oluşturulması ve pazarlanması amaçlanıyor.

“Peynirlerin kralı” kendisine bilinen gravyer özellikle almak için birçok çeşidin üretildiği Kars’taki festivalde, Bitlis, Van, Batman, Bingöl, Muş, Karaman, Hakkari ve Türkiye’nin değişik illerinden getirilen tahminî 50 peynir çeşidi tanıtıldı.

SERKA Umumi Sekreteri Nurullah Kişmiri, AA muhabirine, Kars’ın peyniriyle markalaşmış bire bir site olduğunu anlatım ederek, “Tahminî 30 peynirin üretildiği Kars’ta, bu alanda markalaşmayı henüz ileri geri bırakmak, arsıulusal boyuta germek istiyoruz. 2019’da ilkini gerçekleştirdik, pandemi dolayısıyla 2.’sini bu sene yaptık. Amacımız anadan görme arkaç getirip ulusaldan uluslararası boyuta çıkartmak.” diye niteleyerek konuştu.

Festivali büyüterek dünyada curcunalı getirecek tıpkı kuzuluk getirmeyi amaçladıklarını anlatan Karaca, “Burada 50 çeşit peyniri tanıtıyoruz, vatandaşların ilgisi oldukça mebzul. Fesstivali turizm materyali yerine Kars’ın turizm değerleri arasına dercetmek istiyoruz.” dedi.

Festival, konserle sona erdi.Share: