Vekil Soylu: “(Pakistan’da) hem alarga hem karadan bire bir kardeşlik köprüsü kurduk”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Belde ve Kentçilik Bakanı Maksat Alım ile birlikte geldiği selin vurduğu Pakistan’da gerçekleştirdiği konuşmasında, “karşı karşıya kalınan afetin büyüklüğü çağ geçtikçe bilcümle acun aracılığıyla anlaşılıyor ve tığ önce günden itibaren hem havadan hem karadan bir beraberlik köprüsü kurduk” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ve Yer ve Şehircilik Bakanı Kasıt Hava başkanlığındaki gök bilimi, başat felaketinin yaşandığı Pakistan’üstelik temaslarını sürdürüyor. Nazır Aristokrat ve Icra Vekili Kurum henüz bilahare, Pakistan Başbakanı Şahbaz Lahut başkanlığında Yeğin Afeti Sonrası Koordinasyon Kıymetlendirme Toplantısı’na katıldı. Bakan Aristokrat, toplantıda gerçekleştirdiği konuşmasında, “yüz yüze kalınan afetin büyüklüğü dolaşma geçtikçe hep dünya aracılığıyla anlaşılıyor ve tığ ilk günden itibaren hem havadan hem karadan ayrımsız beraberlik köprüsü kurduk. Pakistan ve Türkiye ayrılmaz bağlara sahiptir ve zaman Türk milleti bu konudaki hem üzüntülerini hem kardeşleri amacıyla dualarını hem de ellerinden mevrut desteklerini göstermek istemektedir. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan bizlere ‘Pakistan’üstelik sayın Başvekil ve heyeti hangi ahit bitmiş derse o zamana büyüklüğünde bu yardımımız ve desteğimiz bitmeme edecek’ dedi. Zaman, 90 bin camide cuma namazı münasebetiyle dualar edilecek hem birlikte Pakistan için destek talep edilecek. Lüzum hükümetimiz lazım bütün sivil kuruluşlarımız büyük benzeri kampanya içerisindedir. Şu asıl kadar 11 tayyare irfan etti. 2 şimendifer harekete geçti, 3’üncü tren hazırlanıyor. Yaklaşık 10 bin oba sevk edildi. 25 bin azık paketi, antrparantez sağlık malzemeleri ve ilaçlar, bala mamaları, giyecekler ve gene buradaki kıran merkezinin temenni ettiği botlar ulaştırıldı” ifadelerini kullandı.

Vekil Soylu, “Bakanımız Kasıt Gurur ile alay malay birçok kıyamet içerisinde düz aldık. Aylarca kıran bölgesinde kaldık. Biz bile tarihimizin yeryüzü nazik cuşiş ve dominant felaketlerini yaşadık. Burada birlikte çalıştığımız ve aylarca afet yönettiğimiz arkadaşlarımız var. Tığ talimatlarınızı namına ifham etmek amacıyla buradayız. Tığ bize çizeceğiniz güzergahı, vereceğiniz talimatları bekliyoruz. Bunun normal benzeri facia olmadığını ve tıpkısı iklim değişikliği sonucu olduğunu ve alelhusus Pakistan’a bu konuda yapabileceklerimizin en son noktasını yapmaya amade olduğumuzu nakletmek istiyoruz. Hem insanların hem bütün canlıların hem de anne itibariyle insanların morallerinin etkilendiği benzeri afetle alın karşıyayız. Tabii bu toplantıdan sonradan sayın başkanla aynı istimara yapacağız. Hep bilgi birikimimizi samimiyetimizle, kardeşliğimizle burada sınav etmeye hazırız. Pakistan halkının bir zamanlar haddinden fazla kardeşliğini gördük. Pakistan halkının kardeşliğini tığ ne yapsak ödeyemeyiz” diye niteleyerek açıklamalarını tamamladı.

Icra Vekili Gurur: “Türkiye halkı namına çevirme gayreti içerisinde olduk”

Nazır Çalım, selde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı dileyerek, “Pakistan devletine, halkına başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Haziran kocaoğlan esasen itibaren başlayan ve anbean şiddet, artan muson yağmurları cihetiyle Pakistan devletininim sınırlarının az daha 3’te biri sular altında kaldı. Bizim dahi kıyamet koordinasyondan büyükelçiliğimizden aldığımız bilgiler çerçevesinde binlerce hayvanımız katil oldu, tarım alanları, milyonarlarca kardeşimiz evsiz kaldı. Şehirlerimizin altyapısında, yollarında köprülerinde bunaltıcı hasarlar olduğunu öğrendik. İlk andan itibaren Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla İçişleri Bakanlığımız AFAD’ımız, büyükelçiliğimizle mukteza birimlerle koordinasyonu ilişik birimlerle fayrap etmek aracılığıyla yardımları Türkiye halkı kendisine çevirme gayreti içerisinde olduk. Bugün bile İçişleri Bakanımız yeniden burada AFAD’ımız TOKİ’miz, Kızılay’ımız ile alay malay Türkiye’bile yapmış olduğumuz gibi her kıyamet sonrasında kuşkusuz hareket alıyorsak bacanak ve kardeş Pakistan halkı ve devleti üzere dahi buradayız. Rengimiz ve dilimiz ayrı da olsa gönlümüz ayrımsız, kalbimiz bir” açıklamasını yaptı.

“Cumhurbaşkanımızın talimatı; bu ihtiyaçları karşılama noktasında seferberlik ruhuyla cereyan etmektir”

Türk halkının kalbinin Pakistan amacıyla attığını dile getiren Bakan Çekicilik, açıklamasını şu şekilde sürdürdü: “Biliyoruz ki bizim üstelik pres zamanımızda Pakistan devleti, Pakistanlı kardeşlerimiz bizlerin, Türkiye’nin yanı sıra olmuştur, olmaya de devam edecektir. Henüz ilk Pakistan’bile yaşanan 2005-2010 yıllarında gene depremlerde birçok vatandaşımız, Pakistanlı kardeşlerimiz hayatını kaybetmişti. O devir dahi kardeşlerimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Cumhurbaşkanımızın talimatları ile rastgele çeşit yardımı ve desteği yapmıştı. Bu çerçevede 4 bin 872 konut okullar, camiler, toplumsal donatılarınız TOKİ başkanlığımız eli ile nesir etmiştik”

Pakistan halkının ihtiyaçlarının karşılanması noktasında seferber olunduğunu sözlerine ilaveten, “Zaman birlikte lazım Pakistanlı kardeşlerimizin bundan ahir yaşamlarında ihtiyaç duyduğu bilcümle alanlara ilgili Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Pakistan Devletinin ve halkının ihtiyaçları ne ise bu ihtiyaçları gelecek noktasında seferberlik ruhuyla hareket etmektir. Nasıl henüz geçmiş ülkemizde Elazığ, Malatya, İzmir’dahi bu arada olduk ve afetlerde vatandaşlarımızın yarasını sardıysak, pekâlâ Pakistan, Arnavutluk, Somali ve Endonezya’birlikte tekrar yaşanan afetlerde Türkiye kendisine yardıma koştuysak zaman da Pakistanlı kardeşlerimizin birlikte olacağız. Bu açkı ile tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Şerif: “Türk halkı seçkin zaman olduğu kabil Pakistan halkının birlikte olduğunu ayrımsız öğün daha gösterdi”

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ise, Türkiye’nin verdiği desteğin, dostluğun ve kardeşliğin nişanesi olduğunu belirterek, “Benim kıymetli kardeşim Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, süratle afetin arifesinde 27 Ağustos’ta beni aradı, taziyet dileklerini iletti. Hayatını kaybeden binlerce insanımız üzere başsağlığı dileklerini iletti” ifadelerini kullandı. Hayatını kaybedenlerden 300’e yakınının bala olduğunu bildiren Şahbaz Kutsal, “Türk halkı gelişigüzel ant olduğu kabilinden Pakistan halkının yanı sıra olduğunu benzeri nöbet henüz gösterdi. Facia gerçekleşir gerçekleşmez Türkiye’den yardımlar yağmaya başladı. Bunlar hem hükümet yardımları hem birlikte vatandaşların gönderdiği yardımlardı” diye niteleyerek konuştu.

Türkiye’den gelen arkalama malzemelerinin kıran bölgelerinde dağıtılmaya başladığını nâkil Şahbaz Kutsal, Pakistan’bile serencam 40 yıldaki yeryüzü faziletkâr miktarda yağışın görüldüğünü söyledi. – İSLAMABADShare: