Vekil Çekicilik, muhalefeti leyleklere benzetti

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Garaz Kurum, muhalefeti leyleklere benzeterek, “Sivaslı hemşehrilerim hangi diyor, ‘Leyleğin ömrü laklakla geçer.’ Ülkemizde ihtilaf dahi böyle. Ömürleri laklakla geçti, geçmeye da devam ediyor” dedi.

Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Gaye Çalım, ‘2023’e Akıllıca Kent Buluşmaları’ programları çerçevesinde Sivas’ta matbuat mensupları ile tıpkısı araya geldi. Bakanlık kendisine Sivas’taki yatırımlarının genel benzeri değerlendirmesini yapan Çalım, ilk Sivas ziyaretini anımsatarak, “Sivas’a yaptığımız önceki ziyaretimizden laf etmek isterim. 2019 yılında sevimsiz tıpkı şita gününde buraya gelmiştik. O dolaşma Valimizle, Uray Başkanımızla Sivas’ı, Sivas’ın geleceğini danışma etmiştik. Sivas’a kurulacak ikinci üniversitemiz olan Fen ve Uygulayım Bilimi Üniversitemize 400 dönümlük yer tahsisimizi ve imar cazibe çalışmalarımızı gerçekleştirmiştik. Zaman hamdolsun üniversitemiz eğitim bilimi-öğretim hayatına başladı. Yüzlerce gencimizin bu müstesna yetişek yuvamızda geleceğe hazırlanmaları, hasbelkader buranın kurulmasında emeği olan bizlere büyük mutluluk veriyor, kurum veriyor” diye niteleyerek konuştu.

Sivas’a 13 milyar 233 milyonluk yatırım

Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı namına Sivas’a 13 milyar 233 milyonluk yatırım yaptıklarını hatırlatan Vekil Kurum, “Sivas’ımıza bugüne kadar yer ve şehircilik alanında bütün 13 milyar 233 milyon teklik envestisman kazandırdık. TOKİ Başkanlığımızca Zara ilçesi Kızılırmak Mahallesi’nde budun bahçemizin ve Eşkâl Yenimahalle’dahi 427 konutumuzun; İller Bankamız yoluyla Format’üstelik Haralar Bölgesi Geleneksel Sporlar ve Yankı Turizm Vadisi’nin, gündüz enerjisi santralinin ve Hamidiye Kültür Parkı’nda 11 tescilli yapının restorasyon çalışmasının, Güneykaya’üstelik Kargın Mahallesi’nde 300 metre içmece ve kullanma suyu deposunun ve Şarkışla’de nöbet düzenlemelerini tamamladık, açılışa amade arkaç getirdik. Tekrar TOKİ’mizle Akıncılar’da 276 konut, 3 dükkanlı ticaret merkezi ve camimizin birlikte yapımına başladık. Sivas’a bütün yatırım değeri 3,3 bilyon liralık yaklaşık 9200 ev, 17 ticaret merkezi ile bu arada; okullar, 25 bin peyrev kapasiteli stadyum tutmak amacıyla onlarca toplumsal ve kültürel kuruluş kazandırdık. Şu anda birlikte sahada mecmu yatırım değeri 1,1 bilyon lira olan 2,725 basamak, 6 ticaret merkezi, 5 cami, hükümet konağı ve toplumsal tesisin bile yapımına yekpare hızımızla devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

746 basamak, aralık ayında adalet sahiplerine tasdik edilecek

Nazır Çalım, Sivas’ta yapımı son aşamaya mevrut 746 konutu meyan ayı içerisinde hak sahiplerine teslim edeceklerini belirterek, ” Koyulhisar’dahi 370 konutumuzun yapımında sona geldik. Yıldızeli’nde 154 konutumuzun yapımına bitmeme ediyoruz. Sene bitmeden teyit edeceğiz. Şekil Yenimahalle’dahi 2. Etap’ta 427 konutumuzda akıbet aşamaya geldik, doğruluk sahibi vatandaşlarımıza doğrulama etmeye hazırlanıyoruz. Hat Yenimahalle’de 3. Etap’ta 746 konutumuzun yapımında birlikte sonuç aşamadayız. İnşallah burayı birlikte mesafe ayında teslim edeceğiz. Antrparantez Zara’da 642 konutun yapımında dahi sona geldik. Önümüzdeki aylarda teslimlere başlıyoruz” ifadelerini kullandı.

2 bin 506 yeni basamak

Vekil Gurur, 250 bin konutluk Cumhuriyet Altını tarihinin yer balaban içtimai hane projesi çerçevesinde Sivas’a hep 2 bin 506 bakir yuva kazandıracaklarını ifade yazar, ” Gürün’üstelik 203, Divriği’bile 170, Doğanşar’de 67, Gemerek 2. Etap’ta 197, Gemerek Sızır’de 111, Hafik’te 110, İmranlı’üstelik 157, Kangal’üstelik 175, Minval’bile 400, Yıldızeli’nde 206, Şarkışla’bile 200, Şarkışla Gürçayır’de 100, Altınyayla’da 150 ve Zara’üstelik 260 hane inşa edeceğiz. 3 bin 700 nüsha konutluk arsamız amade. İnşallah bu sayıyı artıracağız. Çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

Sivas’ta 2,2 milyon metrekarelik 7 budun bahçesi

Bakan Gelgel, Sivas’ta 2,2 milyon metrekarelik 7 kavim bahçesi projeleri bulunduğunu hatırlatarak, “Sivas’ta bütün büyüklüğü 2,2 milyon metre büyüklüğünde 7 budun bahçesi projemiz var. Sivas Bozuk Stadyum yerinde Ulus Bahçesi, Kadıburhanettin Budun Bahçesi’ni vatandaşlarımıza hediye ettik. Gene Şarkışla Kavim Bahçesi’nin 1. Etabı’nın yapımını tamamladık. Koyulhisar’da Eğriçimen Ulus Bahçesi’nin yapımına devam ediyoruz. Seyfebeli Kavim Bahçesi ile Merkez’da Yüceyurt Millet Bahçesi’nin üstelik projelendirme çalışmaları devam ediyor. Sunma kısa sürede yapımına başlayacağız. Zara Kızılırmak Millet Bahçesi’ni ise açılışa amade ayla getirdik. İnşallah bildirme güdük zamanda açılışını gerçekleştirerek vatandaşımızın hizmetine sunacağız” şeklinde konuştu.

“Sivas’ın harcı kuvvetlidir”

Icra Vekili Gurur, Sivas’ın darülislam olduğunu ve harcının kuvvetli olduğunu vurgulayarak, “Hazreti Peygamber’in sahabeleri marifetiyle fethedilmiş ve İslam beldesi kılınmıştır. O yüzden buranın mayası sağlamdır, Sivas’ın harcı kuvvetlidir, Sivas’ın kökü bildirme derinlerdedir. Bu sebeplerle Sivas’a hizmet etmek, Sivas’ın hizmetkarı kalkışmak bizim boynumuzun borcudur. Tığ, 1919’bile yakılan meşalenin izindeyiz. O dönem alınan kararların takipçisiyiz. 1919’üstelik, Gazi Mustafa Eksiksizlik vasıtasıyla dünyaya Sivas’tan duyurulan hürriyet ilanının bugünkü takipçileri bizleriz. Tığ, buradayız. Milli Mücadele’nin karargahından aldığımız güçle; yoksullukla, sağlıksız yapı stoğuyla, abuhava değişikliğiyle, depremle, afetlerle savaş ediyoruz. her bir vatandaşımızı toplumsal celal anlayışıyla arsa, eş ve hisse senedi yeri sahibi fora etmek amacıyla aralıksız demeden çalışıyoruz” açıklamalarında bulundu.

Muhalefete leylek benzetmesi

Vekil Kurum, muhalefetin üstelik leylekler kabilinden ömrünü laklakla geçirdiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Sivaslı hemşehrilerim hangi diyor, ‘Leyleğin ömrü laklakla geçer.’ Ülkemizde muhalefet bile hakeza. Ömürleri laklakla geçti, geçmeye dahi bitmeme ediyor. Varsın onlar konuşmaya bitmeme etsinler. Biz, milletimizle alay malay istikbale yürümeye bitmeme edeceğiz. Hem şehirlerimizi ihya edeceğiz hem dahi gönülleri abad edeceğiz. Hem ülkemizi global benzeri korkulu haline getireceğiz hem dahi Türkiye yüzyılını, Genel Başkanımız, Başkomutanımız, Sayın Cumhurbaşkanımızla gelişigüzel başlatacağız. Buradan ifade etmek istiyorum kim, milletimizin 2023’te vereceği rekor bire bir oyla Cumhur İttifakı’nı ve Sayın Cumhurbaşkanımızı seçtirecek ve her bir hedefimizi biricik yegâne gerçekleştireceğiz. Buna inanıyoruz. Sivas’a güveniyoruz, milletimize güveniyoruz. Yanı Sıra Sivas olanın, beraberinde Türkiye olanın sırtı yere gelmez. Allah birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim kılsın.” – SİVAS

Share: