Uzmanı uyardı: Sivrisinek ısırığı sonrası görülen ateşe özen

Mütezayit sıcaklarla alay malay sivrisinek kabusunun baştan başladığını belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Süleyman İzzet Karahan, “Sivrisinek ısırığı sonrası kötü, halsizlik kabil bulgular görülürse, sivrisinek ile geçici emraz akla getirilerek yeryüzü andıran sağlık kurumuna başvurulmalıdır” dedi.

Son dönemde özellikle İstanbul’bile küsurat sivrisineklerin bozukluk olabileceği hastalıklara dikkat çekici İAÜ VM Medical Otopark Florya Hastanesi Dermatoloji (Cildiye) Kliniği’nden Uzm. Dr. Süleyman İzzet Karahan, sivrisinek ısırıkları sonrasında yapılması gerekenler ve ısırıklardan sığınmak amacıyla nelere özen edilmesi gerektiği üzerine açıklamalarda bulundu.

Artan sıcaklarla alay malay sivrisinek kabusunun baştan başladığını dile getiren Uzm. Dr. Süleyman İzzet Karahan, “Sivrisinek ısırığı sonrası dokunaklı, halsizlik kabil bulgular görülürse sivrisinek ile geçici emraz açısından en andıran sağlık kurumuna başvurulmalıdır” ifadelerini kullandı.

5 FARKLI BULAŞICI HASTALIĞA NEDEN OLUYORLAR

Sivrisineklerin yaydıkları hastalıklar dolayısıyla tarihteki bilcümle savaşların toplamından elan fazla insanın ölümüne kat açtıklarının altını çizen Uzm. Dr. Karahan, “Sivrisinekler dünyada esas 5 hastalığa bulaştırıcı (vektör) yerine kat açmaktadır. Bu hastalıklar; Mağrip Nil Humması, Chikungunya, Deng Humması, Zikavirüs ve sıtmadır. Isıtma (Malaria) hastalığının bulaştırıcısı anofel cinsi sivrisinekler olup, Garp Nil Hummasını culex, sair hastalıkları ise aedes cinsi sivrisinekler taşımaktadır” şeklinde konuştu.

SOĞUK SU UYGULAMASI YAPIN VE KAŞIMAYIN

Sivrisinek ısırıklarında hangi yapılması gerektiğinden bahseden Uzm. Dr. Karahan, “Öncellikle bölgeye soğuk su uygulaması yapılmalıdır. Isırık olan saha tırnak diplerinden geçebilen bakteriler ile enfekte olabileceğinden çokça fazla kaşınmamalıdır. Sonraları enfekte olan lezyonlar kirli bırakarak iyileşebilir. Isırılan bölgeye lokal anestezik ve kaşıntı önleyici kremler uygulanabilir, ancak alerji riski açısından dikkat girmek gerekir. Kaşınan yere tuzlu akarsu, soda, yavşak kadar gıda maddeleri sürülmemelidir. Bu makule icraat tahrişi artırarak kaşıntıyı artırabilir. Sivrisinek ısırığı sonrası üzücü, halsizlik kadar bulgular görülürse sivrisinek ile geçici hastalıklar açısından yeryüzü mümasil afiyet kurumuna başvurulmalıdır” açıklamasında bulundu.

Sinek ısırıklarının primat çiçeği, suçiçeği kadar ayrımlı hastalıklarla karışabileceğini da sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Karahan, eğer vücutta çokça aşkın sayıda ısırık durumu varsa, bunun ayırıcı tanısını bir cildiyeci hekimin yapması gerektiğinin altını çizdi.

KORUNMA YOLLARI

Sivrisinek ısırıklarından korunma yollarına üstelik değinen Uzm. Dr. Karahan, şu bilgileri paylaştı:

“Riskli bölgelerde öncelikle içeride sineklik, dışarda cibinlik kullanılması gerekir. Ayrıntılı kollu ve bacakları kapatan kıyafetler yeğleme edilmelidir. Parfüm kabilinden canlı kokular sivrisinekleri çekebileceğinden tercih edilmemelidir. Sıtma ve sair sivrisineklerle bulaşıcı hastalıklar açısından riskli bölgelere gezi edilecekse DEET (dietil m toluamid) içeren sinek kovucu ürünler kullanılabilir.”

AKILLICA SİNEK KOVUCULAR TERCİH EDİLEBİLİR

DEET içeren ürünlerin 1950 yılından beri cibin kovucu olarak güvenle kullanıldığını söyleyen Uzm. Dr. Karahan, “Piyasada farklı konsantrasyonda ürünler bulunabilir. Önerilen yüzde 20-30 konsantrasyonda uygulanmasıdır. Faziletli konsantrasyonu ürünlerde etkinlik ayrımsız olmakla birlikte sıklet süresi uzayabilmektedir. Yüzde 50 üzerinde bastırık süresinde yalınlık tıpkısı artış gözlenmemektedir. 2 ay ve cisim çocuklarda bile güvenle uygulanabilir. Yapılan çalışmalarda DEET’nin kanserojen aynı etkisi olmadığı düşünülmektedir. Çocuklara uygulama yaparken uygulamayı yetişkin biri yapmalıdır. Uç ve ayn çevresinde uygulanmamalı, tırmalama ergin deriye uygulanmamalıdır. Antrparantez sineklik ile mahfuz bağırsak mekana girildiğinde iz yıkama vasıtasıyla temizlenebilir” ifadelerini kullandı.

DOĞAL MUHANNET ALTINDA SATILAN ÜRÜNLERDEN UZAK DURUN

Farklı cibin kovucuların da yeğleme edilebileceğini vurgulayan Uzm. Dr. Karahan, “DEET dışında pikaridin, sulu zırtlak okaliptüs yağı ve dünyalık mentan diol (PMD) sinek kovucu yerine kullanılabilir. Sulu Zırtlak okaliptüs antagonist ve PMD, 3 gözyaşı şeş çocuklarda önerilmemektedir. Katıksız adı altında satılan sinek kovucuların etkinliği hangi efsus ki bilinmemektedir. Alelhusus sineklerin nöbet açtığı bulaşan hastalıklar yönünden riskli benzeri bölgedeyseniz bu zümre ürünleri banko tercih etmeyin” diyerek sözlerini noktaladı.

Share: